Medveď opäť zaútočil na človeka: Veľká šelma je čoraz nebezpečnejšia
- Medveďovi v útoku nezabránil ani hluk lesnej techniky
- Toto správanie vyvoláva obavy
- Medveďovi v útoku nezabránil ani hluk lesnej techniky
- Toto správanie vyvoláva obavy
Lesy Slovenskej republiky informovali na sociálnej sieti o ďalšom útoku medveďa. Tentokrát medvedica napadla a zranila lesného robotníka.
Pilčík vykonával svoju prácu v územnej pôsobnosti lesného obvodu Dolná Bzová, patriaceho pod Lesnú správu Divín, v rámci organizačnej zložky OZ Poľana.
„Množiace sa útoky, nielen v oblasti Poľany, signalizujú, že početnosť medveďa hnedého na Slovensku rýchlo narastá nad únosnú mieru,“ informovali Lesy SR na sociálnej sieti.
Medvedicu nezastavil ani hluk lesnej techniky
Útoku na pracovníka nezabránil ani hluk lesnej techniky, čo vyvoláva obavy.
„Podľa predbežných informácií útoku nezabránil ani pracovný hluk lesnej techniky, čo oprávnene vyvoláva obavu, že vplyvom prísnej ochrany dochádza aj pri tomto druhu veľkej šelmy ku zmenám v správaní a strate plachosti. Početnosť kolíznych stretov medveďov so zamestnancami v lesnom hospodárstve a s verejnosťou sústavne narastá a je len otázkou času, kedy môže dôjsť k fatálnym následkom na živote človeka po útoku medveďa hnedého,“ uviedli Lesy SR.
Neprimerane vysoká početnosť tejto šelmy bez jasných pravidiel môže podľa Lesov SR spôsobiť „nepredvídateľné dopady v sociálno-ekonomickej oblasti v najcitlivejších regiónoch Slovenska“.
Šelmu treba regulovať
Iba prednedávnom sme ťa informovali o tom, že medveď naháňal v lesnom poraste medzi obcami Liešťany a Čavoj v okrese Prievidza cyklistu. Muž spadol z bicykla, odviezli ho na ošetrenie do nemocnice v Bojniciach. Informovala o tom na sociálnej sieti trenčianska krajská polícia.
„Medveď cyklistovi našťastie nespôsobil žiadne zranenia,“ uviedli policajti. O udalosti vyrozumeli Zásahový tím pre medveďa hnedého.
Regulačný odstrel medveďa hnedého v súčasnosti nie je možný. Pre TASR to v utorok povedal hovorca ministerstva životného prostredia (MŽP) Tomáš Ferenčák s tým, že to potvrdzujú rozhodnutia Najvyššieho súdu SR. Ide o reakciu na kritiku ružomberského primátora Ľubomíra Kubáňa. Ten uviedol, že MŽP v problematike zvýšeného výskytu medveďa nekoná a šelmu treba regulovať.
„Medveď hnedý je chránený aj európskou legislatívou. Dôraz sa v európskom legislatívnom priestore kladie najmä na prevenciu, teda na vykonanie všetkých krokov, aby sa riziko stretu s medveďom minimalizovalo,“ podotkol Ferenčák.
Vysvetlil, že usmrtenie medveďa je na Slovensku rovnako ako v ostatných krajinách Európskej únie možné iba v prípade, ak sú splnené presné podmienky. Napríklad, ak konkrétny jedinec stratil plachosť a ohrozuje svojím správaním ľudí a ich majetok, a zároveň neexistuje iné riešenie.
MŽP zároveň ubezpečilo, že operatívne rieši strety človeka a medveďa prostredníctvom zásahového tímu. Týka sa to aj prípadu výskytu medveďov v areáli ružomberského mestského cintorína.
„Profesionáli zo zásahového tímu vykonali niekoľko výjazdov, či už počas uplynulého víkendu alebo v pondelok (5. 6.). Hliadkovali v lokalite a plašili problémové jedince akustickou formou za použitia plynovej pištole so šrapnelom,“ dodal Ferenčák.
Zásahový tím lokalitu naďalej monitoruje. „V prípade pokračovania situácie bude, bohužiaľ, nevyhnutné pri konkrétnych problémových jedincoch pristúpiť ku krajnému riešeniu,“ poznamenal hovorca envirorezortu.
V areáli mestského cintorína v Ružomberku nedávno zaevidoval zásahový tím pohyb najmenej štyroch medveďov. Tie rozbíjali svietniky a požierali sviece. Podľa štátnych ochranárov ich láka pravdepodobne prímes bravčového alebo hovädzieho loja vo sviečkach.
Lokalitu vo zvýšenej miere monitorujú aj mestskí policajti. Cintorín, ktorý bol doposiaľ prístupný nepretržite, je od 19.00 do 8.00 h pre verejnosť zatvorený. Radnica vyzvala obyvateľov, aby až do odvolania nezapaľovali na cintoríne sviece.