Medvedev: Nech nás nestrašia idioti s výložkami. Sme pripravení použiť jadrové zbrane na Ukrajine
- Dmitrij Medvedev tvrdí, že Rusko môže brániť okupované územia na Ukrajine i jadrovými zbraňami
- Stačí, keď prebehnú referendá o pripojení k Rusku
- Dmitrij Medvedev tvrdí, že Rusko môže brániť okupované územia na Ukrajine i jadrovými zbraňami
- Stačí, keď prebehnú referendá o pripojení k Rusku
Bývalý ruský prezident i premiér Dmitrij Medvedev sa opäť vyhrážka použitím jadrových zbraní. Tentokrát straší, že by Kremeľ mohol použiť zbrane hromadného ničenia na Ukrajine.
Konkrétne má ísť o ruskom okupované územie na Donbase, uvádza agentúra Reuters. Medvedev tvrdí, že referendá organizované Ruskom dosadenými a separatistickými orgánmi sa uskutočnia a že „už niet cesty späť.“
„Do Ruska budú prijaté republiky Donbas (Doneck a Luhansk) a ďalšie územia,“ uviedol na Telegrame politik, na ktorého sa niekedy s nádejou pozerali ruskí liberáli a zahraničie ako na ruského Baracka Obamu.
Medvedev, ktorý momentálne zastáva kreslo podpredsedu Bezpečnostnej rady Ruska, uviedol, že Ruská federácia je odhodlaná chrániť okupované územia všetkými spôsobmi.
To znamená nie len vyhlásenou čiastočnou mobilizáciou, ktorá počíta s 300-tisíc mužmi, ktorí údajne majú mať „bojové skúsenosti“. No podľa analytikov je otázne, či Rusku naozaj pomôžu a obrátia výsledky v prospech Kremľa.
„Rusko oznámilo, že na takúto ochranu možno použiť nielen mobilizačné schopnosti, ale aj akékoľvek ruské zbrane, vrátane strategických jadrových zbraní a zbraní založených na nových princípoch,“ vyhráža sa Medvedev.
Medvedev sa následne pustil do vychvaľovania ruského arzenálu.
„Rôzni vyslúžilí idioti s generálskymi výložkami by nás nemali strašiť rečami o útoku NATO na Krym. Hypersonická zbraň zaručí oveľa rýchlejšiu schopnosť dosiahnuť ciele v Európe a v Spojených štátoch,“ uviedol politik.
„Západní lídri a všetci občania krajín NATO musia pochopiť, že Rusko si zvolilo svoj vlastný smer. Niet cesty späť,“ dodal.
Pre okupované územia by po anektovaní platila ruská jadrová doktrína
Podľa odborníkov by začlenenie týchto území do Ruskej federácie skomplikovalo situáciu, pretože by sa na ne potom mohla sťahovať jadrová doktrína Ruska.
Ruská jadrová doktrína umožňuje použitie takýchto zbraní, ak je napadnutý jadrovými alebo inými zbraňami hromadného ničenia, alebo ak ruský štát čelí existenčnej hrozbe konvenčnými zbraňami.
Podobne je to aj s nelegálne anektovaným Krymom. Tam sme ale videli, že ukrajinské útoky na infraštruktúru a vojenské ciele neviedli k použitiu jadrových zbraní, ale Rusko sa incidenty pokúšalo zakamuflovať ako nehody a požiare.
Al Jazeera pripomína, že v prípade, ak by sa anektované územia stali súčasťou Ruskej federácie, hrozilo by, že Rusi budú vnímať útok na ne ako na útok na Rusko. To by potencionálne mohlo viesť k eskalácii aj so Severoatlantickou alianciou (NATO), ktorá Ukrajinu podporuje.
Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj ale plánuje oslobodiť všetky okupované územia na Ukrajine, podporu má aj v spojencoch.
Západ neuzná referendá ani ich výsledky
Západní politici už avizovali, že referendá neuznajú a označili ich za „podvod“, ktorý nemá zákonnú platnosť, uvádza TASR. Očakáva sa, že budú zmanipulované, pričom prinesú výsledky prevažne podporujúce pripojenie k Rusku.
Canada denounces Russia’s planned “referendums” in occupied regions of Ukraine. We will never recognize them. This is a blatant violation of international law. It is a further escalation of war. And it is unacceptable.
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) September 20, 2022
Proruskí lídri štyroch oblastí v utorok oznámili konanie referend od 23. do 27. septembra. Evidentne svoj krok koordinovali. Ľudové hlasovania sa majú konať v Luhanskej, Doneckej, Chersonskej a Záporožskej oblasti, čo predstavuje okolo 15 percent ukrajinského územia, uvádza TASR.
Rusko momentálne okupuje územia na Donbase veľké ako Maďarsko alebo Portugalsko. Okrem toho od roku 2014 okupuje Krym o veľkosti amerického štátu Pennsylvánie.
Chersonská oblasť pritom pred niekoľkými týždňami odložila referendum vzhľadom na bezpečnostnú situáciu. Po úspešnej ukrajinskej protiofenzíve sa znovu dali plány do pohybu. Experti sa zhodujú, že ide o plán Kremľa, ktorý má spevniť ruské zisky na Ukrajine.
The occupiers‘ playbook in action. As #Russia moves ahead with fake referenda in occupied territories of #Ukraine, let me say it loud and clear:
We will never recognize this.
Ukraine has every right to take back its territory. Donbas, Crimea, Kherson = it’s all Ukraine. 1/2
— Kaja Kallas (@kajakallas) September 20, 2022
Medvedev v posledných mesiacoch vydával agresívne vyhlásenia o Ukrajine, jadrových zbraniach, NATO, „súdnom dni“ alebo sa vyhrážal Estónsku.
Momentálne je, ak nevnímame štátne televízie a hovorkyňu ruského ministerstva zahraničia Mariju Zacharovovú, predstaviteľom Ruska, ktorý najčastejšie hovorí o jadrových zbraniach.
Podľa niektorých odborníkov došlo k premene od „ruského Obamu“ k „ruskému štváčovi“, pretože Medvedev si chce udržať priazeň a vplyv u prezidenta Vladimira Putina, s ktorým si v minulosti vymenil kreslá.
Zdroje: Reuters, Aljazeera, TASR, Delfi