Medveď vo frekventovanej dedine, obyvatelia majú byť v strehu. Zásahový tím monitoruje situáciu

  • Medveď sa zatúlal do zastavanej oblasti
  • Zásahový tím monitoruje situáciu
Ilustračná foto
Zdroj: Unsplash/Zdeněk Macháček
  • Medveď sa zatúlal do zastavanej oblasti
  • Zásahový tím monitoruje situáciu

Na ulici Severná v zastavanom území obce Veľká Lomnica spozorovali 20. marca 2025 medveďa. Obec Veľká Lomnica o tom informuje na svojich sociálnych sieťach

Zásahový tím TANAP momentálne monitoruje pohyb šelmy v oblasti, pričom o incidente bol informovaný aj Okresný úrad v Kežmarku.

„Vyzývame občanov k zvýšenej ostražitosti a žiadame ich, aby nádoby na odpad nenechávali voľne prístupné pred svojimi domami. Buďte opatrní,“ odkazuje vedenie obce občanom. Obyvatelia by tiež mali v spomínanej lokalite zabrániť voľnému pohybu svojich psov a iných domácich zvierat. 

Ako sa medveďovi vyhnúť?

„Nadnesene sa zvykne hovorievať, že o tom, ako človek zareaguje pri stretnutí s medveďom, nerozhoduje on, ale naša najväčšia šelma,“ upozorňujú experti cez portál Tatry.sk. Napriek tomu je lepšie byť pripravený a poznať osvedčené pravidlá správania.

Podľa informácií Zásahového tímu pre Medveďa hnedého sa medvede zvyčajne snažia ľuďom vyhnúť. „Medveď sa zvyčajne snaží ľuďom vyhnúť, niekedy si nás ale všimnúť nemusí,“ upozorňujú odborníci na svojom webe.

V lese a jeho okolí je preto potrebné byť ostražitý, najmä v ranných a večerných hodinách, v noci, ale aj počas dňa v hustej vegetácii alebo blízko zdrojov potravy.

Pri pohybe v lese by sme mali venovať pozornosť pobytovým znakom medveďa, ako sú stopy, trus a stopy po kŕmení. Zvýšenú opatrnosť si vyžadujú miesta s hojnosťou lesných plodov, hustý porast, oblasti so zdochlinami či miesta s obmedzenou viditeľnosťou.

„Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže zvukový prejav (pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor), na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu,“ radia experti. Riziko stretnutia s medveďom sa znižuje, ak sa pohybujeme v skupine po vyznačených chodníkoch a počas denného svetla.

Ako sa správať pri stretnutí s medveďom

Zásahový tím zdôrazňuje, že stretnúť sa s medveďom nemusí automaticky znamenať útok. „Naše správanie má výrazný vplyv na to, ako bude medveď reagovať,“ uvádzajú odborníci. Pri nečakanom strete s medveďom (na vzdialenosť menšiu ako 100 m) sa odporúča zväčšiť vzdialenosť, nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie.

Dôležité je vyhnúť sa priamemu pohľadu do očí medveďa, ktorý zviera vníma ako prejav agresie. Ak medveď stojí na zadných nohách, nejde o útočnú pozíciu – zviera sa len snaží získať lepší prehľad o situácii.

V prípade, že medveď zaútočí, odborníci odporúčajú pasívnu obranu: „Ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu (,hrať mŕtveho‘), až pokiaľ medveď neodíde.“

Prevencia v obývaných oblastiach

Aby si medvede nezvykli navštevovať obývané oblasti, je kľúčové správne nakladanie s odpadom. Všetok komunálny odpad by mal byť uschovaný tak, aby sa k nemu medvede nedostali. Pri turistických aktivitách je potrebné udržiavať lokality čisté, bez zvyškov potravín a iných lákadiel pre medvede.

V Tatranskom národnom parku sú na vybraných miestach umiestnené informačné tabule, ktoré návštevníkom radia:

  • ako sa správať v území s výskytom medveďa,
  • čo robiť pri spozorovaní medveďa na väčšiu vzdialenosť,
  • čoho sa vyvarovať pri priblížení šelmy.

Tabule obsahujú aj pokyny pre prípad útoku medveďa, hoci takéto situácie sú zriedkavé. „Príroda sa pozorným návštevníkom oveľa častejšie postará o výnimočný zážitok v podobe príležitosti aspoň na chvíľu pozorovať obyvateľov divočiny v ich prirodzenom prostredí,“ dodávajú odborníci z TANAP-u.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: FB/Obec Veľká Lomnica, Tatry.sk, Zásahový tím pre medveďa hnedého

Najnovšie videá

Trendové videá