Matovičove videá z Cannes a Cypru priniesli veľa hudby za málo peňazí. Čo na to hovorí odborník?
- Matovičove videá z Cannes a Cypru sú v posledných dňoch z pohľadu prieskumu verejnej mienky veľkým úspechom
- Tento typ kampane pritom stál v porovnaní s klasickou online kampaňou len minimálnu sumu
- K situácii sa vyjadril aj politický marketér, ktorý prezradil, ako vníma kampaň, čo je jej hlavným cieľom a prečo sa jej darí
- Matovičove videá z Cannes a Cypru sú v posledných dňoch z pohľadu prieskumu verejnej mienky veľkým úspechom
- Tento typ kampane pritom stál v porovnaní s klasickou online kampaňou len minimálnu sumu
- K situácii sa vyjadril aj politický marketér, ktorý prezradil, ako vníma kampaň, čo je jej hlavným cieľom a prečo sa jej darí
Mnohí sa zhodujú na tom, že za úspechom strany OĽaNO v prieskumoch verejnej mienky sú v posledných dňoch predovšetkým virálne videá ich kandidátov. Prvé vzniklo približne pred mesiacom, kedy sa Igor Matovič spontánne rozhodol navštíviť vilu bývalého ministra financií Jána Počiatka vo francúzskom Cannes.
Veľký úspech a internetový dosah za málo peňazí
O úspechu hovoria samotné štatistiky, z ktorých vyplýva, že video malo vyše 1,6 milióna zhliadnutí, viac než 20-tisíc zdieľaní a takmer 32-tisícovú odozvu. Napriek tomu, že politické strany na online kampaň míňajú desaťtisíce až státisíce eur, Matovičova taktika sa ukázala nielen ako veľmi úspešná, ale taktiež aj lacná.
Politický marketér Michal Novota tento typ kampane vníma ako osvedčenú súčasť Matovičovej kampaňovej stratégie. „Igor Matovič dlhodobo používa mediálny ‚blitzkrieg’ na získanie pozornosti v mediálnom priestore s nejakou kontroverznou témou a vynucuje si tak reakciu oponentov. Hlavným cieľom je byť v akcii, byť prvý, ukázať prstom a mať spotlight,“ dodal pre Startitup Novota.
Podľa Transparency International Slovensko (TIS) všetky financie na túto cestu nepresiahli sumu 1 650 eur. Potvrdzujú to aj zverejnené výdavky na transparentnom účte, keďže OĽaNO sumu uhradilo 7. februára spoločnosti MediaBrothers. TIS informuje, že vo faktúre sú uvedené letenky, ubytovanie pre 7 ľudí a prenájom minivanu.
https://www.facebook.com/obycajni.ludia.a.nezavisle.osobnosti/videos/208531743522194/
Po úspechu a dobrej odozve na video z Cannes sa OĽaNO rozhodlo, že si spraví ďalší podobný „predvolebný výlet“. Ten uskutočnili len pred pár dňami, keď piati kandidáti 16. februára vycestovali do Limassolu na Cyprus. Podľa Matoviča totiž prostredníctvom schránkovej firmy na Cypre investičná skupina Penta cez zdravotnú poisťovňu Dôvera ukradla zo zdravotníctva cez 400 miliónov eur.
Video má síce oproti tomu prvému z Cannes menšiu odozvu, avšak aj tentokrát si ho na Facebooku pozrelo takmer vyše 775-tisíc ľudí. Spolu s ďalšími dvoma videami, ktoré nakrútili na Cypre, dosiahli viac než jeden milión zhliadnutí.
Že išlo o zaujímavú stratégiu povrdil aj Novota, ktorý súhlasí s tým, že po rozbehu mediálnych aktivít OĽaNO stúpli preferencie a preto logicky vsadili na to, čo funguje.
https://www.facebook.com/obycajni.ludia.a.nezavisle.osobnosti/videos/226224758539549/
Výdavky na túto cestu však ešte nie sú vyúčtované a označené na transparentnom účte. „Suma za cestu na Cyprus pre 5 osôb sa pohybuje okolo 1 000 eur. Bude riadne vyúčtovaná a jej platbu nájdete riadne označenú na našom transparentnom účte,“ uviedol pre Startitup hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.
Rovnako ako pri prvej ceste, ani tentokrát neboli výdavky vysoké. Okrem leteniek či ubytovania nemuseli platiť kameramanovi, zháňať drahú videotechniku či platiť rôznym agentúram za ich marketingové nápady. V oboch prípadoch išlo o živé vysielanie len prostredníctvom smartfónu.
TIS začiatkom februára uviedlo, že v žiadnych predošlých parlamentných voľbách nehral internet takú veľkú rolu ako tento rok. „Platí to aj pre platenú reklamu. Za prvé tri mesiace volebnej kampane minuli politické strany na online reklamu cez Facebook a Google dokopy už viac ako 1,2 milióna eur, čo je 15% z celkových doterajších výdavkov na predvolebné kampane. Takmer polovicu z doterajšieho balíka reklamy nakúpili iba dvaja hráči – strana Smer a koalícia PS/Spolu,“ uvádzajú.
https://www.facebook.com/transparencysk/posts/10158123696189456
Podľa údajov zo začiatku februára, do Google reklamy takmer vôbec neinvestujú SNS, KDH a OĽaNO. Hlavný rozdiel podľa Novotu spočíva v tom, že Matovičove videá sa vymykajú bežnej kampaňovej premávke. Ako ďalej uviedol, ľudia sa radi pozrú a pohoršia nad tým, čo vlastnia oligarchovia alebo politici na nich závislí. „Azda účinkuje aj závisť. Matovič to navyše avizoval ako šokujúce odhalenie,“ dodáva.
Folklór, na ktorý by Igor Matovič mohol mať kľudne už autorské práva
„Vyššia aktivita v negatívnej kampani určite zvyšuje pozornosť voličov, spanilé jazdy po politických oponentoch sú nakoniec folklór, na ktorý by Igor Matovič mohol mať u nás kľudne už autorské práva. Voličom, na ktorých cieli OĽaNO, sa to môže páčiť, nie je však isté, či sa im to podarí pretaviť do reálnej voličskej podpory. Voliči totiž môžu chcieť aj viac ako len večný boj s politickým nepriateľom. Najmä v čase, keď vďaka preferenciám Igor Matovič klope na dvere kancelárie predsedu vlády,“ myslí si Novota.
Podľa neho však video nepriláka voličov z iných politických strán, ide skôr o cielenie na vlastných voličov, ktorí sú už na Matovičov štýl prejavu zvyknutí.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: TransparencyInternationalSlovensko, transparentneucty.sk