Medvede môžu byť cez zimu oveľa agresívnejšie: Hrozí aj sťahovanie sa bližšie k ľuďom
- Pre klimatickú zmenu sa medvede nemusia ukladať na zimný spánok
- Kvôli potrave sa môžu v zime sťahovať bližšie k ľuďom
- Pre klimatickú zmenu sa medvede nemusia ukladať na zimný spánok
- Kvôli potrave sa môžu v zime sťahovať bližšie k ľuďom
Klimatické zmeny sú nepopierateľné. Slovensko zažilo v mesiacoch, kedy by už malo počasie pripomínať zimu, nadpriemerné teploty. Práve pre tieto zmeny sa medvede nemusia ukladať na zimný spánok.
Ako uvádza portál Správy RTVS, kvôli potrave sa medvede môžu sťahovať bližšie k ľuďom a ich správanie môže byť pre nedostatok spánku agresívnejšie.
Aktívnejšie aj počas chladnejších mesiacov
Medveď sa neradí medzi typické zvieratá, ktoré počas zimy hibernujú. Ak má v zimnom období dostatok jedla, môže byť po celú zimu činný.
„Medvede sa začnú ukladať na zimný spánok, až keď napadne dostatočná snehová pokrývka s výnimkou gravidných medvedíc, ktoré na prelome januára a februára v brlohoch rodia mláďatá. Medveď sa teda vôbec nemusí uložiť na zimný spánok, ak budú vhodné klimatické podmienky,“ vysvetlil Jaroslav Slašťan zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého Juh.
Klimatické zmeny spôsobujú, že medvede sú čoraz aktívnejšie aj počas chladnejších mesiacov, čo dokazujú aj časté výjazdy zásahového tímu.
„V priebehu desiatich dní, sme len na západe mali 80 hlásení. Čo sme niekedy mali za celý mesiac, tak teraz to bolo za dva týždne,“ upozornil Marek Veverica zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého Západ.
Bez spánku budú nervózne a agresívne
„Tento rok predpokladáme, že sa medvede budú sťahovať bližšie k ľuďom za účelom vyhľadávania si potravy. Tým vzniká aj určité nebezpečenstvo stretov s človekom, ktoré môžu skončiť aj samotným útokom medveďa na človeka,“ dodal Slašťan.
Podľa odborníkov, ak sa medveď neuloží na zimný spánok, môže to viesť k zmenám v jeho správaní.
„V podstate sú nervózne. Ako človek, keď nemôže zaspať, tak takisto je aj každý jedinec medveďa. Pokiaľ nezaľahne vtedy, keď má, v tom danom momente, tak ten jedinec má zvýšenú nervozitu a agresivitu,“ tvrdí Veverica.
Počas zimných mesiacov bude viac aktívnych medveďov hlavne v nižších oblastiach, kde je menej snehu. Je však dôležité byť ostražitý kdekoľvek, pretože medveď sa môže kedykoľvek prebudiť zo zimného spánku.
Desať medveďov v Ružomberku
Výskyt medveďov v ružomberských lokalitách Satelity, Kalvária, Baničné, Hrabovo a Vlkolínec potvrdil v pondelok (23. októbra) zásahový tím. Odhadovaný počet jedincov, ktorí sa pohybujú v blízkosti intravilánu mesta a niekedy navštívia aj priamo intravilán, je do desať. Pre TASR to uviedli zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.
Sídlisko Satelity niekoľkokrát navštívil jeden dospelý medveď. Zásahovému tímu to ohlasovala najmä mestská a štátna polícia.
„Pri kalvárii, na ulici Pod cintorínom, bola jedenkrát pozorovaná medvedica s dvoma mláďatami. V Hrabove sa tiež pohyboval jeden dospelý jedinec medveďa. Tu pravdepodobne išlo o jedinca, ktorý navštevoval aj sídlisko Satelity,“ priblížil Veverica.
Dodal, že opakované návštevy viacerých medveďov im hlásia aj v záhradkárskej oblasti Mičinô neďaleko sídliska Baničné. Na poslednom zaslanom videozázname z fotopasce sa podľa jeho slov priamo v záhradách nachádzalo päť jedincov.
K materiálnym škodám väčšieho rozsahu nedošlo. „Môžeme však potvrdiť najmä zničené oplotenia v okolí záhrad rodinných domov a zničené ovocné dreviny,“ podotkol Veverica. V tomto období medvede podľa jeho slov vyhľadávajú v záhradách rodinných domov práve dozrievajúce a padajúce jablká či orechy.
Zásahový tím uistil, že ochrana bezpečnosti a zdravia obyvateľov je jeho prioritou. V prípadoch výskytu problémových medveďov v intraviláne a okolí je snahou tímu takýchto jedincov odplašiť a pokúsiť sa im prinavrátiť prirodzenú plachosť. Zároveň ich podľa Vevericu monitorujú a snažia sa zozbierať čo najviac údajov o ich pohybe a správaní.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Správy RTVS, TASR