Matovičov bonus vysal z Bratislavy milióny eur. Viceprimátorka ale chváli „Kollárove byty“

  • V novej epizóde Metropoly diskutovala Lenka Antalová Plavuchová
  • Pribudnúť majú tisícky nájomných bytov
  • Satelit Borisa Kollára by mohol byť problematický
metropola
Ilustračná fotografia SIU, TASR/Michal Svítok
  • V novej epizóde Metropoly diskutovala Lenka Antalová Plavuchová
  • Pribudnúť majú tisícky nájomných bytov
  • Satelit Borisa Kollára by mohol byť problematický

 Bratislava trpí krízou v dostupnosti bývania. Cíti to aj magistrát hlavného mesta, ktorý považuje rozvoj nájomného bývania za jednu zo svojich priorít. V diskusnej relácii Metropola portálu YIM.BA o tejto téme rozprávala jedna z troch viceprimátoriek mesta Lenka Antalová Plavuchová.

Finančné prekážky

Antalová Plavuchová priznala problémy s realizáciou výstavby prvých niekoľko stoviek nájomných bytov. Tie boli podľa avizovania magistrátu dostavané už v roku 2022, čo sa však nepodarilo. „Počas uplynulých štyroch rokov sa podarilo naozaj zásadným spôsobom naštartovať tému nájomného bývania,“ upozorňuje viceprimátorka.

„Samozrejme, každý, kto sa pohybuje v oblasti výstavby alebo investičných zámerov, tak vie, že viditeľné alebo zhmotnené vo forme nájomných bytov to bude omnoho neskôr. Možno tie plány boli trošku ambicióznejšie, ale realita je taká, že za uplynulé štyri roky sa naozaj podarilo v tejto problematike výrazne posunúť,“ dodáva ďalej.

Antalová Plavuchová ďalej objasňuje, že magistrátu sa podarilo dosiahnuť niekoľko úspechov.

Podarilo sa napríklad schváliť koncepciu mestskej bytovej politiky, taktiež založiť sekciu nájomného bývania „a vytvoriť prvýkrát v dejinách magistrátu odbornú jednotku – oddelenie rozvoja bývania, ktoré sa naozaj systematicky venuje príprave nových bytových projektov,“ dopĺňa ďalej.

business center1
zdroj: Ilustračné foto: TASR/Pavel Neubauer

Viceprimátorka zároveň verí, že číselný odhad magistrátu, ktorý hovorí o výstavbe 5 000 nájomných bytov do konca tohto desaťročia, je možné preniesť do reality.

„Našou ambíciou je v každom roku rozpracovať stovku nových bytov, nových projektov, ktoré budú obsahovať 100 bytov, a aj vďaka spolupráci so súkromným sektorom a vďaka metodike zmien územného plánu v prospech nájomného bývania verím, že nebudeme ďaleko od tohto čísla v roku 2030.“

Viceprimátorka mesta ďalej uviedla, že aj napriek ambicióznym plánom magistrát v súčasnej dobe trápi rozpočet, za ktorý podľa jej slov môže aj vláda a často skloňovaný daňový bonus, ktorý schválila.

„Bohužiaľ, tento rok sme na tom s rozpočtom veľmi zle, keďže situácia s kapitálovými výdavkami mesta nie je úplne ružová a je to vlastne vďaka schválenému balíčku daňového bonusu, ktorý bol schválený koncom minulého roka, a tento veľmi zasiahol do našich plánov a ambícií na tento rok,“ uviedla.

„A aj práve kvôli tomu sme museli revidovať kapitálové výdavky na rok 2023. Obávam sa, že sa nám nepodarí opäť vyhlásiť verejné obstarávanie, aj keď nehovorím apriori nie, ale uvidíme počas roka. Tieto zmeny v rozpočte zasiahnu nejakým spôsobom aj pripravované projekty nových nájomných bytov,“ dodala.

Občas sú nespokojní aj obyvatelia

Často však projekty obmedzia namiesto financií reakcie samotných obyvateľov. S takýmto problémom sa stretla výstavba budovy, ktorá mala vyrásť na Žitavskej ulici vo Vrakuni. Tú však pozastavili práve Bratislavčania.

„Na tej participácii bolo odhadujem tak 80 až 100 obyvateľov. A zatiaľ tento projekt bol tak vlažne prijatý, ale hlavne z toho dôvodu, že na tej parcele, kde teda pripravujeme projekt bytového domu, sa aktuálne parkuje. Čiže je tam v podstate parkovacia plocha,“ objasnila Antalová Plavuchová.

V súčasnosti však ubezpečuje, že kvalita bývania sa v lokalite nijako nezníži, keďže všetky zabraté parkovacie miesta majú v pláne nahradiť novými.

bratislava, budovy, byty
zdroj: Ilustračné foto: TASR/Michal Svítok

Viceprimátorka neskôr reagovala aj na nový zákon o nájomnom bývaní z dielne strany Sme rodina. „Ja ho vnímam veľmi pozitívne,“ hovorí Antalová Plavuchová. „Aj keď, samozrejme, má mnoho takých ,skrytých diablov‘ v detailoch,“ priznáva ďalej.

Antalová Plavuchová ďalej objasnila, že s podpredsedom vlády Štefanom Hollým, ktorý za zákonom de facto stojí, mesto úzko spolupracuje.

„My veľmi pozorne sledujeme proces príprav aj toho zákona, ktorý bol schválený počas minulého roku, aj celkovú komunikáciu tohto úradu, aj pána Hollého. My sme absolvovali s ním niekoľko diskusií, kde sme teda jasne deklarovali záujem hlavného mesta pridať sa, alebo teda spolupracovať na tomto na tomto projekte,“ vysvetlila.

Satelitné mestečko by mohlo narušiť plány

„Ja som rada za každý zámer a každú iniciatívu štátu na prospech bývania,“ dodala. Viceprimátorku však viac znepokojujú slová Borisa Kollára, ktorý v minulosti avizoval, že pri hlavnom meste by mal vyrásť satelit, ktorý by obsahoval práve spomínané nájomné byty. Tých by malo byť dokonca niekoľko tisíc.

Problémom však je, že satelitné mestečko by už nemuselo spadať pod kataster Bratislavy.

„Moje obavy sú jednoznačne z toho, že to bude nový satelit, ktorý pribudne niekde na širšom okraji Bratislavy, ktorý už nebude akoby v katastri hlavného mesta a ktorý spôsobí viac problémov, ako keby tie byty boli umiestnené niekde v centre, alebo teda v katastri hlavného mesta,“ myslí si Antalová Plavuchová.

Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde na základe návrhu SaS.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„A povedzme si otvorene, územný plán neumožňuje vznik takého veľkého sídla v rámci katastra. No a preto si myslím, že to pravé nebude v Bratislave. Lebo mám tie investičné zámery našich bratislavských developerov vcelku naštudované a neviem o žiadnom takom, ktorý by pripravoval takýto zásadný veľký projekt,“ podkladá svoje tvrdenie ďalej.

Viac sa o nových stavebných plánoch hlavného mesta, ako aj predpokladaných plánoch dokončenia či konkrétnych víziách dozvieš v kompletnej časti Metropoly, dostupnej na našom YouTube kanáli.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroj: Metropola

Najnovšie videá

Trendové videá