Matovič nazval tlačovku „vlastizrada“. Sulíka obvinil zo sabotáže troch obrovských investícií
- Igor Matovič včera zverejnil komunikáciu, ktorá mala patriť Richardovi Sulíkovi a Jaroslavovi Haščákovi
- Dnes na tlačovke sľúbil ďalšie veľké odhalenie
- Igor Matovič včera zverejnil komunikáciu, ktorá mala patriť Richardovi Sulíkovi a Jaroslavovi Haščákovi
- Dnes na tlačovke sľúbil ďalšie veľké odhalenie
Igor Matovič šesť dní pred voľbami nelení a organizuje tlačovku za tlačovkou. Len včera vyrukoval s obvineniami na adresu exministra hospodárstva Richarda Sulíka a nezaháľa ani dnes. Šéfa liberálov včera obvinil, že ho korumpujú oligarchovia a paktuje s biznismenom Jaroslavom Haščákom známym zo spisov Gorila.
Expremiér si naozaj potrpí na úderné pomenovania svojich tlačoviek. Zatiaľ čo včerajšiu tlačovku, v ktorej si posvietil na konexie lídra Sasky, nazval „Ako mafia upláca politikov“, dnes si vystačil so stručnejším: „Vlastizrada“.
Na dnešnú tlačovku upozornil bývalý predseda vlády a financmajster v jednej osobe už včera na svojej facebookovej stránke. „…odporúčam si počas nej radšej sadnúť,“ okomentoval plánovanú tlačovku na sociálnych sieťach Matovič ešte včera.
„Veľmi som bol zvedavý na reakciu týchto dvoch aktérov,“ povedal ešte k téme komunikácie Sulíka a Haščáka líder OĽANO na úvod tlačovky. „Trafená hus zagágala,“ podčiarkol slovenským príslovím reakciu Sulíka na komunikáciu exministra.
„Úplne najväčšia podlosť je okrádať chorých ľudí,“ naznačil na adresu saskárky Jany Bittó Cigánikovej. Tá sa podľa Matoviča konala v prospech Jaroslava Haščáka.
Podľa lídra Obyčajných ľudí sa mal Haščák Cigánikovej odvďačovať za jej služby PR článkami v periodikách jeho vydavateľstva.
Matovič avizoval počas tlačovky, že predstaví tri tajomné príbehy, ktoré sa skrývali za konaním Richarda Sulíka. Prvý príbeh sa mal odohrať hneď na začiatku Matovičovej vlády a mal súvisieť so spoločnosťou Volkswagen. Malo prebehnúť stretnutie medzi Sulíkom a predstaviteľmi firmy.
„To stretnutie dopadlo katastrofálne, až tak, že po pár dňoch z vedenia firmy sa nám ozvali s tým, či sa môžu stretnúť s premiérom vlády, pretože zažili niečo, čo ešte nezažili,“ povedal.
Podľa vedenia automobilky sa mal správať arogantne a vedenie firmy bolo rozhodnuté neriešiť biznis práve na Slovensku. „Tak sa k nim arogantne správal, že boli rozhodnutí neurobiť investíciu, šancu,“ opísal expremiér.
Matovič dodal, že automobilka kontaktovala úrad vlády a riešila investíciu tajne, tak, aby sa o obchode nedozvedel Sulík.
Druhý príbeh sa podľa expremiéra taktiež týka veľkého investora a má sa týkať U.S. Steel Košice. Teda veľkej oceliarskej megafirmy, ktorá je podľa Matoviča pre Slovákov kľúčová.
Matovič opisoval, ako sa dozvedel, že U.S. Steel chce fabriku odpredať. Tohto kroku sa vláda obávala. „Pokúsili sme sa s nimi rokovať, a ak mali nejaké požiadavky, chceli sme im vyjsť v ústrety,“ okomentoval Matovič. Vládnym špeciálom predstavitelia vlády leteli do Pittsburghu, kde mali rokovať s vedením americkej firmy. Rokovania viedol aj Matovič.
„Na začiatok boli rokovania ťažké a mal som pocit, že o americkú investíciu na východe prídeme,“ opísal Matovič. Postupne sa ľady prelomili a rokovania sa javili stále v optimistickejšom svetle.
Matovič tvrdí, že rokovali o vrátení fabriky do štátnych rúk, s týmto ale nemal súhlasiť práve minister hospodárstva.
Tretí príbeh sa týkal rokovania na Bôriku a Sulík s Matovičom si mali vraj k sebe nájsť cestu. „Sedeli sme tam za každú stranu dvaja až štyria ľudia. Edo Heger na začiatok dal slovo Richardovi Sulíkovi,“ opísal Matovič. Vraj už na úvod rokovania začal Sulík kritizovať Matoviča, že na Facebooku urážal investíciu automobilky Volvo.
Matovič ide po Sulíkovi
Zdá sa, že Matovič sa pár dní pred parlamentnými voľbami rozhodol „vystrieľať“ všetky tromfy. Okrem dnešnej tlačovky už včera prišiel s obvineniami na adresu spomínaného šéfa Sasky a bývalého šéfa rezortu hospodárstva Richarda Sulíka.
„Všetko nasvedčovalo tomu, že Cigániková a Sulík kopú za Haščáka, no nemali sme žiadne dôkazy,“ povedal na včerajšej tlačovke Matovič. Naráža tak na svoju dlhotrvajúcu kritiku aj na adresu saskárky Jany Bittó Cigánikovej, podľa ktorej jednala ako zákonodarkyňa v prospech Jaroslava Haščáka a jeho biznisu.
Líder Obyčajných ľudí tak v nedeľu vyrukoval s komunikáciou, ktorá má patriť práve Sulíkovi a Haščákovi. Má ísť o uniknutú komunikáciu zo zálohy Sulíkovho mobilu, ktorá mala byť vytvorená v roku 2020. Samotná komunikácia je datovaná na koniec septembra a začiatok októbra.
V údajnej komunikácii medzi Sulíkom a Haščákom sa rieši najmä dofinancovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne, čo príliš nesedelo práve spoluzakladateľovi Penty. Z komunikácie vyplýva, že vtedajší minister hospodárstva komunikuje s biznismenom počas zasadnutia vlády.
Ďalšie správy zase naznačujú, že o Haščákov problém sa postará Jana Bittó Cigániková a mal by sa jej Haščák odvďačiť malým PR. Narážal tak, že Penta má v portfóliu aj mediálne vydavateľstvo. Podľa Matoviča sa za Cigánikovej služby odvďačili aj pozitívnymi adresami v periodikách vydavateľstva.
Samotnú zálohu podľa Matoviča ponúka za milión eur tajomný muž, ktorý mal mať blízko k Sulíkovi, no po čase sa rozkmotrili. Šéf OĽANO, ale podotkol, že on sám za dáta z mobilu neplatil, ale len do nich nahliadol.
Sulík reagoval
„Igor Matovič už mesiace masíruje verejnosť s tým, že má nepriestrelné dôkazy o mojej korupcii. A potom príde s takouto banalitou,“ uviedol Richard Sulík na margo Matovičovej tlačovky v ten istý deň.
Predseda strany SASKA ďalej vysvetlil, prečo sa rozhodol bojovať proti návrhu prideliť 300 miliónov eur VŠZP. „Veľmi dobre vieme, ako sa tam s peniazmi narábalo. Pod vedením pána Strapka VŠZP nezažila najlepšie časy. Navyše si dovolím povedať, že mám podozrenie, že pán Strapko VŠZP tuneloval, alebo o tom aspoň vedel,“ argumentuje.