Matúš Izakovič: Systém Heat2go je revolúciou v meraní spotrieb energií na Slovensku
- Pracuje v oblasti energetiky a zaoberá sa inteligentnými systémami na meranie a kontrolu energií v budovách. Vyvinul doslova svetový unikát, elektronický systém Heat2go, vďaka ktorému nejedna stavba či bytový dom dostal svoje výdavky na energie pevne a natrvalo pod kontrolu. Matúš Izakovič sa problematike venuje od roku 2002 a za toto obdobie odovzdal množstvo projektov efektívne vyrábajúcich teplo a chlad s dôležitou súčasťou online monitoringu spotrieb energií. Angažuje sa v oblasti IT bezpečnosti a internetovej neutrality. Okrem iného stojí za úspešnou multimediálnou show Lovely Experience a poznať ho môžete aj ako umelca v rôznych hudobných projektoch.
- Pracuje v oblasti energetiky a zaoberá sa inteligentnými systémami na meranie a kontrolu energií v budovách. Vyvinul doslova svetový unikát, elektronický systém Heat2go, vďaka ktorému nejedna stavba či bytový dom dostal svoje výdavky na energie pevne a natrvalo pod kontrolu. Matúš Izakovič sa problematike venuje od roku 2002 a za toto obdobie odovzdal množstvo projektov efektívne vyrábajúcich teplo a chlad s dôležitou súčasťou online monitoringu spotrieb energií. Angažuje sa v oblasti IT bezpečnosti a internetovej neutrality. Okrem iného stojí za úspešnou multimediálnou show Lovely Experience a poznať ho môžete aj ako umelca v rôznych hudobných projektoch.
Matúš, ahoj, kedy a ako presne vznikol celý nápad s Heat2go?
Vždy ma fascinoval spôsob, ako veci spraviť efektívnejšie. Pri všetkom, čo mám okolo seba, od softvérového návrhu až po „3D“ realitu. Ani si nepamätám, že by som niekedy uvažoval inak. Počas toho, ako som robil na iných mojich projektoch, som objavil potrebu kontinuálne niečo zlepšovať. A obnoviteľné zdroje energie sú vlastne presnou ukážkou neustáleho zlepšovania. Priťahovaný som k tomu bol od malička, či už doma alebo v škole, a dnes ma to baví robiť. Systém Heat2go je výsledkom vývoja v oblasti rozúčtovania nákladov za spotrebu energií. Je to kvalitné meranie a vyhodnotenie spotrieb tepla, vody, elektrickej energie a plynu bez potreby púšťania odpočtárov do bytu alebo budovy. Vďaka automatickému monitoringu a upozorňovaniu na nadspotrebu je totiž možné naozaj efektívne znižovať spotrebu energií a redukovať platby za energie. Uvažoval som o najefektívnejšej možnosti ako docieliť prehľad spotrieb dostupný kdekoľvek a kedykoľvek. Podarilo sa mi vybudovať otvorenú platformu heat2go, ktorej základným poznávacím znakom je prístupnosť a použiteľnosť z akéhokoľvek zariadenia, či už ide o PC, tablet alebo mobilný telefón. Heat2go teda vznikol ako inovácia našich služieb a dnes vidím, že tento krok bol správny – oceňujú ho zákazníci, správcovia, užívatelia bytov aj developeri.
Keby si mohol v skratke popísať Heat2go, ako funguje?
Heat2go umožňuje sledovať a vyhodnocovať spotreby tepla, vody, elektrickej energie a plynu pre každého, či ide o vlastníka bytu, energetika, správcu alebo majiteľa priemyselného celku a tieto hodnoty je možné sledovať pomocou akéhokoľvek zariadenia, do ktorého nie je potrebné inštalovať žiadne aplikácie (PC, tablet alebo mobilný telefón). Heat2go sleduje, zaznamenáva a archivuje spotreby energií a tieto sprístupňuje užívateľom priestorov. Pri spotrebe tepla umožňuje vyhodnocovať a monitorovať spotrebu tepla pre každú miestnosť bytu alebo budovy, čo umožňuje naozaj efektívne a jednoduché vyhodnocovanie spotrieb energií pomocou zariadení s bezdrôtovou komunikáciou napájaných batériou po dobu desať rokov. Heat2go zozberá automaticky údaje o spotrebách tepla v každej miestnosti, spotrebách teplej a studenej vody, elektrickej energie a plynu, a tieto archivuje v prehľadnom centrálnom systéme do ktorého sa môže užívateľ prihlásiť pomocou mena a hesla online portálom www.heat2go.sk.
Aké boli reakcie a ohlasy verejnosti na tento tvoj projekt?
Samotná technológia vzbudila veľký záujem odbornej verejnosti, energetikov a facility managerov. Tábor odbornej verejnosti sa ako pri každej veľkej novinke spočiatku rozdelil na zanietených podporovateľov systému, ale aj na skeptikov, u ktorých vyhrala istá vnútorná obava z nepoznaného a strach zo zmeny “zaužívaných” postupov. Po prezentáciách systému však bola jasná zmena postojov aj u tých najkonzervatívnejších predstaviteľov odbornej verejnosti. Systém si však kupujú práve zákazníci v bytoch a správcovia budov, u ktorých bol prijatý veľmi pozitívne a využívajú jeho výhody. Väčšina moderných a progresívnych správcov si totiž uvedomuje, že práve internetový monitoring spotrieb a heat2go smart metering je budúcim štandardom v oblasti merania a vyhodnocovania spotrieb energií.
Nestretol si sa s počudovaním, že za Heat2go stojí vtedy len 25-ročný chalan?
Odvetvie, v ktorom je heat2go etablované, je doménou staršej generácie, ktorá prijíma novinky od mladších kolegov trošku ťažšie a je pravdou, že moje komunikačné a prezentačné postupy sú pre ostrieľaných vlkov možno trošku „kontroverzné“, no postupne si dúfam zvykajú. Nestretávam sa s nevôľou využívať systém iba preto, že ho vyvíja mladšia generácia. Množstvo zákazníkov si naopak uvedomuje inovovaný prístup k problematike merania a vyhodnocovania spotrieb energií, ktorý sa dlhé roky nepohol z miesta – možno práve preto, že generácia odborníkov ho považovala za dokonalý a nezmeniteľný. Heat2go mení všetko v oblasti zaznamenávania a vyúčtovania spotrieb energií od základu a ja som rád, že môžem byť toho súčasťou.
Kde všade toto riešenie ponúkate a do akých ďalších krajín máte ambície koncept dostať?
Heat2go poskytujeme v súčasnosti pre slovenský, český, maďarský, rakúsky a nemecký trh. Prebiehajú však rokovania aj o implementáciu riešenia do ostatných krajín, kde je o riešenie rovnako záujem. V súčasnosti máme v systéme implementované legislatívne podmienky pre rozpočítanie spotrieb energií krajín ako Nemecko, Holandsko, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Ukrajina a samozrejme Slovensko a Česká republika, no pracujeme aj na širšej podpore. Naše ambície sú určované dopytom krajín, kde práve teraz vnímame veľký záujem o technológiu a filozofiu rozpočítania nákladov na spotrebu energií akú poskytuje iba heat2go.
Aké boli začiatky spojené s uvedením systému na trh?
Začiatok pre nasadenie technológie pre nás nebol veľkým problémom pretože podobné riešenia už poskytujeme zákazníkom v priemysle a business odvetví. Heat2go je novou generáciou služieb monitoringu spotrieb tepla, vody, elektrickej energie a plynu, ktorú u nás využívajú zákazníci ako business či kongresové centrá, polyfunkčné budovy, priemysel a dodávatelia energií. Samozrejme masovým nasadením heat2go bolo potrebné zabezpečiť dostatočné technické parametre služby, pretože systém využíva a bude využívať stále viac koncových zákazníkov, čo u nás znamenalo istú zmenu smerom k optimalizácii najmä personálneho zabezpečenia centra pre inštalácie a nasadenie technológie heat2go.
Myslíš, že je ťažké ponúknuť zabehnutému systému modernú inováciu?
Záleží od toho, čo považujeme za ťažké. Pre mňa bola výzvou už len samotná možnosť meniť zabehnuté a zastarané postupy v oblasti rozúčtovania a monitoringu spotrieb tepla, vody a elektrickej energie. Často prezentujem systém správcom, facility managerom, energetikom, dodávateľom energií a poskytovateľom služieb v energetike a stretávam sa s pozitívnou odozvou a záujmom o technológiu. Spoločnosti, ktoré systém nasadzujú alebo ktoré o jeho nasadení uvažujú, oceňujú práve jedinečnú možnosť dokonalého prehľadu o spotrebách energií, emailové notifikácie pri prekročení hodnôt alebo porovnávanie spotrieb bytov, miestností alebo celých budov.
Mal si od začiatku vzťah k tomuto odvetviu?
Od začiatku som sa venoval skôr dátovým technológiám, napríklad v spoločnosti som začínal ako administrátor počítačovej siete, vďaka čomu dnes viem, aké železo pre ktorú zo služieb potrebujem. Vždy ma však fascinovala možnosť prepájania dátových riešení so štandardnou energetikou, ktorá prakticky neexistovala a heat2go je tak trošku splnením túžob a naplnením potenciálu odborníkov na štandardnú energetiku, s ktorými mám možnosť pracovať. Najviac ma v mojom smerovaní ovplyvnil otec a jeho vášeň pre energetiku, energetické služby a všetko spojené s inováciou v tejto oblasti. Často mám pocit, že myslíme takmer rovnako a niekedy sa dokonca v názoroch aj stretávame. Inokedy sa však vzájomne presviedčame, argumentujeme… Spoločná práca je určite prínosom, no najzákladnejším kameňom spolupráce je samostatnosť našich činností. Nepracujeme na rovnakých projektoch a máme zodpovednosť každý za úplne inú časť spoločnosti. Vďaka tomu si môžeme vymieňať názory, no zásadne nezasahovať do rozhodnutí.
Okrem toho, že si šikovným odborníkom v oblasti regulácie a spotreby energie, mnohí ťa vnímajú aj ako umelca, hudobníka a usporiadateľa festivalov. Čo všetko máš za sebou, čo ešte Ťa baví?
Mojou záľubou, pri ktorej trávim najviac voľného času, je audio-vizuálne stvárnenie čohokoľvek, čo prežívam alebo cítim. Odmalička ma fascinovala hudba a sa snažím sa jej venovať toľko, koľko mi to čas dovoľuje. Niekoľko rokov ma držala hra na klávesy a neskôr Dj-ing a vystupovanie po festivaloch a kluboch, vďaka čomu som sa dostal aj k digitálnemu spracovaniu zvuku, ktorého sa neviem a ani nechcem zbaviť dodnes. Vo voľnom čase sa venujem organizácii, produkcii a návrhu festivalov so zameraním na elektronickú hudbu, pričom všetko začalo ako normálna tanečná párty v lokálnom klube, ktorá rokmi prerástla do výpravného tanečného festivalového stanu pre niekoľko tisíc ľudí, ktorý som v roku 2010 ukončoval so 70 000 fanúšikmi na Facebooku, s fungujúcou filozofiou, značkou a PR. Toto obdobie bolo neuveriteľne krásne, no zároveň neúnosne vyčerpávajúce a tak sa od istého obdobia venujem technológiám a organizujem iba jeden event – Lovely Experience. Hudba, video a audiovizuálne umenie sú však akoby mojou súčasťou a je len málo vecí, ktoré sa vyrovnajú relaxu v štúdiu pri klávesoch po náročnom pracovnom dni.
A čo budúcnosť? Aké zlepšováky a novinky by si chcel ešte vymyslieť?
Mám množstvo plánov, no teraz sa zameriavam na dokončenie vývoja našich vlajkových lodí online aplikácií, kde opäť posunieme pojem „smart metering“ o krôčik bližšie k mojej dokonalej predstave. Verím, že dokážem jednoducho integrovať technológie a ich prepojením dosiahnuť naozaj jedinečné výsledky. Okrem toho mám ešte veľa nepracovných cieľov.
Máš nejaké motto alebo heslo, ktorým sa riadiš?
Neriadim sa žiadnym mottom alebo heslom. Myslím si, že človeka často práve takéto názorové škatuľky obmedzujú, či už vo vnímaní reality alebo rozhodovaní. Verím však v istý základ odmeňovania našich skutkov, ktorý by sa dal zjednodušiť do starého známeho: Každému z nás sa raz vráti iba to, čo vykonal iným.
Autorka fotografií a titulnej fotografie: Heat2go
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory