Matovič: Tisícky reštaurácií budú zívať prázdnotou mesiace ak sa budeme správať prospechársky
- Podľa premiéra Igora Matoviča sme nemali také dobre výsledky za sobotu už päť týždňov
- Predseda vlády si myslí, že k poklesu nakazených prispelo celoplošné testovanie
- Podmienky Konzília podľa Matoviča musíme splniť, aby sa mohli znovu otvoriť reštaurácie, a aby sa deti mohli vrátiť do škôl
- Neodpustil si ani kritiku poslancov SaS
- Podľa premiéra Igora Matoviča sme nemali také dobre výsledky za sobotu už päť týždňov
- Predseda vlády si myslí, že k poklesu nakazených prispelo celoplošné testovanie
- Podmienky Konzília podľa Matoviča musíme splniť, aby sa mohli znovu otvoriť reštaurácie, a aby sa deti mohli vrátiť do škôl
- Neodpustil si ani kritiku poslancov SaS
Podľa premiéra Igora Matoviča sme nemali také dobre výsledky za sobotu už päť týždňov. Podobne včera okomentoval aj piatkové výsledky, ktoré aj napriek dátumu piatok trinásteho, boli najlepšie od začiatku októbra. Predseda vlády si myslí, že k poklesu nakazených prispelo celoplošné testovanie.
„VEĽKÉ ĎAKUJEM všetkým, ktorí sa plošného testovania zúčastnili alebo mu akokoľvek pomohli. 7-dňový kĺzavý priemer je 1610, ten by podľa Konzília epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov mal klesnúť pod úroveň 750, aby sme mohli zapnúť okresné semafory a podľa nich potom postupne otvárať školy či reštaurácie – t.j. samostatne za jednotlivé okresy, podľa epidemiologickej situácie v nich,“ uviedol Igor Matovič na sociálnej sieti.
Podľa Matoviča je dobrá správa, že plošné testovanie zmenilo krivku. Miesto 7-dňového priemeru 5000, kam sme podľa neho smerovali v tieto dni, sme na tretinových hodnotách.
Ako zlú správu označil fakt, že efekt plošného testovania, podľa neho čoskoro vyprchá a to znamená, že k hodnote 750, ktorú požaduje Konzílium sa nemusíme dostať. Podľa premiéra máme viac možností, pre ktoré sa môžeme spoločne rozhodnúť, ako príklad uvádza tvrdý lockdown, pre ktorý sa rozhodli Rakúšania.
Matovič znova útočil na poslancov SaS
„Komunitné testovanie bola alternatívna idea, ktorou sme mohli školy a reštaurácie otvoriť k 30. novembru. Bola to idea o tom, kedy by svoje sily spojili štát a dotknuté prevádzky, kedy by štát zabezpečil testy, ochranné prostriedky a preplatil by náklady na zdravotníkov. Takto za dva týždne cez víkend by sme spoločnými silami opätovne pretestovali Slovensko … zrazili tým opäť výrazne krivku … a v nasledujúci pondelok 30. novembra by deti išli do škôl a hostia do reštaurácií. Bohužiaľ, vieme ako idea Komunitného testovania dopadla. A je mi to veľmi ľúto,“ dodal Matovič.
Premiér tvrdí, že je nevyhnutné aby ako koalícia držali spolu a „nesnažili sa silou-mocou v ťažkej chvíli zapáčiť sa skupinky ľudí, ktorí sú objektívne v zúfalej situácii.“ Predseda vlády tak naráža na slová Richarda Sulíka, ktorý Matovičov nápad s komunitným testovaním kritizoval so slovami, že „nemusí súhlasiť s každou s hlúposťou, ktorú premiéra napadne.“
Matovič tvrdí, že deti by mali ísť do školy, čím skôr ale najskôr musia splniť podmienky Konzília.
Podmienky Konzília podľa Matoviča musíme splniť
„Tisícky reštaurácií budú zívať prázdnotou mesiace, ak sa obdobne ako pri školách, budeme správať prospechársky a nie zodpovedne. Neskrývajme sa za tisícky majiteľov reštaurácií, ale naberme odvahu pomenovať pravdu, že neexistuje žiadna finta či skratka ako obísť epidemiologické podmienky Konzília,“ uviedol Matovič, ktorý zároveň kritizoval snahu poslancov SaS aby sa podniky, reštaurácie a školy riadili mapou semaforu. Matovič to nazval „obyčajné populistické klamstvo a popieranie reality.“ Podľa neho riadiť sa mapou semafora nemá zmysel, keď tisícky ľudí denne migrujú medzi okresmi.
Matovič trvá na kritériách Konzília a to 750 pozitívnych prípadov denne a maximum 2 000 hospitalizovaných pacientov.
Správu budeme aktualizovať.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus