Matovičovo Slovensko opúšťajú viaceré známe tváre. „Toto bola posledná kvapka,“ odkazujú

  • Matovičovo hnutie opúšťajú viacerí členovia a exposlanci
  • Odchádzajúci členovia uviedli, že ľudia s iným názorom nie sú pre nich nepriateľmi
Igor Matovič, predseda hnutia Slovensko
Igor Matovič TASR/Jakub Kotian
  • Matovičovo hnutie opúšťajú viacerí členovia a exposlanci
  • Odchádzajúci členovia uviedli, že ľudia s iným názorom nie sú pre nich nepriateľmi

Hnutie Slovensko (bývalé OĽANO) opúšťajú viacerí členovia a bývalí poslanci Národnej rady SR.

Odchádza bývalá jednotka kandidátky OĽANO v predošlých parlamentných voľbách v roku 2020 Mária Šofranko, bývalý poslanec a predseda Výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský, exposlanci Peter Liba, Vojtech Tóth, bývalá generálna tajomníčka služobného úradu Ministerstva financií SR Veronika Gmiterko a bývalý poslanec a exriaditeľ Slovenského pozemkového fondu Ján Marosz. Odchádzajú tiež ďalší bývalí poslanci a členovia, ktorí nechcú byť menovaní, informuje SITA.

Stále viac populizmu a konfliktnosti

Ako uviedli vo svojom spoločnom stanovisku, ukončiť členstvo a spoluprácu s hnutím pod vedením Igora Matoviča sa rozhodli po viacerých neúspešných pokusoch o zmenu fungovania v rámci hnutia.

„Dôvodom je chýbajúci kritický prístup a ochota férovo diskutovať aj o nepríjemných témach. Tými sú najmä nedotiahnutá kampaň, netransparentné skladanie kandidátky a nepriaznivý výsledok parlamentných volieb, politická izolácia hnutia a nepremyslené kroky vedenia, ako napríklad uponáhľaná zmena názvu hnutia,“ uviedli.

Členmi a poslancami hnutia sa podľa svojich slov stali preto, aby sa zasadili za rozvoj a zlepšovanie života na Slovensku, ako aj očistu verejného života. Za posledný rok sa však do politiky bývalého OĽANO dostalo stále viac populizmu, konfliktnosti a politického obchodovania.

Vedenie hnutia podľa nich nie je otvorené diskusii a kritické pripomienky ignoruje alebo bagatelizuje. Z autentického protikorupčného hnutia sa tak stalo prostredie, kde prevládajú individuálne záujmy, v ktorom o všetkom rozhoduje pár spriaznených ľudí a nefunguje vnútorná kontrola, tvrdia odchádzajúci členovia.

Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde na základe návrhu SaS.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Kandidatúra predsedu hnutia Igora Matoviča v prezidentských voľbách, hoci podľa vlastných slov nechce byť prezidentom a kandiduje len formálne, je len poslednou kvapkou v nelogických a mätúcich krokoch vedenia hnutia Slovensko. Tento prístup pokladáme za nepochopenie dôležitosti situácie,“ vyhlásili.

„Pre nás ľudia s iným názorom nie sú nepriateľmi, spoluprácu a slušnú diskusiu považujeme za veľmi dôležitú. Nesúhlasíme so zneužívaním iných na dosiahnutie osobných cieľov a pokladaním členov len za čísla, ktoré možno ľahko vymeniť,“ píšu ďalej v spoločnom vyhlásení.

„Nesúhlasíme so zneužívaním iných na dosiahnutie osobných cieľov a pokladaním členov len za čísla, ktoré možno ľahko vymeniť,“ dodali. Podčiarkli, že posledné rozhodnutia a kroky vedenia ich presvedčili, že hnutie Slovensko nemá záujem dávať priestor ľuďom s výsledkami a kritickým myslením.

„Preto v ňom svoju budúcnosť nevidíme a rozhodli sme sa ísť vlastnou cestou. Dnešným dňom sme požiadali o ukončenie členstva v hnutí Slovensko,“ uviedli na záver.

Expert o Matovičovi: V jeho prípade nevidím šance na úspech nejako optimisticky

„V jeho prípade nevidím šance na úspech nejako optimisticky, ale on sám hovorí, že nechce vyhrať tieto voľby. On zvíťazil hneď do 24 hodín po tom, ako svoju kandidatúru oznámil. Tri mesiace si ho takmer nikto nevšímal, a zrazu je opäť hviezdou. Toto on potrebuje, byť v centre diania a pozornosti,“ okomentoval nedávno pre Startitup Matovičovu kandidatúru politológ Radoslav Štefančík.

Igor Matovič sa počas svojej kariéry zviditeľnil mnohými excesmi. Z poslednej doby môžeme za všetky spomenúť fyzickú potýčku so súčasným ministrom obrany Robertom Kaliňákom (Smer-SD). Ich konflikty síce trvajú už roky, no do otvoreného fyzického stretu sa dostali až v roku 2023.

Udialo sa tak na tlačovke Smeru. Igor Matovič pritom Kaliňáka kopol do hrude, kandidát Smeru Richard Glück zase expremiéra udrel päsťou do tváre. „Jednoducho on je v takej obrovskej depresii, kam dostal Slovensko, a počúva to zo všetkých strán, že chce narušovať tlačovú konferenciu, ktorá takisto potvrdzuje jeho absolútne zlyhania,“ uviedol vtedy ohľadom fyzického stretu s Matovičom pre Startitup Kaliňák. 

Práve tento zvláštny moment vníma viacero expertov ako konkrétnu udalosť, kedy slovenská politická kultúra padla na pomyselné „dno“. „Pri Matovičovi a Kaliňákovi sa bavíme o bitke dvoch špičkových politikov, ktorí zastávali tie najvyššie štátne posty. Toto je nevídané v rámci európskej politickej kultúry, ktorá u nás prebíja len ďalšie dno,“ vyhlásil pred časom politológ Tomáš Koziak. 

Zdroje: SITA, Facebook/Veronika Gmiterko, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá