Matovičov poslanec o riešeniach energetickej krízy: Meškajú kvôli Sulíkovi, udrel do šéfa saskárov

  • V relácii Na telo si zmerali sily Michal Šipoš a Erik Tomáš
  • Zákonodarcovia si vzali na mušku najmä napäté parlamentné vzťahy a funkčnosť koalície
Sulík
TASR/Pavel Neubauer
  • V relácii Na telo si zmerali sily Michal Šipoš a Erik Tomáš
  • Zákonodarcovia si vzali na mušku najmä napäté parlamentné vzťahy a funkčnosť koalície

Funkčnosť národnej rady, existencia koalície po hromadných demisiách ministrov SaS či liberáli v opozičných laviciach. Aj tieto témy sa dostali „na pretras“ v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. Koalično-opozičné sily si prišiel zmerať šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš a poslanec za Hlas Petra Pellegriniho Erik Tomáš. 

Sfunkčnenie národnej rady

Asi najhorúcejšou politickou témou je v súčasnosti (ne)funkčnosť a zadrhávanie slovenského parlamentu. Jeho fungovanie totiž dostalo poriadny úder tento týždeň v podobe obštrukcie „staronovej“ opozičnej strany Sloboda a Solidarita.

Saskári sa totiž po odchode do opozičných lavíc rozhodli zaexperimentovať a odskúšať funkčnosť národnej rady. Iniciatíva skončila neotvorením 72. schôdze národnej rady, počas ktorej sa mal prediskutovať aj vstup Švédska a Fínska do NATO.

Táto okolnosť poriadne vytočila aj šéfa rezortu obrany Jaroslava Naďa, ktorý sa plánoval schôdze zúčastniť. Je tak teda otázne, či sa saskári na plánovanej utorkovej schôdzi odprezentujú, a tým pádom sfunkčnia inštitúciu. Zatiaľ to vyzerá tak, že by mal parlament budúci týždeň fungovať podľa plánu.

Šipoš v úvode relácie ukázal prstom na SaS, obvinil ich, že spojila sily s extrémistami z Republiky a ĽSNS a znefunkčnili parlament. Šipoš opísal saskárov ako deti na detskom výlete.

„Oslovil som pani Zemanovú aj Viskupiča, aby sme rokovali,“ opísal Šipoš priebeh rokovaní s SaS. Jeden z opýtaných vraj povedal, že sa na SaS musí obrátiť oficiálne, Zemanová zase mala povedať, že tému preberú deň na to, teda v deň, keď došlo k zablokovaniu schôdze.

K téme sa vyjadril aj poslanec Hlasu Erik Tomáš. „Využili sme legitímnu obštrukciu v parlamente,“ povedal v relácii.

„Ak raz nie ste schopní vládnuť, jedinou cestou sú predčasné voľby,“ skritizoval Tomáš.

V najbližších dňoch by sa malo začať riešiť aj možné odvolanie financmajstra Igora Matoviča. Hlasy na zvolanie odvolávania šéfa dôležitého rezortu zháňa SaS. „My sa zachováme ako doteraz s chladnou hlavou, my sme SaS-ku nevyhnali,“ okomentoval Šipoš.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Energetická kríza

Moderátor sa dotkol aj témy energetickej a palivovej krízy. Opýtal sa šéfa klubu OĽANO, čo urobia na zminimalizovanie dôsledkov krízy.

Šipoš povedal, že opatrenia, ktoré mali byť už hotové, nie sú schválené a pripravené kvôli Richardovi Sulíkovi. „Návrhy, ktoré mali byť už v marci, apríli pripravené, tak, bohužiaľ, vďaka Richardovi Sulíkovi nie sú pripravené,“ kopol si Šipoš do koaličného expartnera.

Ten dodal, že premiér dal cez leto vypracovať audit tých návrhov, ktoré sú a ktoré nie sú pripravené. Vtedy sa malo zistiť, že tie návrhy, ktoré už mali byť doklepnuté, nie sú vypracované dostatočne. Šipoš poznamenal, že práve preto straníkov SaS na ministerstve hospodárstva vymenili za odborníkov.

„Nový pán minister Hirman už má konkrétne návrhy respektíve ich spracováva,“ ozrejmil Šipoš. Návrhy by sa mali prerokovať na rokovaní vlády a následne presunúť na zrýchlené schválenie do národnej rady.

Matovičovo obvinenie

V dnešnom Na telo sa riešilo aj Matovičovo vyjadrenie na adresu Petra Pellegriniho. Ten obvinil Petra Pellegriniho, že podplácal v minulosti ochrankárov „centimetrami päťstoeuroviek“.

Erik Tomáš okomentoval obvinenia hláškou Juraja Krúpu, ktorý dnes v inej relácii Matoviča označil ako „generátor konfliktov“.

Otázka referenda

Veľkou témou je v súčasnosti aj plánované referendum týkajúce sa zotrvania súčasnej vlády, ktoré podporujú najmä opozičné strany ako Smer-SD či Hlas-SD, ale aj niektoré mimoparlamentné politické subjekty.

Referendum obsahuje dve otázky. Jedna sa pýta, či by mala aktuálny vládny kabinet neodkladne podať demisie, a druhá, či by mala ústava obsahovať skrátenie volebného obdobia odklepnutím parlamentu, alebo formou ľudového hlasovania.

Vyše 400-tisíc podpísaných referendových hárkov Robert Fico doniesol do prezidentského paláca 24. augusta, po skontrolovaní lístkov bolo platných 381 960 podpísaných petičných hárkov.

Hlava štátu tak nedávno informovala, že referendum sa uskutoční, no s prvou otázkou referenda sa obráti na ústavný súd. Smer-SD si vie predstaviť, že by sa referendum uskutočnilo 29. októbra spolu s jesennými regionálnymi voľbami.

V parlamente by sa mal riešiť aj návrh ústavného zákona, ktorý by si mal týkať predčasných volieb. Erik Tomáš podobne ako Robert Fico v dnešnej diskusii v RTVS, poznamenal, že je za presunutie bodu o ústavnom zákone na začiatok parlamentnej schôdze.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Najnovšie videá

Trendové videá