Matovič trvá na tom, že je „Židom 21. storočia“. Uhríkovi do očí povedal, že je fašista
- Hosťami v relácii O 5 minút 12 sú Igor Matovič a Milan Uhrík
- O emócie nie je núdza
- Hosťami v relácii O 5 minút 12 sú Igor Matovič a Milan Uhrík
- O emócie nie je núdza
Hosťami v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12 sú expremiér a líder OĽANO Igor Matovič a predseda Republika a europoslanec Milan Uhrík. Krátko pred voľbami Slovensko čelí nelegálnej migrácii, ale aj vážnym problémom v zdravotníctve.
„Bolo to pravdivé,“ vyhlásil Igor Matovič na otázku moderátora, či bolo šťastné prirovnávať sám seba takýmto spôsobom k obetiam holokaustu v súvislosti s kritikou zo strany médií voči Matovičovi počas pandémie covid-19.
Moderátor relácie sa Matoviča spýtal túto otázku v súvislosti s včerajším výročím prijatia Židovského kódexu, teda protižidovskej právnej normy schválenej vládou Slovenského štátu v roku 1941. Matovič tiež uviedol, že išlo o hyperbolu.
Neskôr označil svojho oponenta v diskusii za fašistu. „Toto je fašista,“ povedal Matovič, pričom ukazoval na Uhríka. Milan Uhrík expremiérovi kontroval slovami: „Ja nie som fašista, vy ste psychopat.“
Uhrík v RTVS tiež na margo Slovenského štátu povedal, že Jozef Tiso v danom období „robil, čo mohol“. „Robil chyby a negatíva, ale vďačíme mu, že nebolo Slovensko rozdelené,“ tvrdil predseda Republiky.
Prezidentka pripustila, že vláda neinformovala o krokoch v migrácii včas
Prezidentka Zuzana Čaputová v relácii TA3 V politike pripustila, že vláda nekomunikovala o opatreniach v súvislosti s nelegálnou migráciou včas. Deklarovala však, že téma bola v exekutíve živá a prítomná celé leto a oznámenie konkrétnych opatrení po dvoch dňoch od verejného otvorenia témy bolo výsledkom predchádzajúcich krokov.
„Je to dobrý námet, aby vláda komunikovala proaktívne, obzvlášť preto, že má komunikovať čo,“ skonštatovala prezidentka. Potrebu väčšej komunikácie zo strany vládneho kabinetu pripustila aj pri iných témach, píše TASR.
K prvým sto dňom vlády poznamenala, že odborníci museli nabehnúť od prvého dňa. Hovorí o krízovom riadení. Za špecifikum označila aj to, že všetky politické strany sú voči vláde v opozícii. Naplnil sa však podľa nej cieľ, aby vláda negenerovala konflikty.
Hlava štátu zároveň ocenila, ako sa podarilo vláde odborníkov identifikovať problémy, ktoré môže riešiť v krátkom čase a s limitovanými právomocami. Vyzdvihla aj prípravu systémových opatrení pre budúci kabinet.
Napriek trestným stíhaniam dvoch riaditeľov Slovenskej informačnej služby prezidentka podľa svojich slov zatiaľ nemá dôvod povedať, že nedôveruje spravodajskej službe. Vidí skôr personálne zlyhania. Nevylučuje preto debatu o tom, ako im v budúcnosti zabrániť.
Nie je podľa prezidentky na politikoch, ale prokuratúre, aby vyhodnocovali opodstatnenosť krokov polície. „Keď dochádza k stíhaniu opozičných lídrov, musíme byť pozorní práve kvôli tomu, aby nedochádzalo k zneužitiu policajnej moci. (…) Ale ak sú na to dôvody, ktoré následne posvätí prokuratúra a potom súd, je to namieste a je to v poriadku,“ dodala
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: RTVS, TASR