Matúš Šutaj Eštok rozdáva 5-tisícové príplatky: Minister chce nalákať nových ľudí
- Minister vnútra ponúka nováčikom štedrý príspevok
- Zastabilizovať chce aj starších zamestnancov
- Minister vnútra ponúka nováčikom štedrý príspevok
- Zastabilizovať chce aj starších zamestnancov
Už dva roky hovoria politici o tom, že v polícii chýbajú ľudia. V roku 2022 rezort dokonca hovoril o čísle 2-tisíc policajných príslušníkov. Najviac ich chýbalo v obvodných oddeleniach najmä v Bratislavskom a Trnavskom kraji, informoval portál Teraz. Nezlepšilo sa to ani do tohto roka, minister vnútra sa ich rozhodol preto motivovať finančne.
Matúš Šutaj Eštok chce vďaka štedrému príspevku nielen stabilizovať rady polície, ale prilákať aj nových ľudí, ktorí by v tomto sektore mohli pracovať. Prilepšiť by si tak mohli o tisícky eur, píšu Aktuality.
Nie je to tak veľa, ako sa zdá
Portál píše, že nárok na príspevok by sa nemal týkať len nových policajtov. Mali by ho mať aj skúsení policajti, ak sa službe v zbore upíšu na ďalšie tri roky. Ide tak o akýsi stabilizačný príspevok. Ak si chce naň vytvoriť nárok nováčik, musí sa upísať polícii až na päť rokov.
Ďalej informujú, že náborový príspevok pre nových policajtov by mal byť vo výške 5-tisíc eur. Stabilizačný príspevok pre skúsených príslušníkov polície by mal byť rovnako vo výške 5-tisíc eur. Dostanú ho však len vtedy, ak majú v zbore odpracovaných dvadsať a viac rokov. Ponuka sa mala na stole objaviť minulý týždeň, keď minister vnútra Matúš Šutaj Eštok rokoval s policajnými odborármi. Ďalšie stretnutia by sa mali odohrať v blízkej budúcnosti.
Týmto opatrením chcú nielen motivovať nových zamestnancov na nástup do služieb štátu, ale rovnako zastabilizovať tých, ktorí už v zbore pracujú. V roku 2024 chýbajú viac ako tri tisícky policajtov, pripomína portál. Do konca minulého mesiaca ich odišlo 630 a predpokladá sa, že tento trend bude ešte na jeseň pokračovať. Zastaviť to majú práve motivačné príspevky, ktoré by mali fungovať od októbra tohto roka.
Suma 5-tisíc eur sa môže zdať ako veľa peňazí, ale nie je tomu úplne tak. Tým, že sa nový policajt zaviaže na tri roky a už pracujúci policajt na päť rokov, táto suma sa im rozpočíta na jednotlivé roky v službe. Keďže má ísť len o jednorazový príspevok nováčikovia by tak dostali približne 138 eur na mesiac navyše. V prípade skúsených policajtov by to bolo ešte menej. Tí by si mesačne výplate pripísali len približne 83 eur.
Polícia je poddimenzovaná
O tom, že v radoch polície je málo zamestnancov, sa hovorí už dlhšie. Zatiaľ čo v roku 2022 ich chýbalo 2-tisíc, nezlepšilo sa to ani vlani. Stále sme sa pohybovali v tisíckach. Minulý rok portál Noviny zverejnil, že od roku 2016 došlo skutočne k masívnemu odlivu policajtov. Pred ôsmimi rokmi totiž štát zvýšil minimálny vek vstupu do služby z 18 na 21.
To už od júla 2023, vďaka novele zákona, neplatí, ale na počte policajtov v zbore sa to aj tak stihlo odraziť. „My sme identifikovali, že sme za tie roky prišli o približne 5 000 príslušníkov, ktorí mohli byť medzi nami,“ uviedol vtedajší viceprezident Policajného zboru Damián Imre.
Na Slovensku sme zároveň od roku 2020 znižovali počet policajtov, aby sme sa dostali na úroveň Európskej únie. Opatrenie kritizoval minulý rok aj už bývalý policajný prezident Štefan Hamran. Exprezident uviedol, že je to „jeden obrovský nezmysel a mala by to vláda okamžite zastaviť“.
Portál informoval, že z 229 základných útvarov, väčšinou klasických a dobre známych obvodov, bolo vlani nutné posilniť až 35 percent. „Až 81 obvodných oddelení nedosahuje počty, ktoré by mali mať podľa stanoveného typu a chýba nám tam viac ako 780 policajtov,“ upresnil minulý rok Imre.
Najviac ľudí nám chýba na obvodoch alebo v radoch Pohotovostných motorizovaných jednotiek. „Tam nám chýba viac ako 2 000 policajtov v službe poriadkovej polície, a to je presne to miesto, kde potrebujeme posilniť policajný zbor,“ uzavrel bývalý viceprezident.
Rokovania s odborármi
Podľa portálu platy.sk je mesačná mzda policajta na Slovensku 2227 až 2 963 eur. To je v priemere o trochu viac ako 2-tisíc eur. V rebríčku platov je tak táto pozícia na 232. mieste. Lepšie zarobí napríklad aj špecializovaný účtovník.
Alarmujúci stav si uvedomuje aj minister vnútra. Ten v marci kritizoval, že tritisíc policajtov nám chýba aj pre vládu Igora Matoviča. „Mojou dlhodobou úlohou je, aby sa to zmenilo, pretože viac policajtov znamená väčšiu bezpečnosť ľudí. Ale ľudsky chápem všetkých, ktorí to za Matovičových vlád ‚zabalili‘ – strážiť cesty medzi okresmi, pokutovať ľudí za modré papieriky, prizerať sa absolútne neschopnému ministrovi Mikulcovi, to naozaj nie je motivačné,“ napísal na sociálnej sieti.
V reakcii na situáciu Eštok rokoval s policajnými odborármi. Odborový zväz polície v apríli na svojom webe zverejnil informáciu, že šéf rezortu vnútra na stretnutí zdôraznil, že vláda bude musieť v budúcom roku ušetriť takmer 2 miliardy eur. „V takejto situácii je teda pre ministerstvo náročné nájsť akékoľvek prostriedky na navýšenie finančného ohodnotenia policajtov. Napriek tomu deklaroval svoju maximálnu snahu nájsť potrebné finančné prostriedky,“ uviedli.
V rámci rokovaní sľúbil zvýšiť príslušnému Policajného zboru príspevok na bývanie minimálne, a to o 50 eur. Rovnako avizoval zvýšiť aj rizikový príplatok minimálne o 70 eur. Okrem toho na stretnutí s odborármi deklaroval valorizáciu platov policajtov a zamestnancov rezortu vnútra od budúceho roka „podľa výsledkov kolektívneho vyjednávania a možností štátneho rozpočtu“. Už vtedy hovoril o tom, že pripravuje príspevky, ktoré budú závisieť od toho, na akú dobu sa policajt zboru zaviaže.
Zdroje: Aktuality, Teraz, Noviny, Platy.sk, Facebook/Matúš Šutaj Eštok, Odborový zväz polície