Matovič sa pustil do Hlasu: V Poľsku nakúpili potraviny o polovicu lacnejšie ako na Slovensku (POROVNANIE)
- Matovičovci kritizujú pred voľbami Petra Pellegriniho
- Igor Matovič ohlásil tzv. porovnávacie nákupy, ktoré budú vykonávať každý mesiac
- Matovičovci kritizujú pred voľbami Petra Pellegriniho
- Igor Matovič ohlásil tzv. porovnávacie nákupy, ktoré budú vykonávať každý mesiac
Matovičovci pred voľbami obviňujú Petra Pellegriniho, že nezvláda ceny potravín. Poukazujú na to, že nákup rovnakých produktov v rovnakom obchode stojí na Slovensku 75 eur, zatiaľ čo v Poľsku len 50 eur, kvôli nižšej DPH na potraviny.
Strana Petra Pellegriniho, Hlas, sa pred septembrovými voľbami zamerala na vysoké ceny potravín a vyzývala k ich zníženiu. Ako informuje portál Denník N, Igor Matovič ohlásil, že takéto porovnávacie nákupy budú vykonávať každý mesiac.
Desaťpercentná DPH na niektoré potraviny
Do apríla malo Poľsko nulovú DPH na základné potraviny. Odvtedy ju nová vláda zvýšila na päť percent. Na Slovensku sa už dlho uplatňuje desaťpercentná DPH na niektoré potraviny, ako je mäso, ryby, určité druhy ovocia a zeleniny.
Po voľbách vláda strán Smer, Hlas a SNS sľubovala prísnejšie kontroly cien potravín, ale žiadne striktné opatrenia neprijala. Minulý mesiac priznala, že ceny potravín výrazne nerastú, ale zdôraznila vysoké ceny masla, syrov a vajec.
Hnutie Igora Matoviča ide ďalej a v parlamente navrhlo, aby ceny v reťazcoch na Slovensku neboli vyššie než v iných krajinách, kde tie isté reťazce fungujú.
Cenová stabilita
Ako sme ťa ale pred pár dňami informovali, v celej Európskej únii, vrátane Slovenska, sa vládam podarilo zvládnuť infláciu po tom, ako sa rok borili s vysokými číslami. Potraviny, ktorých ceny predtým skákali až o 30 percent ročne, ukázali v posledných dátach výrazný pokles. Vo februári sa ich zvýšenie zastavilo len na troch percentách.
Tento trend je čoraz zreteľnejší v maloobchodných predajniach, čo signalizuje fázu cenovej stability.
Napriek týmto zlepšeniam a úspešnému zmierneniu inflácie však dva roky bezuzdného rastu cien zanechali citeľné následky. Očakávať teda v dohľadnom čase návrat k predkrízovým cenovým úrovniam je naďalej nereálne, čo vyplýva aj z dát štatistického úradu.
Ceny však klesajú
Na pozadí kolísajúcich cien potravín sa objavuje potešujúci trend: až polovica sledovaných potravín prešla do „cenovo dostupnejšieho“ sortimentu a v porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenala výrazný pokles cien.
Podľa makroekonomického analytika Mariána Kočiša v rozhovore pre tvnoviny.sk, „medziročne, rovnako ako v januári, zlacneli dve kategórie potravín: mlieko, syry a vajcia, ako aj oleje a tuky“.
Naopak, spotrebitelia sa postupne prispôsobujú rastúcim cenám chleba, pečiva a mäsových výrobkov. Tento zmiešaný súbor cenových pohybov odráža prebiehajúce úpravy na trhu s potravinami a signalizuje výzvy aj príležitosti pre domácnosti, ktoré sa v týchto meniacich sa ekonomických podmienkach snažia vyrovnať svoje rozpočty na nákup potravín.
V tabuľke v našom článku si môžeš pozrieť porovnanie vývoja cien potravín oproti minulému roku v mesiaci február.
Náklady na potraviny sa už nezvyšujú tak rýchlo
Maloobchodníci vyjadrujú optimizmus, že ceny by sa v blízkej budúcnosti mohli vrátiť na úroveň spred minulého roka. Ministerstvo financií v tejto nádejnej situácii dalo jasne najavo, že ceny regulovať nebude.
Namiesto toho sa snaží posilniť postavenie spotrebiteľov tým, že im poskytne zdroje na nájdenie najvýhodnejších nákupných možností.
Prudký nárast cien vykazuje známky zmiernenia, pričom náklady na potraviny sa nezvyšujú tak rýchlo, ako tomu bolo takmer počas celého minulého roka.
Zdá sa, že sa karta obracia, keďže maloobchodníci čoraz častejšie odkazujú na znižovanie cien. Spotrebitelia nachádzajú úľavu najmä v nižších cenách mliečnych a mäsových výrobkov.
O svoje postrehy sa podelil Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) v rozhovore pre RTVS: „V prípade, že nedôjde k nepriaznivým zásahom do konkurenčného prostredia, predpokladáme postupný návrat na cenovú úroveň spred roka.“
Toto vyjadrenie podčiarkuje opatrne optimistickú prognózu vývoja na trhu a signalizuje možné zmiernenie finančnej záťaže, ktorú v poslednom období pociťujú spotrebitelia.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: Denník N, Archív SIU, Správy RTVS