Medzi Čínou a Taiwanom to vrie, hovorí sa aj o vojne. Čína nasadila bombardéry s jadrovou schopnosťou
- Taiwan oznámil, že 19 čínskych bojových lietadiel v nedeľu vniklo do jeho vzdušného priestoru
- Niektoré z nich boli bojové stíhačky, iné zas bombardéry s jadrovou schopnosťou
- Vzťahy medzi krajinami sú napäté. Ostrovný štát považuje Čína za svoju provinciu
- Hrozí aj napadnutie ostrovu, tvrdí popredný americký admirál. Taiwan míňa miliardy na zbrojenie
- Taiwan oznámil, že 19 čínskych bojových lietadiel v nedeľu vniklo do jeho vzdušného priestoru
- Niektoré z nich boli bojové stíhačky, iné zas bombardéry s jadrovou schopnosťou
- Vzťahy medzi krajinami sú napäté. Ostrovný štát považuje Čína za svoju provinciu
- Hrozí aj napadnutie ostrovu, tvrdí popredný americký admirál. Taiwan míňa miliardy na zbrojenie
Taiwan oznámil, že 19 čínskych bojových lietadiel v nedeľu vniklo do jeho identifikačnej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ). Informovala o tom v pondelok na svojej webovej stránke stanica BBC.
Taiwanské ministerstvo obrany uviedlo, že do tohto priestoru vniklo 19 lietadiel vrátane stíhačiek, uvádza TASR. Podľa ministerstva obrany išlo o bojové stíhacie lietadlá čínskej výroby J-16, štyri stíhačky ruskej výroby Su-30 a štyri bombardéry čínskej výroby H-6. Podľa Guardianu majú bombardéry jadrovú schopnosť a môžu tak niesť jadrové zbrane, rovnako tak dokážu zneškodniť aj ponorky.
Taiwan podľa ministerstva uviedol do prevádzky svoje systémy protivzdušnej obrany a bojové lietadlá s cieľom varovať čínske stroje. Čína sa k incidentu zatiaľ oficiálne nevyjadrila.
Vzdušný priestor ostrova narušuje Peking takmer každý deň
Za posledný rok sa zintenzívnilo narušovanie taiwanského vzdušného priestoru, ktorý čínske armádne lietadlá narušujú takmer každý deň. Väčšinou však ide o menšie skupinky lietadiel.
Najviac lietadiel bolo zachytených v júni. Peking vtedy poslal do ADIZ Taiwanu 28 vojenských lietadiel. Išlo o najrozsiahlejšie takéto narušenie nahlásené Taiwanom.
Väčšiu skupinu lietadiel väčšinou vysiela Čína ako reakciu na určité udalosti. Napríklad nákup zbraní tejto ostrovnej krajiny od Spojených štátov alebo pri vojenských cvičeniach Západu v blízkosti Taiwanu. Zatiaľ nie je isté, čo prítomnosť čínskych lietadiel vyvolalo.
Guardian uvádza, že v uplynulých týždňoch sa mali Američania a Briti plaviť v týchto vodách, ktoré sú geopoliticky dôležité pre Peking.
Admirál varuje, že Čína môže napadnúť Taiwan už do 6 rokov
Čína razí „princíp jednej Číny“ a považuje Taiwan za odštiepeneckú provinciu, ktorá bude jedného dňa znovuzjednotená s pevninou, a to aj napriek tomu, že tento demokratický ostrov má od roku 1949 svoju vlastnú vládu. Taiwanskú vládu považuje Peking za separatistickú.
V poslednom období panuje medzi Pekingom a Čínou ešte väčšie napätie. Ostrov sa obáva možnej anexie zo strany Pekingu. Ešte v marci varoval americký admirál Philip Davidson, pred možným napadnutím ostrova zo strany Číny počas šiestich rokov. „Taiwan je jednoznačne jednou z ich ambícií. … A myslím si, že hrozba sa prejavuje v tomto desaťročí, v skutočnosti v nasledujúcich šiestich rokoch,“ uviedol veliteľ indo-tichomorského velenia USA pred Senátom USA, uvádza NBC News. Podľa admirála bude chcieť Čína prevziať rolu Spojených štátov do roku 2050 a napadnutie Taiwanu im v tom má pomôcť.
Spojené štáty nepopreli ani nepotvrdili, že by v prípade vojenskej invázie na ostrov odpovedali vojenskou silou.
Taiwan zbrojí
Taiwanské ministerstvo obrany v správe pre parlament minulý mesiac uviedlo, že Čína má schopnosť „paralyzovať“ obranu ostrova, a to aj prostredníctvom kybernetických útokov.
Ostrov si je vedomý čínskej hrozby, preto v poslednej dobe investoval do svojej obrany. Podľa CNN sa medziročné výdavky na obranu zvýšili o 6,8 %. Taiwan nedávno oznámil, že vyčlení 1,4 miliardy amerických dolárov na nové stíhačky, ktoré pomôžu chrániť vzdušný priestor ostrova. Pravdepodobne pôjde o americké stíhačky F-16, ktoré mala krajina objednať ešte v roku 2019.
Obavu z možného napadnutia Taiwanu nemá len samotná krajina, ale aj Japonsko. Podľa vládnych predstaviteľov Japonska by útok na Taiwan bol existenčným ohrozením samotného Japonska.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, BBC, Guardian , NBC News, CNN