Medvedev pohrozil Poľsku: „Varšava nebude opomenutá a dostane svoj diel rádioaktívneho popola“
- Medvedev pohrozil Poľsku „rádioaktívnym popolom“
- Reagoval tým na výroky poľského ministra zahraničných vecí o použití jadrových zbraní
- Medvedev pohrozil Poľsku „rádioaktívnym popolom“
- Reagoval tým na výroky poľského ministra zahraničných vecí o použití jadrových zbraní
Reakcia na seba nenechala dlho čakať. Bývalý ruský prezident a zástupca Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev včera pohrozil Poľsku „rádioaktívnym popolom“. Informovala o tom TASR na základe správy. Odvolávajú sa na správu, ktorú vydala agentúra DPA.
Podľa agentúry bolo vyjadrenie Medvedeva reakciou na víkendové výroky poľského ministra zahraničných vecí Radosława Sikorského. Ten pre britský The Guardian prehovoril o použití jadrových zbraní.
Hrozba z Ruska
Len pred dvomi dňami Sikorski pre The Guardian uviedol, ako Spojené štáty údajne zareagujú, ak Rusko proti Ukrajine použije jadrové zbrane. „Američania Rusom povedali – ak odpálite atómovku, tak aj keby nikoho nezabila, zasiahneme všetky vaše ciele (pozície) na Ukrajine konvenčnými zbraňami a všetky zničíme, “ nechal sa počuť Sikorski.
Na to ale v pondelok 27. mája reagoval bývalý ruský prezident Medvedev. Na svojom profile na sociálnej sieti X uviedol, že jeho poľský náprotivok sa rozhodol len „vystrašiť svojich pánov“. Poľského ministra zároveň v statuse citoval.
Tvrdí, že Američania nič také nepovedali už len preto, lebo sú opatrnejší ako Poľsko. „Po prvé, Yankees doteraz nič presne také nepovedali, pretože sú opatrnejší ako Poliaci. Po druhé, zasiahnutie našich cieľov Američanmi znamená rozpútanie svetovej vojny a minister zahraničných vecí, dokonca aj v krajine ako Poľsko, by to mal chápať,“ skritizoval ho za jeho výrok exprezident Ruska.
Medvedev dodal, že poľský prezident Andrzej Duda žiadal o rozmiestnenie amerických taktických jadrových zbraní v Poľsku. „Varšava nebude opomenutá a isto dostane svoj diel rádioaktívneho popola. Naozaj niečo také chcete?“ dodal. Na záver dodal, že Poliaci sú na nich len naštvaní a je tomu tak už 400 rokov.
TASR predpokladá, že Sikorski zrejme odkazoval na udalosti z konca roku 2022, keď americké médiá opakovane priniesli informácie, podľa ktorých bol Washington presvedčený, že Kremeľ sa na Ukrajine pripravuje použiť taktickú nukleárnu zbraň. Kremeľ vtedy údajne dostal najavo, že Biely dom neodpovie jadrovým útokom, ale iným účinným spôsobom.
Postoj Poľska
Poľský prezident Duda v apríli vyhlásil, že Poľsko je pripravené prijať rozmiestnenie atómových zbraní NATO. A to ako protiváhu rozmiestnenia ruských atómových zbraní v Bielorusku. Informáciu priniesol aj portál Pravda. Odvolávali sa na rozhovor s denníkom Fakt. Ten absolvoval najvyšší predstaviteľ nášho severného suseda počas cesty do Spojených štátov a Kanady.
Médiá vtedy informovali, že prezident Poľska o tom hovoril už v minulosti a sám to pripomenul aj v spomínanom rozhovore. „Ak by sa naši spojenci rozhodli, že v rámci programu zdieľania jadrových zbraní ich rozmiestnia aj na našom území, aby sa posilnila bezpečnosť východného krídla NATO, sme k tomu pripravení,“ uviedol Duda.
Doplnil, že Poľsko je spojencom v Severoatlantickej aliancie a v tomto smere má aj záväzky. „To znamená, že jednoducho realizujeme spoločnú politiku,“ objasnil poľský prezident.
Ku situácii sa vtedy vyjadrilo aj samotné Poľsko. Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že prijme všetky potrebné opatrenia na zaistenie bezpečnosti Ruska v prípade rozmiestnenia jadrových zbraní na poľskom území. Na brífingu v Moskve to koncom apríla vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
„Armáda bude analyzovať situáciu,“ reagoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Dodal, že ak by Poľsko a jeho spojenci tieto plány realizovali, podnikne podľa neho Rusko „všetky kroky na zabezpečenie svojej bezpečnosti“.
Rovnako reagovali aj Spojené štáty americké. Pravda napísala, že hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby dal najavo, že Spojené štáty nevidia potrebu zmien v rozmiestnení svojich jadrových zbraní. K aktuálnym vyjadreniam Medvedeva či Sikorského neposkytla oficiálne stanovisko zatiaľ ani jedna krajina.
Zdroje: TASR, The Guardian, X/Dmitry Medvedev, Pravda