Matovič je pyšný, Slováci krútia hlavami: Jedna „atómovka“ sa stala byrokratickým nezmyslom roka
- Do ankety Byrokratický nezmysel roka 2022 bolo nominovaných 57 námetov
- Vládli tie, ktoré súviseli s dvojnásobným požadovaním údajov
- Do ankety Byrokratický nezmysel roka 2022 bolo nominovaných 57 námetov
- Vládli tie, ktoré súviseli s dvojnásobným požadovaním údajov
Podnikatelia Slovenskej republiky a odborná verejnosť nominovala do ankety Byrokratický nezmysel roka 2022 až 57 námetov. Medzi nimi sa ocitla aj Matovičova „atómovka“ – výpočet daňového bonusu na dieťa, ktorý sa stal aj víťazom celej ankety, informuje TASR, na základe správy od organizátora ankety, Združenia mladých podnikateľov Slovenska.
Víťazom byrokratického nezmyslu sa stal výpočet daňového bonusu na dieťa najmä pre komplikovanosť toho výpočtu. Hneď za ním sa umiestnila povinnosť zápisu rodných čísel do obchodného registra a na treťom mieste skončili administratívne záležitosti, ktoré vyplývajú z novoschválenej mediálnej legislatívy.
Keďže návrhov bolo hneď niekoľko, vládli tie, ktoré súviseli s dvojnásobným požadovaním údajov či iných dokladom štátnymi úradmi. Najviac nominácií bolo v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstva financií SR, Ministerstva zdravotníctva SR a Ministerstva spravodlivosti SR.
Ako povedala Simona Mištíková, predsedníčka Združenia mladých podnikateľov pre Tlačovú agentúru SR, „desiatky tohtoročných námetov ukazujú, že boj s byrokraciou je nikdy nekončiaci sa proces“.
Komplikovaný výpočet
O tom, že výhercom bude práve Matovičov návrh, rozhodlo 1 065 respondentov, ktorí hlasovali online od 28. novembra do 27. decembra. Výpočet daňového bonusu na dieťa – táto nová administratívna záležitosť, je len výsledkom a dôsledkom premien, ktoré boli schválené počas roka 2022.
Výpočet je komplikovaný práve preto, že pri ňom záleží aj od výšky základu dane určitej osoby, pričom účtovníci musia od júla do decembra 2022 všetkým zamestnancom vypočítať tento daňový bonus hneď dvakrát, a to starým aj novým spôsobom a osobe vyplatiť takú sumu, ktorí je vyššia.
Martin Hošták, výkonný sekretár Republikovej únie zamestnávateľov, poukázal na to, že práve tento víťaz je jasným príkladom toho, prečo netreba obchádzať štandardný legislatívny proces, nakoľko je to novela, ktorá bola schválená v skrátenom legislatívnom konaní.
Štát žiada údaje, ktoré už má
Druhé miesto reprezentuje povinnosť, ktorá bola počas nominácií do 11. ročníka ankety najčastejšie sa opakujúcim podnetom. Ide o povinnosť zápisu rodných čísel do obchodného registra. Napriek tomu, že štát sľuboval automatické zápisy týchto údajov, v praxi z podnikateľov aj naďalej robí „poštárov“ a žiada údaje, ktoré už má. Cieľom má byť, paradoxne to, aby štát nemohol žiadať údaje, ktoré už má.
Tretiu priečku obsadili administratívne povinnosti vyplývajúce z novej mediálnej legislatívy. Tá je na jednej strane nejednoznačná a na nové povinnosti majú protichodné názory aj predstavitelia štátnych inštitúcií a zároveň sa môže týkať množstva firiem, napríklad tých, ktoré v rámci svojho marketingu vydávajú podcasty.
Medzi finalistami, ktorí zaujali v tohtoročnej ankete, boli aj absurdné či zastarané regulácie v oblasti zdravotníctva či školstva, ale tiež duplicitná byrokracia, ktorou štát zaťažuje zamestnávateľov pri príspevkoch na stravovanie, ktoré je potrebné vyplácať vopred a následne zúčtovávať.
Rovnaký meter štát neuplatňuje pri príspevku na stravu počas pracovných ciest ani pri sociálnych a nemocenských dávkach, ktoré sú spravidla vyplácané spätne.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR