Medzi dvoma členmi NATO to vrie, padajú vyhrážky i obvinenia. Na katastrofu stačí malá chyba
- Turecko a Grécko čelia napätej situácii. Obe krajiny sa vzájomne obviňujú z narušenia vzdušného priestoru
- Turecku vadia aj militarizované ostrovy
- Turecko a Grécko čelia napätej situácii. Obe krajiny sa vzájomne obviňujú z narušenia vzdušného priestoru
- Turecku vadia aj militarizované ostrovy
Turecko a Grécko majú komplikovanú históriu, v ktorej sa objavilo množstvo sporov či dokonca aj konfliktov. Napätie pretrváva i v súčasnosti a týka sa nielen ostrovu Cyprus, ale aj územných nárokov oboch krajín v oblasti Egejského mora, kde sa krajiny naťahujú o námorné a vzdušné hranice.
Tieto spory sa zintenzívnili s krokmi zameranými na preskúmanie potenciálnych podmorských zásob zemného plynu. Pred pár rokmi sa hovorilo dokonca aj o možnosti ozbrojeného konfliktu medzi oboma krajinami.
Obe členské krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO) sa obviňujú z porušovania dohôd a stupňovania napätia. Atény tvrdia, že Ankara narušuje jeho vzdušný priestor a kvôli tomu zablokovalo aj účasť Turecka na leteckých cvičeniach Aliancie s názvom „Tiger Meet“, ktoré sa majú konať 9. mája.
Atény mali pritom uviesť, že Turecko nie je „ani spojencom, ani priateľom“, informuje Hlas Ameriky.
Turecko podkopáva jednotu NATO a európsku bezpečnosť, tvrdí Grécko
Rozhodnutie prichádza potom, ako Grécko obvinilo Turecko, že došlo k rekordnému počtu narušení vzdušného priestoru tureckými stíhačkami v oblasti Egejského mora. Lietadlá mali lietať aj nad gréckymi turistickými destináciami, ako je Rhodos a Samos.
Výsledkom napätia sú takmer každodenné hliadky vzdušných síl a záchytné misie, ku ktorým dochádza väčšinou v oblasti sporného vzdušného priestoru v okolí gréckych ostrovov blízko tureckého pobrežia, uvádza TASR.
„Jasne som povedal, že tento typ správania spojenca NATO na juhovýchodnom krídle aliancie je jednoducho neprijateľný,“ cituje slová gréckeho premiéra Kyriakos Mitsotakis Euronews.
„Podkopáva to európsku bezpečnosť, ako aj jednotu a poslanie NATO,“ dodal premiér.
Stačí jedna chyba a môže dôjsť ku katastrofe
Mitsotakis uviedol, že v súvislosti s údajnými narušeniami z Turecka vrátane neoprávnených preletov ponad niekoľkými väčšími gréckymi ostrovmi, kontaktoval generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) Jensa Stoltenberga.
Ankara ale obvinenia z narušovania vzdušného priestoru odmieta. Turecké ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že „nereflektujú pravdu“. Naopak tvrdí, že Grécko uskutočnilo „provokatívne prelety“ blízko tureckého pobrežia. Atény sa údajne opakovane dopustili narušenia tureckého vzdušného priestoru nad mestami Didim, Datca a Dalaman na juhozápade krajiny.
Andreas Loverdos, grécky zákonodarca a člen gréckeho výboru pre zahraničné veci, pre Hlas Ameriky uviedol, že postoj Turecka ku Grécku sa nezmenil. V skutočnosti len na nejaký čas upustilo od provokácií.
Zmiernenie postoja mal byť pokus naviazať lepšie vzťahy s Washingtonom, predchádzajúca prezidentská administratíva uvalila na Ankaru sankcie za kúpu ruských protivzdušných systémov S-400.
Bývalý veliteľ gréckych vzdušných síl Evangelos Georgousis povedal, že turecké narušenia vzdušného priestoru nie sú novinkou, ale predtým neboli zaznamenané v takom veľkom počte.
Upozorňuje, že takáto situácia je mimoriadne nebezpečná. Stačí jedna chyba alebo zaváhane pilotov a môže dôjsť k eskalácii, ktorá sa môže premeniť do vojenského konfliktu.
Turecko tvrdí, že situáciu eskaluje Grécko militarizáciou ostrovov
Ankara ale tvrdí, že obavy o bezpečnosť má i o ona. Príčinou sú práve grécke ostrovy, ktoré malo Grécko militarizovať. Turecko tvrdí, že ich militarizáciou došlo k porušeniu medzinárodných zmlúv a vojenské základne na ostrovoch v blízkosti tureckej pevniny sú priamym ohrozením národnej bezpečnosti Turecka.
Podľa Ankary Atény militarizovali až 18 z 23 ostrovov v Egejskom mori. Šestnásť z nich má mať podľa Turecka demilitarizovaný status, pripomína Daily Sabah.
Grécko malo na ostrovy údajne nasadiť niekoľko peších práporov, tankových práporov a protilietadlových práporov.
Atény militarizáciu týchto ostrovov obhajujú a upozorňujú na umiestnenie vojakov na západnom pobreží Turecka, čo považujú za priamu vojenskú hrozbu.
Ankara by podľa gréckeho ministra obrany Nikosa Chardaliasa mala mať jasno v tom, že Atény chcú mier, no sú zároveň pripravené bojovať proti „teroristickým praktikám“ vojenskými prostriedkami.
Na verejnosť sa tiež dostal videozáznam zachytávajúci turecké sily, ako nacvičujú obsadenie ostrova vo východnej časti Egejského mora. Video vyvolalo v pondelok v Grécku rozhorčenie. Grécko takéto cvičenia odsudzuje a označuje ich za ohrozenie svojej bezpečnosti.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Hlas Ameriky , TASR, Euronews, Daily Sabah