Matovič či Kollár sa oficiálne môžu vzdať titulov. Slovensko prijalo zásadnú novinku

  • Národná rada schválila novelu vysokoškolského zákona, ktorá umožní odoberanie titulov
  • Študenti vyzývajú vládnych predstaviteľov, ktorí nenadobudli svoj titul čestne, aby sa ho ihneď vzdali
matovič, kollár, čaputová, vláda
TASR/Michal Svítok
  • Národná rada schválila novelu vysokoškolského zákona, ktorá umožní odoberanie titulov
  • Študenti vyzývajú vládnych predstaviteľov, ktorí nenadobudli svoj titul čestne, aby sa ho ihneď vzdali

Nie je tomu tak dávno, kedy Slovensko zaplavila vlna plagiátorov a to priamo z radov tých najvyšších ústavných činiteľov. Získanie vysokoškolských titulov len vďaka šikovnosti kamarátky či šťastnej náhody sa týka napríklad premiéra, ako aj predsedu parlamentu. 

Zatiaľ čo Boris Kollár sa pokúsil vyriešiť situáciu návrhom, že svoj titul nebude využívať a bude „len Borisom“, premiér Matovič prisľúbil oficiálne zdanie sa titulu. Podmienil to jedinou podmienkou – chcel, aby bola takáto možnosť aj v zákone. Do Vianoc je síce ešte viac ako ako mesiac, no toto želanie sa premiérovi naplnilo.

Matovič chce vziať tituly všetkým plagiátorom. Môže to byť len Boris, ale môžu ich byť státisíce, hovorí

Národná rada schválila novelu vysokoškolského zákona, ktorá umožní odoberanie titulov. Po novom o neplatnosti štátnej skúšky bude rozhodovať rektor aj v prípade, ak záverečnú prácu alebo jej časť „preukázateľne nevypracoval absolvent“ alebo ak neoprávnene použil „predmet ochrany duševného vlastníctva inej osoby“.

Jasná výzva zo strany študentov

Túto novinku víta aj Študentská rada vysokých škôl. Zároveň vyzývajú Igora Matoviča, členov vlády, poslancov parlamentu a všetkých politikov, ktorí vedia, že pri písaní záverečnej práce podvádzali, aby sa dobrovoľne vzdali titulu. 

Súhlasíš s odoberaním titulov, ak sa preukáže, že ich človek nezískal čestne a poctivo?

„Po dlhoročných snahách sa podarila prijať novela zákona, aj keď s niektorými nedostatkami,“ uviedla ŠRVŠ v oficiálnom stanovisku. Vysoké školy nemôžu odobrať titul, ktorý bol udelený pred rokom 2021, ale titulu sa môže vzdať každý.

Zároveň vyzývajú premiéra, ktorý opakovane tvrdil, že sa nemá problém vzdať titulu, aby tak urobil okamžite po nadobudnutí účinnosti novely zákona. Podobnú výzvu adresovali aj členom vlády a parlamentu. „Vyšlite signál mladým ľuďom a celej spoločnosti, že aj politici vedia vyvodiť osobnú zodpovednosť a že titul má byť výsledkom poctivej práce, a nie podvodov,“ dodala ŠRVŠ.

https://www.youtube.com/watch?v=gvfEdlNWyMg

O neplatnosti štátnej skúšky bude rektor rozhodovať, aj ak bol absolvent právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, ktorý mu dopomohol získať titul. 

Rektor má rozhodnúť o odobraní titulu do 150 dní odo dňa začatia konania. Komisia mu podá stanovisko do 90 dní od vyžiadania, bez neho nemôže rektor rozhodnúť. Odchýlenie sa od názoru komisie musí odôvodniť v rozhodnutí. Ak zistí, že nie sú dôvody na rozhodnutie, konanie zastaví.

Kauza zasiahla aj ministra školstva

Denník N ešte v lete informoval, že Matovič vo svojej diplomovej práci odpísal dve knihy a v roku 1998 ju odovzdal ako svoje dielo. Premiér vtedy vo svojom statuse na sociálnej sieti uviedol, že by pre medializované informácie o jeho diplomovke mal prísť o titul. Doplnil, že zo svojej funkcie odstúpi „hneď, ako splní všetko, čo ľuďom pred voľbami sľúbil“. Na záver sa ospravedlnil všetkým poctivým študentom, ktorí dokázali vyštudovať bez jediného odpisovania, našepkávania a iných „fintičiek“.

Problém so záverečnou prácou mal aj predseda parlamentu Boris Kollár aj šéf rezortu školstva Branislav Gröhling. Denník N totiž odhalil, že Gröhling mal získať svoj magisterský titul pochybným spôsobom, keďže jeho diplomová práca je kompilátom s prvkami plagiátu. Gröhling mal navyše podľa denníka v čase škandálu diplomovej práce Kollára požiadať Paneurópsku vysokú školu, aby stiahla jeho práce z webu knižnice. Minister aj vysoká škola to vtedy popreli.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: ŠRVŠ, DenníkN, nrsr.sk

Najnovšie videá

Trendové videá