Matúš Vallo: Hlavným problémom, ktorý rozbíja slovenské rodiny, je alkoholizmus, nie aktivity spojené s LGBTI (ROZHOVOR)
- Bratislava má potenciál stať sa jediným mestom, ktoré dosiahne kolektívnu imunitu. Aj o tom, či sa to Bratislave môže skutočne podariť, sme sa rozprávali s primátorom hlavného mesta
- Matúš Vallo v rozhovore pre Startitup prezradil aj novinky ohľadom električkových trás, ktoré sa majú staviať okolo novej budovy SND a v Petržalke
- Diskutovali sme tiež o bezpečnosti v Bratislave. Matúš Vallo prehlásil, že od leta bude v Bratislave nová centrála mestskej polície
- Bratislava má potenciál stať sa jediným mestom, ktoré dosiahne kolektívnu imunitu. Aj o tom, či sa to Bratislave môže skutočne podariť, sme sa rozprávali s primátorom hlavného mesta
- Matúš Vallo v rozhovore pre Startitup prezradil aj novinky ohľadom električkových trás, ktoré sa majú staviať okolo novej budovy SND a v Petržalke
- Diskutovali sme tiež o bezpečnosti v Bratislave. Matúš Vallo prehlásil, že od leta bude v Bratislave nová centrála mestskej polície
Pandémia koronavírusu poznačila život každého jedného z nás. Neodmysliteľnou súčasťou boja proti koronavírusuu boli aj samosprávy. S primátorom hlavného mesta Matúšom Vallom sme sa preto rozprávali aj o vývoji pandemickej situácie v Bratislave. Ako nám prezradil, mesto sa usiluje najmä o to, aby sa Bratislave podarilo dosiahnuť kolektívnu imunitu.
„My bojujeme, máme aj kampaň „Bratislava za kolektívnu imunitu“, v rámci ktorej chystáme aj nejaké prekvapenia,“ prezradil Matúš Vallo. I keď pandémia koronavírusu spomalila fungovanie celého sveta, isté veci nepočkajú. S Matúšom Vallom sme teda diskutovali aj tom, ako sa mu darí v napĺňaní volebného programu.
I keď podporuje LGBTI, v Bratislave sa v posledných dňoch odohral incident, kedy agresori zaútočili na partiu homosexuálov. Zisťovali sme preto, či je Bratislava naozaj bezpečným miestom pre všetkých. Matúš Vallo nám v rozhovore ďalej prezradil, na aké novinky sa môžu v blízkej budúcnosti Bratislavčania tešiť.
- Ako sa Bratislava pripravuje na tretiu vlnu koronavírusu
- Či mesto dbá na osvetu očkovania aj pri ľuďoch bez domova
- Aké novinky má pre nás prichystané Metropolitný inštitút Bratislavy
- Či dostáva Matúš Vallo za podporu LGBTI komunity hejty
- Ako sa mu darí s plnením predvolebných sľubov
- Či bude Matúš Vallo kandidovať aj v nasledujúcich komunálnych voľbách
Je Bratislava na prípadnú tretiu vlnu koronavírusu pripravená?
Bratislava má dnes 63-percentnú zaočkovanosť, v skupine ľudí nad 60 rokov je zaočkovanosť 75 %.
S odborníkmi sme si vyjasnili, od akého percenta zaočkovanosti asi môžeme v Bratislave hovoriť o kolektívnej imunite. Percento bolo vyčíslené na 75. My bojujeme, máme aj kampaň „Bratislava za kolektívnu imunitu“, v rámci ktorej chystáme aj nejaké prekvapenia.
Usilujeme sa o to, aby sme kolektívnu imunitu dosiahli. Dnes je úplne jasné, že variant delta sa šíri neuveriteľnou rýchlosťou, ale počty hospitalizovaných a počty mŕtvych sú zatiaľ vďaka vakcinácii minimálne. Presne o to ide – chrániť ľudské životy a naše zdravotníctvo.
Samozrejme, ide aj o ochranu ekonomiky. Bol by som rád, keby sme v Bratislave mali dobré čísla, aby sme nemuseli opätovne zatvárať.
Vyhlásenie o dosiahnutí kolektívnej imunity sa javí ako dosť odvážne. Naozaj si myslíte, že sa to Bratislave podarí?
Tá otázka je na mieste. Samozrejme, Bratislava je otvoreným mestom, my nijako nekontrolujeme hranice.
COVID semafor dnes funguje na základe regionálnej situácie okresu. To znamená, že ak budeme mať dostatočne malý počet hospitalizovaných, respektíve malý počet nových prípadov, a ak vláda bude naďalej uplatňovať daný COVID semafor, tak sa Bratislava bude uzatvárať pomalšie, respektíve nebude sa musieť uzatvárať vôbec.
A o to tu ide – chrániť životy, ale aj ekonomiku. Gastro sa veľmi ťažko prebúdza. Cítim, že ľudia toho majú naozaj dosť. Bratislava ukázala úžasnú disciplínu, a to nie len v rúškach či v opatreniach, ale aj v očkovaní. Pevne verím, že za to budeme odmenení. Tým, že keď sa bude Slovensko opätovne zatvárať, Bratislava bude môcť byť otvorená dlhšie.
Ale súhlasím, že o kolektívnej imunite sa dá lepšie hovoriť v nejakom štáte, ktorý sa dá uzavrieť. V každom prípade, keď si pozriete váš typický týždeň a zbilancujete, koľkokrát ste sa za daný týždeň stretli s niekým, kto žije mimo Bratislavy, zistíte, že nejde o častú interakciu.
Máte už pripravené konkrétne kroky pred prípadnou treťou vlnou, aby Bratislava neskončila na kolenách?
Už minulý rok sme mali v takomto čase pripravený vlastný semafor. Bol to prvý semafor v európskom kontexte, ktorý hovoril, podľa akého počtu nakazených sa budú určité veci zatvárať alebo otvárať.
My sme pripravení, máme fantastický tím, ktorý už 6 mesiacov v tejto ťažkej druhej vlne „maká“ ako krízový štáb. Sme pripravení aj v domovoch seniorov, v ktorých máme približne 1 200 klientov.
Naše karanténne mestečko sme nerozobrali, ale s minimálnymi nákladmi existuje ďalej pre prípad, že sa niečo stane. Chcem poznamenať, že nebolo určené len pre ľudí bez domova. Slúžilo aj iným. Napríklad, ak mal COVID robotník, ktorého vyhodili z ubytovne a nemal kam ísť, mohol zotrvať v karanténnom mestečku.
Samozrejme, už v prvej vlne sme sa dobre pripravili. Nakúpili sme laptopy, slúchadlá a pripravili celý manuál o tom, ako má vyzerať home office. Dnes už na home office vieme veľmi dobre pracovať. V druhej vlne sme ako magistrát „makali“ ďalej a celá mašinéria plynule pokračovala.
Chcela by som sa zastaviť pri ľuďoch bez domova. V Bratislave ich žije približne 4 000, z nich je zaočkovaných len cca 200. Robí sa v danej komunite nejaká osveta?
Spolupracujeme s mimovládnymi organizáciami od Vagusu až po Depaul. Pomáhame im veľmi výrazne aj finančne.
Čakalo sa na vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson, ktoré sú jednodávkové. Postupne sa budeme usilovať, aby bolo čo najviac ľudí bez domova zaočkovaných. Chceme, aby ich bolo čo najviac chránených a aby zároveň chránili nás.
Mimovládne organizácie na to majú rôzne programy, ktoré plne podporujem.
Viete dnes povedať, čo považujete za najväčšie chyby, ktorých ste sa dopustili v rámci boja proti koronavírusu? Prípadne, čomu sa v ďalšej vlne chcete vyhnúť?
Robíme veľa chýb, ale neviem, či by som v tomto prípade urobil niečo inak.
https://www.facebook.com/vallo.primator/posts/344503580365097
Nezmenili by ste nič ani v rámci pomoci podnikateľom?
Tento rok, rovnako ako aj minulý, sme dali úľavu z dane za užívanie verejného priestranstva na 0 eur pre terasy. Veľké množstvo terás je na území Starého Mesta. To, bohužiaľ, nevieme ovplyvniť.
Veľmi ma mrzí, že nemáme v rukách celé portfólio pomoci podnikateľom. Je to štát, ktorý to má robiť. Aj to robí, no trvá to toľko, koľko to trvá. My sami máme kvôli COVID-u obrovské finančné problémy.
Na čo by som možno tlačil, a zatiaľ sa mi nepodarilo, je hľadať po vzore iných miest nejaký grantový systém, respektíve spôsob, ako pomôcť ľudom a dať im granty aj na nájomné.
Komunikujete s vládou, rozprávate sa o konkrétnych krokoch?
So štátom sa snažíme komunikovať. Bojujeme o konkrétne veci, ale je pre nás ťažké dosiahnuť, aby bol náš hlas dostatočne vypočutý.
Prišla nejaká zmena v komunikácii so zmenou v premiérskej stoličke?
Áno.
Pozitívna alebo negatívna?
Mali sme dlhšiu debatu s bývalým ministrom financií a súčasným premiérom Eduardom Hegerom o tom, že štát má dať možnosť firmám, ktoré nie sú vlastnené súkromníkmi ale samosprávami, aby sa uchádzali o štátnu pomoc. Týkalo sa to napríklad Dopravného podniku Bratislava.
Bola to dobrá a ťažká debata. Ministerstvo financií sa napokon rozhodlo, že nám nepomôže. To znamená, že pomoc sme nedostali, ale komunikácia bola veľmi slušná.
Bratislava sa z korona letargie plynule dostala do aktívneho života. Pociťujete, že sa mesto zmenilo?
S viacerými primátormi sme komunikovali o tom, ako koronavírus zmení verejný priestor miest. Ukázalo sa, že ich nijako radikálne nezmenil. Verejný priestor je opäť plný, ľudia v exteriéri nemusia nosiť rúška, sú nakope a to nevieme nijakým spôsobom ovplyvniť.
Cítime silnú túžbu našich obyvateľov vrátiť sa do starých koľají. I keď mnohí tvrdia, že svet už nikdy nebude rovnaký, ako pred COVID-om, tá vôľa obyvateľov zabudnúť na pandémiu tu je.
Našou úlohou je, aby sme si zobrali všetko dobré z toho, čo sme sa mohli naučiť počas tejto veľmi zlej situácie. Napríklad aj intenzívnejšia spolupráca s domovmi sociálnych vecí, lepší vzťah mesta s rôznymi mimovládnymi organizáciami.
Zistili sme, že máme dobrú spoluprácu so súkromným sektorom. Máme už človeka, ktorý sa stará o možnú filantropiu, respektíve o darcov zo súkromného sektora. S firmami, ktoré nám cez COVID výrazne pomohli, komunikujeme aj naďalej.
Snažíme sa zo zlého vyťažiť pre mesto len to dobré.
Máme júl, mesiac práv LGBTI. Nedávno ste sa vyjadrili, že chcete „aby bola Bratislava prvým mestom na Slovensku s imunitou voči netolerancii“. Dostávate za podporu LGBTI hejty?
Ostrá kritika, niekedy na úrovni vyliatia si vlastnej zloby, je súčasťou mojej práce. Nechcem to pripomínať, ale bol som to ja, kto zvýšil daň z nehnuteľností a som to ja, kto zavádza parkovaciu politiku. To sú dve najťažšie veci, čo komunálny politik môže urobiť.
Prázdne hejty ma nezaujímajú. Ako človek, ktorý si číta odkazy pod článkom, som na sociálnych sieťach minimálne. Na mojich sieťach som mal na dané vyjadrenie dobré reakcie.
Aj keď je mesiac Pride-u, mne nejde len o túto komunitu, ale o toleranciu ako takú. Myslím si, že Bratislava je tolerantné miesto.
Ja hľadám prieniky medzi liberálnym a konzervatívnym svetom. Ľudia z oboch týchto svetov sú mojimi „klientami“, ktorým chcem vytvoriť čo najlepšie miesto pre život. Myslím si, že tieto dva svety sa dokážu zhodnúť na veľkom množstve tém.
Politici však túto agendu zneužívajú na získavanie politických bodov. Problém teda je, že nemáme tolerantných politikov. Vo vysokej politike nie sú ľudia, ktorým ide o zmier v našej spoločnosti. I keď je rétorika terajšieho premiéra iná, hodnoty, ktoré prezentuje časť dnešnej koalície, sú hodnotami, ktoré rozdeľujú krajinu.
Keď vyhlasujem, že vytvorme tolerantnú Bratislavu, mám na mysli toleranciu vo všetkých možných konfliktoch. Od psíčkarov až po konflikt skupiny „pro choice“ a „pro life“. Konfliktov je veľmi veľa. Ak chceme žiť ďalej, musíme sa naučiť rešpektovať jeden druhého.
Môj pohľad na LGBTI komunitu je úplne jasný. Som presvedčený, že hlavným problémom, ktorý rozbíja slovenské rodiny, je alkoholizmus, určite nie je ohrozovaná nejakými aktivitami spojenými s LGBTI.
Myslím si, že krajina sa veľmi posunie, ak to povedia nahlas aj konzervatívnejší politici.
Aj v posledných dňoch sa LGBTI komunita v Bratislave stretla s násilím. Narážam na nedávno medializovanú udalosť zverejnenú v magazíne Queer Slovakia. Majú mať ľudia obavy, keď idú v Bratislave von?
Myslím si, že ľudia nemusia mať obavy ísť v Bratislave von. V rôznych štatistikách vychádzame ako bezpečné mesto. Od roku 2019 máme aj vlastnú jednotku zásahovej jednotky mestskej polície.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Matúš Vallo v rozhovore prezradil, ako vníma prácu nočného primátora a povedal tiež, čo musí Bratislava zmeniť
- Odporučil by primátor mladej rodine, aby sa presťahovala do Pentagonu?
- „Situáciu s ľuďmi závislými od návykových látok alebo v zlej životnej a sociálnej situácii, v tejto lokalite stále naplno riešim. Verím, že aj oblasť Pentagonu bude v budúcnosti priať rodinám s deťmi.“
- Oplatí sa dnes v Bratislave presedlať z auta do MHD?
- No a čo bicykle? Je jazda na bicykli v hlavnom meste životu nebezpečná?
- Kedy sa dočkáme nových električkových tratí? Všetko sa dozvieš po odomknutí článku
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Politika