Mechanici prezradili najčastejšie chyby vodičov pri údržbe auta. TOP tipy ti pomôžu vyhnúť sa drahej oprave
- Mnoho ľudí robí pri údržbe svojho auta chyby
- Tieto tipy ti pomôžu vyhnúť sa drahým opravám
- Mnoho ľudí robí pri údržbe svojho auta chyby
- Tieto tipy ti pomôžu vyhnúť sa drahým opravám
Auto môže byť pre mnohých z nás jednou z najvýznamnejších investícií, avšak často sa mu nevenuje potrebná pozornosť. Neraz robíme rozhodnutia o údržbe, ktoré predstavujú bezpečnostné riziká, alebo ich nerobíme vôbec, čo môže vyústiť do drahých opráv.
Technici sa pre portál Yahoo News podelili o svoje poznatky, ktoré by mali pomôcť každému majiteľovi vozidla.
Kľúčová je pravidelná údržba. Automechanička Bogi Lateiner uvádza, že najčastejšou chybou je podceňovanie dôležitosti údržby. „Ľudia si myslia, že to môže počkať,“ hovorí. „Ale preventívna údržba je vždy ekonomickejšia než opravy.“ Zdôrazňuje, že nikdy by sa nemala zanedbávať napríklad pravidelná výmena oleja, tá je totiž veľmi dôležitá pre celkový „chod“ auta.
Lateiner odporúča meniť olej oveľa častejšie, než sú štandardné intervaly 15 000 km, ktoré zvyčajne odporúčajú výrobcovia. „Väčšinou som intervaly skrátila na polovicu,“ hovorí. Najdlhšie by prešla 8 000 km po výmene oleja.
Počúvaj svoje auto
Robin Reneau, vedúca technička z Georgia Auto Solutions, radí, aby si sa nespoliehal len na pripomienku výmeny oleja. Variabilita jazdných podmienok môže spôsobiť, že univerzálne odporúčania nemusia byť vždy platné.
„Časté krátke jazdy, ťahanie alebo jazda v extrémnych teplotách môžu urýchliť degradáciu oleja, čo si vyžaduje častejšiu výmenu,“ vysvetľuje Reneau. Namiesto toho by si mal pravidelne kontrolovať hladinu oleja a sledovať stav tvojho vozidla, aby si určil, kedy je potrebná jeho výmena.
Vyhni sa používaniu náhradných dielov
Diely od výrobcu originálneho vybavenia sú špecificky navrhnuté pre tvoje auto, zatiaľ čo náhradné diely sú vyrábané tretími stranami a obvykle sú lacnejšie.
Grace Claudio, vedúca technička z BMW Manhattan, radí, aby si sa vyhol používaniu náhradných dielov, pretože môžu spôsobiť problémy, čo ťa v konečnom dôsledku vyjde draho. Ako príklad uvádza aftermarket batériu, ktorú vozidlo nemusí správne rozpoznať a to vedie k ďalším problémom.
Používaj len odporúčané chladiace kvapaliny a palivá
Vozidlá sú navrhnuté na používanie s konkrétnymi typmi kvapalín, a ako hovorí Lateiner, je dôležité dodržiavať odporúčania výrobcu. „To sa týka chladiacej kvapaliny, motorového oleja a typu paliva,“ hovorí. „Takže ak si vaše auto pýta 91-oktánový benzín, musíte použiť 91-oktánový.“
Používanie neodporúčaného paliva môže viesť k závažným problémom s vozidlom.
Nekupuj produkty na zastavenie únikov
Lateiner varuje pred produktami, ktoré sľubujú zastavenie únikov oleja či chladiacej kvapaliny. Tieto produkty považuje za dočasné riešenie, ktoré často spôsobí viac škody než úžitku.
„Zvlášť problematické sú produkty určené na zastavenie úniku vzduchu z pneumatík a ten, kto vám vymení pneumatiky, vás bude nenávidieť.“
Prispôsob úpravy exteriéru auta klimatickým podmienkam
Pred úpravami exteriéru, ako je polepenie vozidla vinylovou fóliou, by si mal zvážiť miestne klimatické podmienky. Cheyenne Ruether, expertka na karosérie z Las Vegas, uprednostňuje použitie farby, a to najmä v slnečných oblastiach.
„UV lúče sú extrémne silné a rýchlo spôsobujú praskanie alebo delamináciu,“ hovorí Ruether. „Ich odstránenie je obrovská ,bolesť‘.“
Používaj správne rohožky
Claudio poukázala na riziko nevhodne umiestnených gumených rohoží na vodičovej strane, ktoré môžu skĺznuť a zaseknúť sa za plynový alebo brzdový pedál, čo predstavuje vážne bezpečnostné riziko.
„Rohož na strane vodiča sa zasekne na plyne a potom nemôžete zastaviť auto, alebo sa zasekne za brzdou a auto je potom ťažké zabrzdiť.“ Odporúča preto odstrániť nevhodnú rohož a nahradiť ju takou, ktorá neobmedzuje ovládanie pedálov.
Nikdy neignoruj kontrolky
Lateiner upozorňuje, že ignorovanie kontroliek na palubnej doske môže viesť k vážnym problémom. Moderné vozidlá sú navrhnuté tak, aby varovali vodiča o interných problémoch skôr, než dôjde k vážnej poruche.
Ak sa rozsvieti kontrolka, je dôležité otvoriť užívateľskú príručku alebo sa obrátiť na servis. „Ak nemáte financie na opravu, môžete povedať: Nie som v pozícii, aby som to teraz napravil. Potrebujem len vedieť, či je bezpečné pokračovať v jazde a koľko mám času,“ odporučila Lateiner. „Vždy je lepšie vedieť, ako nevedieť.“
Nevymieňaj pneumatiky za ojazdené
Claudio upozorňuje na chybu pri výmene starých pneumatík za ojazdené. Zaznamenala totiž prípady, kedy predajcovia ojazdených pneumatík poskytli klientom pneumatiky nesprávnej veľkosti alebo s poškodením. „Často sú tieto ojazdené pneumatiky v zlom stave.“
Dávaj si preto pozor na pneumatiky s prasklinami alebo opotrebovaným dezénom.
Ojazdená pneumatika však môže predstavovať riziko, aj keď vyzerá na prvý pohľad v poriadku. Mnoho výrobcov automobilov preto odporúča výmenu pneumatík každých šesť rokov, bez ohľadu na ich stav.
Ako uvádza Premio Pneuservis, pre overenie veku pneumatiky stačí skontrolovať štvormiestne identifikačné číslo na bočnici, kde prvé dve číslice označujú týždeň a druhé dve rok výroby.
Neklam automechanikovi o svojom probléme
Je dôležité byť k svojmu automechanikovi úprimný, aby mohol správne diagnostikovať problém s tvojím vozidlom. Lateiner hovorí, že nepravdivé tvrdenia o tom, ako k problému došlo, môžu sťažiť nájdenie riešenia. „Byť presný vo vašom popise nám umožní rýchlejšie lokalizovať problém,“ vysvetľuje.
Ak máš problém presne popísať, čo počuješ alebo vidíš, Lateiner odporúča nahrať zvuk alebo video, prípadne so sebou niekoho zobrať na testovaciu jazdu. Správna údržba auta môže vyžadovať investíciu času a peňazí, z dlhodobého hľadiska ti však ušetrí náklady za drahé opravy.
Zdroje: Yahoo News, Premio Pneuservis