Medicínsky zázrak: Švajčiarsky pacient sa vyliečil z HIV, podstúpil život ohrozujúcu liečbu

  • Ženevský pacient sa zaradil medzi 5 ľudí, ktorým sa z HIV podarilo vyliečiť
  • Pacient sa pustil do experimentálneho liečebného procesu
Na snímke ležiaca pacientka na lôžku
ilustračný obrázok Unsplash/ Stephen Andrews
  • Ženevský pacient sa zaradil medzi 5 ľudí, ktorým sa z HIV podarilo vyliečiť
  • Pacient sa pustil do experimentálneho liečebného procesu

Svet obletela správa o kontroverznej novinke, ktorá sa využila v liečbe pacientov s AIDS. Telo švajčiarskeho pacienta s HIV lekári dokázali úplne zbaviť prítomnosti nebezpečnej molekuly vírusu. Stal sa zatiaľ šiestym pacientom, ktorého vyhlásili za oficiálne vyliečeného.

Radosť z dosiahnutého úspechu sa však mieša so značnými obavami a pochybnosťami časti odborníkov. Experimentálna liečba, ktorú muž absolvoval, je totiž vo všeobecnosti pre organizmus príliš agresívna, až život ohrozujúca, a preto sa jej rozšírenie v zdravotníctve zatiaľ neodporúča.

Ide o päťdesiatročného Švajčiara, prezývaného „ženevský pacient“, ktorý je bez HIV od roku 2018, keď podstúpil spomínanú rizikovú liečbu. Po viacero opakovaných testoch a terapii mu v krvnom obehu nezistili žiadny vírus HIV.

Tieto výsledky viedli k tomu, že mu v novembri 2021 ukončili liečbu, ako píšu Euronews. Je totiž normálne, že lekári čakajú aj 5 rokov pred tým, než pacienta oficiálne vyhlásia za vyliečeného. Tak to bolo aj v tomto prípade, keď vyhlásili, že pacient zažíva dlhodobú remisiu.

„To, čo sa mi stalo, je úžasné a zázračné – teraz sa môžem sústrediť na budúcnosť,“ povedal pacient.

Ak aj o pár mesiacov mu vo výsledkoch nenájdu vírus, tak sa zaradí medzi vzácnu skupinku iba piatich ľudí, ktorí sa odborne považujú za definitívne alebo pravdepodobne vyliečených z HIV.

Keď im bola transplantovaná kostná dreň, všetci šiesti ľudia mali HIV, avšak od ostatných pacientov sa líšili tým, že donor „šiesteho“ pacienta nemal vzácnu genetickú mutáciu nazývanú CCR5 delta 32, ktorá bráni HIV preniknúť do imunitného systému človeka.

Čo je to HIV?

Je to vírus, ktorý postihuje ľudský imunitný systém. Napáda špecifické bunky imunitného systému, nazývané CD4 T-lymfocyty alebo T-helper bunky. Tieto sú kľúčové pre obranu organizmu pred infekciami a chorobami.

Po infikovaní hostiteľa začne HIV rozširovať sa a množiť, čo postupne oslabuje imunitný systém. Ak nie je HIV riadne kontrolovaný alebo liečený, môže oslabený imunitný systém urobiť organizmus náchylným na rôzne infekcie, ktorým by inak bol schopný odolať.

HIV sa šíri cez krv, semenníky, vaginálnu tekutinu, materské mlieko a iné telesné tekutiny infikovanej osoby. Medzi najbežnejšie spôsoby prenosu patria nechránený pohlavný styk s infikovanou osobou, používanie infikovaných injekčných striekačiek alebo z matky na dieťa počas tehotenstva, pôrodu či dojčenia.

Ženevský pacient žil s touto chorobou dlhé roky, pričom od začiatku 90. rokov začal dostávať antiretrovírusovú liečbu, čo je špecializovaný liečebný režim zahŕňajúci starostlivo vybranú kombináciu liekov proti HIV, ktoré sa podávajú denne.

Následne rok 2018 znamenal významný zlom v jeho liečebnej ceste. V hrozivej výzve leukémie sa pacient totiž pustil do inovatívneho liečebného režimu. Tento komplexný prístup zahŕňal podávanie chemoterapie, silný zásah zameraný na boj proti rakovinovým bunkám ohrozujúcim ich blaho.

Okrem toho podstúpil prelomovú transplantáciu kostnej drene, pri ktorej mu infúzia zdravých krvotvorných kmeňových buniek, obdarených pozoruhodným potenciálom transformovať sa na rôzne typy buniek, oživila organizmus nahradením nedostatočne výkonnej kostnej drene.

Spomínaný experimentálny zákrok predstavuje mnohé riziká pre telo, a to rôzne infekcie, neplodnosť či šedý zákal. Pacient sa ju však napriek tomu rozhodol podstúpiť, pričom neskôr sa zistilo, že jeho krvné bunky boli úplne nahradené krvnými bunkami darcu a jeho buniek infikovaných vírusom HIV výrazne ubudlo, ako píše Institut Pasteur.

V súčasnosti neexistuje žiadna liečba na úplné vyliečenie HIV, ale výskum na tomto poli pokračuje a existujú lieky známe ako antiretrovírusová terapia (ART), ktoré môžu efektívne zabraňovať množeniu vírusu a pomáhať udržiavať imunitný systém pod kontrolou.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: AI, Euronews, Institut Pasteur, France 24

Najnovšie videá

Trendové videá