Medveď pri útoku mužovi nevyhrýzol stehno. ŠOP dementuje medializované informácie
- Útok medveďa pri Domaniži preverili odborníci zo zásahového tímu
- Mužovi medveď nevyhrýzol stehno
- Útok medveďa pri Domaniži preverili odborníci zo zásahového tímu
- Mužovi medveď nevyhrýzol stehno
Poranenie stehna, zlomeninu a tržné rany utrpel v pondelok (1. 8.) po útoku medveďa v miestnej časti Domaniže v okrese Považská Bystrica v Strážovských vrchoch lesný taxátor. Hospitalizovali ho v nemocnici. Pre TASR to v utorok potvrdil starosta obce František Matušík. Ako prvá na to upozornila Televízia Markíza.
K útoku medveďa na lesného taxátora, ktorý spolu s kolegami, mapoval lesné porasty, došlo okolo 16.00 h, v časti Hodoň v Domanižskej Lehote, približne 200 metrov od lesnej hájovne. Podľa starostu ide o lokalitu, kde pravidelne chodia turisti na bicykloch a za prírodou.
„Taxátori sa pohybovali v teréne rozdelení. Medveď sa nachádzal v redšom lese. Od taxátora, ktorý bol približne 20 metrov od neho, bol najskôr chrbtom. Medveď sa potom na neho otočil a zbadal lesného projektanta, ktorý začal cúvať, aby nenarušil jeho teritórium,“ opísal Matušík.
Nepravdivé informácie
Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR v tejto súvislosti v utorok dementovala medializované informácie o tom, že medveď pracovníkovi vyhryzol stehno. Muža po ambulantnom ošetrení prepustili do domácej starostlivosti. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu ŠOP Kristína Bocková.
„Ku kolízii došlo počas výkonu práce – mapovaní lesných porastov v časti Hodoň. Medveď spôsobil lesnému pracovníkovi rany, poškriabania a tiež zlomeninu prsta. Bezpečnostný sprej proti medveďom, ktorý mal muž pri sebe, nestihol použiť,“ pripomenul odbor komunikácie a propagácie ŠOP.
Zranenému potom prišli na pomoc kolegovia, ktorí pracovali v tejto oblasti, muža ambulantne ošetrili a prepustili do domácej liečby.
„Informácia šíriaca sa médiami o vytrhnutí kusu stehna je hoax, ktorý, žiaľ, rozšírili mnohé médiá. Poškodený má nárok na náhradu škody, keďže ide o živočícha určeného zákonom o ochrane prírody a krajiny,“ doplnili ochranári.
Zásahový tím ŠOP vykonal obhliadku miesta kolízie spolu so starostom obce. „Miesto sa nachádza v blízkosti horárne, niekoľko kilometrov vzdialenej od obce. Oblasťou prechádza lesná cesta, no nejde o turistický chodník. Územie je v prvom stupni ochrany prírody a krajiny,“ priblížil odbor.
Potrebná obozretnosť
Pracovníci správy chránenej krajinnej oblasti v minulosti podľa ŠOP SR v tejto oblasti upozorňovali na nesprávne zabezpečený komunálny odpad, ktorý bol uskladnený vo vykopanej jame neďaleko horárne.
„Po nahlásení došlo v spolupráci s obcou k urýchlenej náprave, no medvede sa už do oblasti horárne naučili chodiť,“ tvrdia ochranári.
Aj vzhľadom na túto udalosť ŠOP apeluje na obozretnosť prevažne v lesnom teréne. „Naďalej platí výzva, aby občania pri zaregistrovaní medveďov, ktoré sa vyskytujú blízko ľudských obydlí, túto situáciu ohlásili na linky tiesňového volania alebo Zásahovému tímu pre medveďa hnedého na telefónnom čísle 0903 201 879,“ pripomenula ŠOP.
Informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné aj na webe Zásahového tímu pre medveďa hnedého.
Zdroj: TASR