Matovičova skaza okom experta: Takmer určite sa vráti, aby dobojoval interpretačný zápas

  • Igor Matovič vystriedal rôzne politické funkcie
  • Bol premiérom, ministrom financií a pravdepodobne bude poslancom
  • Politológ Mesežnikov to vidí jasne
Igor Matovič
TASR/Jaroslav Novák
  • Igor Matovič vystriedal rôzne politické funkcie
  • Bol premiérom, ministrom financií a pravdepodobne bude poslancom
  • Politológ Mesežnikov to vidí jasne

Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič len nedávno sledoval pád kedysi svojej vlády. Za viac ako 2,5 roka odkedy vyhral voľby tak pokračuje jeho strmhlavý politický pád, v ktorom začínal ako víťaz volieb, no postupne prišiel o kreslo premiéra aj financmajstra.

Nehovoriac o tom, že sa mu podľa viacerých indícií hnutie aktuálne doslova rozpadá pod rukami a v prieskumoch dôveryhodnosti pravidelne okupuje posledné priečky. V súčasnosti to vyzerá tak, že z niekdajšieho víťaza volieb sa stane obyčajný radový poslanec. Bude to však naozaj tak? Pri Igorovi Matovičovi sme si totiž zvykli na prekvapenia. 

Mesežnikov: Myslím, že Matovič bude poslanec

„Vo voľbách mal triumfálny úspech, no postupne prišiel pád,“ komentuje pre Startitup situáciu politológ Grigorij Mesežnikov. „Myslím, že v tejto situácii sa asi do parlamentu vráti. Dávam tomu 80-percentnú šancu. Podľa mňa sa vráti preto, aby dobojoval interpretačný zápas o to, čo sa stalo,“ hovorí ostrieľaný politológ.

Na druhej strane však odborník popisuje dôvody, ktoré by exministra mohli odrádzať od vstupu do parlamentných lavíc. Jedným z nich je pokles volebných preferencií jeho hnutia, ktorý mnohí bývalí voliči OĽANO pripisujú podľa experta práve Matovičovi. To by mohlo viesť k tomu, že by sa niekdajší víťaz volieb uchýlil k pokračovaniu politickej kariéry v inom móde. Mohlo by ísť o „utiahnutejšiu stranícku činnosť“, bez snahy objavovať sa na prvých stránkach médií.

Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde na základe návrhu SaS.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Okrem volebných preferencií môže šéfovi OĽANO spôsobovať vrásky na tvári aj fakt, že obrovské množstvo Slovákov viní z nedávneho pádu Hegerovej vlády práve Matoviča. Z aktuálneho prieskumu agentúry Median totiž vyplýva, že až 41 percent Slovákov si myslí, že za pád vlády môže líder OĽANO. 

15 percent je presvedčených, že zaň môže predseda SaS Richard Sulík, informuje SITA. Matovič je za pád vlády zodpovedný hlavne podľa ľudí vo veku 18 – 29 rokov a 50 – 59 rokov, taktiež podľa obyvateľov Bratislavského kraja alebo podľa tých, ktorí deklarujú podporu stranám SaS, PS alebo Hlas-SD. Sulíka zodpovedného za pád vlády označujú najmä ľudia vo veku 60 – 69 rokov, obyvatelia Žilinského a Košického kraja alebo tí, ktorí podporujú hnutia OĽANO, Sme rodina a KDH.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Svoju predstavu o vládnutí uplatňoval až do poslednej chvíle

Tak či onak, rýchlosť, s akou sa Matovičovi posledné roky menili funkcie, určite nie je v rámci slovenskej politiky obvyklým javom. „On mal predstavu o vládnutí, (ktorú sa mu aj podarilo uskutočniť), aj za cenu tohto pádu, že buď on bude vo vláde, alebo nebude vláda,“ tvrdí Mesežnikov. Tento model podľa odborníka uplatňoval až do úplne poslednej chvíle. Odišiel totiž až z vlády v demisii, keď mu prezidentka Zuzana Čaputová odobrala kompetencie.

Vzhľadom na Matovičov nedávny incident s vytrhnutím demisie, pri ktorom tvrdil, že jeho finálne rozhodnutie ovplyvnil záhadný telefonát od nemenovanej osoby, sa ponúka otázka: Môže niekto ovplyvniť exministra aj pri jeho súčasnej dileme s poslaneckým pôsobením? Avšak vzhľadom na to, že OĽANO ani zďaleka nie je štandardnou politickou stranou so straníckymi štruktúrami či zvyklosťami, môže túto otázku zodpovedať pravdepodobne len sám Igor Matovič.

„Je známy svojimi ťažko predvídateľnými krokmi, OĽANO je subjekt s veľmi špecifickým modelom fungovania,“ uzatvára politológ Mesežnikov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá