Matovič s platom 5 990 eur, prezidentka má viac ako 14 000 eur. Toto sú platy našich ústavných činiteľov
- Do roku 2018 sa platy našich poslancov nezvyšovali
- Kvôli priaznivej ekonomickej situáciu idú od roku 2019 pravidelne hore
- Členovia vlády dostávajú 1,5-násobok platu poslanca, prezidentka 4-násobok
- Do roku 2018 sa platy našich poslancov nezvyšovali
- Kvôli priaznivej ekonomickej situáciu idú od roku 2019 pravidelne hore
- Členovia vlády dostávajú 1,5-násobok platu poslanca, prezidentka 4-násobok
Platy ústavných činiteľov sú téma, ktorá dokáže vyvolať vášne v každej diskusii. Niekomu sa zdajú neadekvátne vysoké, iní tvrdia, že za svoju prácu a zodpovednosť si to zaslúžia. Jedno ale treba uznať, verejní zástupcovia netrú biedu a na naše pomery zarábajú slušný balík. Poslanci, pani prezidentka či ministri sa rozhodne nemôžu sťažovať na ,,slovenské platy“.
Poslanci NR SR
Platy poslancov nie sú stabilné a každoročne sa menia v závislosti od toho, ako sa darilo hospodárstvu. Poslanecká výplatná páska sa totiž počíta ako trojnásobok priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR. Čiže, čím vyšší zárobok štát dosiahne, tým vyšší plat poslancov. A naopak.
Mesačný plat poslanca v roku 2020 bol v hrubom 3 276 eur. Tu však jeho mzda nekončí. Každý poslanec dostáva paušálne náhrady, takzvané diéty, s ktorými si vie dobre prilepšiť. Suma závisí od toho, kde býva. Ak je jeho trvalý pobyt v Bratislavskom kraji, táto suma je 1 966 eur. Keď ale musí do práce dochádzať z inej časti Slovenska, dostane na tieto účely 2 294 eur. Dotácia sa ale na rozdiel od hrubej mzdy nezdaňuje.
Okrem toho majú poslanci nárok na železničnú dopravu zadarmo či ubytovanie zadarmo v kancelárii NR SR. Taktiež majú možnosť využívať až troch asistentov. Ak ťa zaujíma, ako sú na tom platovo tí, na Startitup sme o tom písali tu.
Poslanci tak mesačne zarobia 5 570 eur.
O plat môžu prísť
Po strate mandátu ale poslanec o plat neprichádza. Ten mu je vyplácaný ešte niekoľko mesiacov po odchode z parlamentu. V prípade smrti poslanca je jeho mzda postupne vyplácaná manželke a rodine.
Ak si poslanci nebudú plniť svoje povinnosti, môžu o plat prísť. Takáto situácia môže nastať, ak sa nezúčastnia na rokovacích schôdzach parlamentu bez riadneho odôvodnenia. Ak neprídu 2 dni v mesiaci, strácajú nárok na polovicu platu a ak vymeškajú 4 dni, na účte im zasvieti nula.
Nie každý je spokojný
Ak si dobre pamätáš, proti vysokému platu bojoval súčasný premiér Igor Matovič ešte v roku 2018, keď si prvýkrát po siedmich rokoch poslanci nezmrazili plat, ale naopak, výrazne si prilepšili.
Od roku 2011 bola totiž odmena vždy rovnaká – 1961 eur. V tomto období slovenská ekonomika veľmi neprosperovala, preto si poslanci každoročne odhlasovali zmrazenie svojho platu.
V roku 2018 ale začali debaty, či je tento krok potrebný, keďže sa, naopak, ekonomike začalo dariť. Aj napriek určitým nesúhlasom, od roku 2019 poslanecký plat opäť stúpa.
Populistické teátro
V marci 2020 prišiel s návrhom Marian Kotleba. Žiadal, aby sa platy znížili o jednu tretinu, a aby tento rozdiel poputoval ľudom, ktorí v dôsledku krízy prišli o prácu. Za jeho návrh nezahlasoval nikto okrem poslancov ĽSNS. Malo to totiž háčik.
Kotleba predložil iba procedurálny návrh, ktorý by danú situáciu nezmenil. Na reálnu zmenu bolo treba predložiť návrh zákona, ktorý by si prešiel riadnym legislatívnym procesom.
Toto Marian Kotleba podľa poslanca Jozefa Bubnára z OĽaNO dobre vedel, a tak to na svojom FB profile nazval hnusnou podpásovkou. Týmto návrhom si vraj chcel urobiť iba dobré meno a ostatných tak nazvať ,,nenažranými prascami.“
Keďže v budúcom roku očakávame ekonomický prepad, je viac-menej isté, že platy poslancov pôjdu dole.
Vyššia funkcia = vyšší plat
Pri poslaneckom plate ale nekončia všetci. Ak niektorý z členov NR SR zastáva vyššiu funkciu, odzrkadlí sa to aj na jeho výplatnej páske. Napríklad, ak sa angažuje vo výboroch. Ako jeho predseda si polepší o 165,97 eura, ako podpredseda o 82,99 eura.
Odmenu dostáva napríklad Boris Kollár, ktorý má navyše ako predseda NR SR 497, 91 eura. Spolu s poslaneckým platom tak mesačne dostáva 5 739, 91 eura. Podpredsedovia Gábor Grendel, Milan Laurečík, Peter Pellegrini a Juraj Šeliga majú k svojmu platu prirátaných ešte 331,94 eura.
Premiér a ministri
Členovia vlády dostávajú mesačne 1,5-násobok platu bežného poslanca. Paušálne náhrady majú však nižšie. U premiéra je to 1 076 eur, takže mesačne zarába 5 990 eur. O niečo skromnejšie sú na tom ministri, ktorí po pripočítaní ,,diét“ ostanú na sume 5 801 eur.
Okrem toho, premiér má od štátu možnosť využívať priemerne zariadený byt v Bratislave. Ministrom sa táto možnosť ponúka, ak majú trvalý pobyt mimo Bratislavského kraja. Všetci členovia vlády ale majú právo na bezplatné využívanie motorového vozidla.
Prezidentka
Po zvyšovaní platov poslancov je Zuzana Čaputová najlepšie zarábajúcou prezidentkou v histórii. Prináleží jej totiž plat vo výške 4-násobku platu poslanca. Pripočítaním paušálnych náhrad, ktoré sú 1 327, 75 eura, sa ocitá na sume 14 431,75 eura. To je o vyše 5 000 eur viac, ako zarábal predošlý prezident Andrej Kiska.
Rovnako ako premiér má právo na využívanie priemerne vybaveného bytu a služobného auta. Po skončení vo výkonu funkcie prezident dostáva doživotne poslanecký plat a má zaistenú osobnú ochranu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: NR SR, TASR FB Jožo Bubnár, YouTube/Igor Matovič