Matúš Vallo pokračuje s projektom z Manhattanu. Videl si novinky na Námestí SNP?
- Bratislava sa dočkala ďalších farebných plôch
- Po Komenského námestí je namaľovaná aj ďalšia lokalita v centre hlavného mesta
- Farebné body pribudli na námestí SNP
- Bratislava sa dočkala ďalších farebných plôch
- Po Komenského námestí je namaľovaná aj ďalšia lokalita v centre hlavného mesta
- Farebné body pribudli na námestí SNP
Ak si dnes prechádzal cez Námestie Slovenského národného povstania v Bratislave, určite si si všimol farebné kruhy, ktoré sa objavili namaľované na asfalte. Oranžové a žlté prvky sú pokračovaním Manhattanského projektu, ktorý primátorovi Bratislavy poslúžil ako inšpirácia. O realizácii upozornil aj na sociálnej sieti: „Viacerí sa pýtate na oranžové kruhy namaľované na Námestí SNP. Tieto kruhy prechádzajúce z cesty na chodník majú za cieľ naznačiť, že prišlo k rozšíreniu pešieho koridoru v spodnej časti Námestia SNP o časť vozovky, na ktorej boli doteraz vyhradené parkovacie miesta,“ uvádza v príspevku.
Podľa reakcií primátora na sociálnej sieti, avizované rozširovanie chodníkov je už v procese a rieši sa v kontexte stavebného plánu. Cieľom je posunúť chodníkovú hranu, až za vyznačený priestor. Zmenu funkčnosti naznačuje mesto práve kruhmi vo výrazných farbách. „Pokiaľ by sme to nezvýraznili, Námestie SNP by stále pôsobilo dojmom parkoviska a ľudia – chodci, by si ani neuvedomili, že aj tento koridor je už priestor pre nich. Zajtra pribudnú ku kruhom aj ďalšie nové prvky, ktoré ešte viac zvýraznia prebiehajúcu zmenu tohto námestia,“ uvádza sa ďalej v príspevku.
Novým prvkom je aj zeleň
Gábor Bindis, splnomocnenec pre tvorbu mestského priestoru, pre redakciu StartitUp potvrdil, že novým prvkom budú kvetináče, ktoré sa posunú na spomínanú hranu tak, ako stanica Bikesharingu. Podľa vyjadrenia mesta pribudne v oblasti Námestie SNP – Klobučnícka ulica – Kamenné námestie až 41 veľkokapacitných kvetináčov s menšími drevinami.
Mesto tak chce otestovať, akým typom drevín sa tam bude dariť. Zistenia poslúžia pri ich budúcej trvalej výsadbe. Nižšie sa posunie aj projekt Sadni si! Vďaka kruhom si ľudia voľný priestor, ktorý sa vytvoril vďaka zrušeniu parkovacích miest, lepšie všimnú a uvedomia. Dôkazom je aj Komenského námestie, ktoré bolo otvorené v polovici leta:
‚‚Veľmi mi záleží na tom, aby sme mali v Bratislave viac kvalitného verejného priestoru, ktorý ľudia naozaj používajú. Pri pretváraní Komenského námestia sme sa inšpirovali tým, čo som pred mnohými rokmi videl na Manhattane,“ uviedol primátor počas otvárania nového verejného priestoru.
O parkovacie miesta prišiel najmä Magistrát
Ešte v máji primátor Bratislavy Matúš Vallo avizoval, že výraznou zmenou má byť zrušenie 120 parkovacích miest, z čoho väčšinu doteraz využívali zamestnanci bratislavského magistrátu. V rámci projektu „Živé námestie“ boli zozbierané dáta a spracované analýzy, ktoré sa týkajú Námestia SNP a Kamenného námestia. Tieto majú poslúžiť ako podklad pre budúcu verejnú architektonickú súťaž, z ktorej môže následne vzísť dlhodobá stratégia rozvoja týchto území.
„Chceme, aby nám budúcu podobu námestia pomohli vytvoriť čo najlepší architekti a aby bola tým najlepším, čo je dnes možné. V priebehu nasledujúcich mesiacov preto urobíme súťaž formou medzinárodného architektonicko-krajinárskeho workshopu, ktorého zadaním bude riešenie verejných priestranstiev Námestia SNP a Kamenného námestia,” vyjadril sa Vallo v tlačovej správe mesta.
Testujú novú parkovaciu politiku
Zároveň postupne napĺňa aj parkovaciu politiku. Pilotný projekt zatiaľ spustila Petržalka. Návrh na zvýhodnenie občanov s trvalým pobytom v Petržalke priniesol na tlačovej besede starosta mestskej časti Ján Hrčka spolu s primátorom, informovala TASR. Mestská časť využila možnosť zaviesť vlastný parkovací systém. V roku 2021 sa plány na novú parkovaciu politiku rozšíria do celého hlavného mesta. Ak sa Petržalčanom pilotný projekt podarí podľa ich predstáv, vyriešia tak denno-denné útrapy jej obyvateľov.
Zdroj: Tlačová správa, Facebook,
Čítajte viac z kategórie: Architektúra