Matovič sa mal vyhrážať pádom vlády, ak nebudú súhlasiť s jeho nápadmi
- Premiér Igor Matovič (OĽANO) sa mal vyhrážať pádom vlády
- Medzi zmenami boli aj pokuty za neoprávnené uprednostnenie osôb v poradí pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19
- Pri celoslovenskom skríningovom testovaní na ochorenie COVID-19 by cez víkend mohlo pomôcť 200 poľských lekárov
- Premiér Igor Matovič (OĽANO) sa mal vyhrážať pádom vlády
- Medzi zmenami boli aj pokuty za neoprávnené uprednostnenie osôb v poradí pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19
- Pri celoslovenskom skríningovom testovaní na ochorenie COVID-19 by cez víkend mohlo pomôcť 200 poľských lekárov
Premiér Igor Matovič (OĽANO) sa mal vyhrážať pádom vlády, ak parlament neschváli balík zmien, medzi ktorými boli aj pokuty za neoprávnené uprednostnenie osôb v poradí pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Na sociálnej sieti to vyhlásil poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Cmorej (SaS). Národná rada SR schválila vládny balík zmien minulý týždeň v skrátenom legislatívnom konaní.
„Matovič sa nám vyhrážal pádom vlády, ak nesplníme to, čo napísal na Facebooku. Buď bude pokuta pre zdravotnícke zariadenia, alebo nebude vláda, mali sme si vybrať,“ napísal poslanec.
Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, „ktorý robí čo môže“. „Môže to spôsobiť vyhadzovanie vakcín a spomalenie očkovania. Podmienky na skrátené konanie neboli splnené ani len omylom. Nesúhlas vyjadrili v rozprave poslanci z každej koaličnej strany. Ale nie, premiér to oznámil na Facebooku, a tak si to tam minister zdravotníctva odsedel ako kôpka nešťastia,“ doplnil.
Vyšší územní celok plní úlohy civilnej ochrany
Podľa poslanca nebola v návrhu zákona zrejme jediná vec, o ktorej by sa nevedelo minimálne od plošného testovania zo začiatku novembra. „Od vtedy prebehli štyri schôdze, ale nie, my musíme zmenu siedmich zákonov dostať na stôl v superrýchlom skrátenom konaní, hodinu pred začiatkom schôdze, ktorá ani len nebola riadne zvolaná, lebo na ňu neprišla pozvánka,“ informoval.
Cmorej tiež kritizoval, že do balíka zmien na poslednú chvíľu pridali aj návrh, ktorým sa má do štruktúry orgánov krízového riadenia zaradiť vyšší územný celok ako subjekt plniaci úlohy civilnej ochrany.
„A opozícia bola ticho, lebo sa ani len neunúvala prísť do parlamentu. Keby sa to stalo v opačnom garde, tak tam okupujeme rečnícky stolík minimálne dva dni, že čo si to dovoľujú,“ doplnil Cmorej.
Poslanci schválili vládny návrh zmien súvisiacich s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19 14. januára.
Prídu poľskí zdravotníci
Pri celoslovenskom skríningovom testovaní na ochorenie COVID-19 by cez víkend mohlo pomôcť 200 poľských lekárov. Informoval o tom v pondelok premiér Igor Matovič (OĽANO) na sociálnej sieti.
„Práve som od poľského premiéra Mateusza Morawieckého dostal ponuku na pomocnú ruku pri celoslovenskom skríningovom testovaní … 200 poľských lekárov a zdravotníkov je pripravených cez víkend prísť a pomôcť,“ napísal premiér.
Vláda v nedeľu (17. 1.) po týždni diskusií rozhodla o tom, že uskutoční od 18. do 26. januára kontinuálny dobrovoľný skríning na celom Slovensku, ktorý má ukázať celoplošnú situáciu s pandémiou. Podľa výsledkov pretestovania sa má SR rozdeliť na 37 horších a 36 lepších okresov s tým, že v tých horších sa bude skríning opakovať.
Vláda tiež rozhodla, že predlžuje zákaz vychádzania do 7. februára. Po 27. januári má byť podmienkou cesty do práce negatívny antigénový alebo PCR test, rovnako aj pre pobyt v prírode. Podmienka sa však nebude týkať mládeže do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov ani ťažko zdravotne postihnutých.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: TASR