Medzi Ruskom a Litvou to pre Kaliningrad vrie. „Len počúvame EK,“ tvrdí krajina

  • Aká je príčina sporu medzi Litvou a Ruskom?
  • Rusko sa vyhráža odvetnými opatreniami
  • O čo presne ide?
kaliningrad
Flickr/cultcha.org, Twitter/Rebel Reiver - organic non-GMO human
  • Aká je príčina sporu medzi Litvou a Ruskom?
  • Rusko sa vyhráža odvetnými opatreniami
  • O čo presne ide?

Rusko-ukrajinský konflikt získal nový rozmer. CNN upozorňuje, že rastie napätie okolo Kaliningradu, izolovaného, ale strategicky významného teritória pri pobreží Baltického mora, ktoré môže byť čoskoro vtiahnuté do už takmer štyri mesiace trvajúcej vojny vedenej Kremľom. To by ešte viac priblížilo vojnu u našich východných susedov k Bruselu, respektíve Európskej únii. 

Čo spustilo tento nový spor a aká je história na prvé vzhliadnutie bezvýznamného územia zvaného Kaliningrad? 

https://www.youtube.com/watch?v=CKmkPou7jGs&ab_channel=TVPWorld

Iba poslúchame Brusel, bráni sa Litva

Portál Meduza uvádza, že vypuknutie najnovšieho konfliktu práve v Litve nie je až takým prekvapením, pretože od začiatku vojny na Ukrajine zaujala Litva jeden z najtvrdších postojov voči Rusku.

Práve Litva bola jednou z prvých krajín, ktoré uzavreli svoj vzdušný priestor pre ruské lietadlá, a prvým štátom EÚ, ktorý pozastavil všetky dovozy ruského plynu. Euronews v máji informoval, že litovskí poslanci jednomyseľne prijali rezolúciu, ktorou vyhlásil konanie Ruska za „genocídu“.

V Litve navyše žije i množstvo imigrantov z Bieloruska a Ruska, ktorí práve tam našli útočisko pred režimami Vladimira Putina či Alexandra Lukašenka. 

BBC píše, že litovské úrady minulý týždeň oznámili, že zakážu tranzit tovarov z Ruska cez Litvu do Kaliningradu, na ktoré sa vzťahujú sankcie EÚ.

The Guardian upresňuje, že litovské štátne železnice odkázali svojím ruským klientom, že už nemôžu prevážať oceľovú alebo železnú rudu naprieč územím EÚ do Kaliningradu.

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis však povedal, že tento krok si nevymyslela Litva, ale táto pobaltská krajina len implementuje sankcie nariadené EÚ v reakcii na vojnu na Ukrajine.

„Litva nerobí nič: sú to európske sankcie, ktoré začali platiť od 17. júna… Stalo sa tak po konzultácii s Európskou komisiou a v súlade s usmerneniami Európskej komisie.“

The Guardian prízvukuje, že medzi tovary, ktoré majú zakázaný vstup do EÚ na základe sankcií zavedených po Putinovej invázii na Ukrajinu, patrí ruské uhlie, kovy, stavebné materiály a pokročilé technológie. 

Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v pondelok obhajoval konanie Litvy so slovami: „Litva neprijala žiadne unilaterálne vnútroštátne obmedzenia a uplatňuje len sankcie EÚ. Litva nerobí nič iné, len vykonáva usmernenia Komisie,cituje jeho komentár pre novinárov Financial Times.

Rusko hovorí o blokáde a hrozí odvetnými opatreniami

Ruská strana však reagovala mimoriadne prudko a útočne. Meduza akcentuje, že ruské ministerstvo zahraničných vecí si hneď v pondelok predvolalo litovského chargé d’affaires a označilo uvalené reštrikcie za „provokatívne a otvorene nepriateľské“.

„Ak sa v blízkej budúcnosti úplne neobnoví preprava nákladu medzi Kaliningradskou oblasťou a zvyškom územia Ruskej federácie cez Litvu, Rusko si vyhradzuje právo podniknúť kroky na ochranu svojich národných záujmov,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení ruského ministerstva diplomacie.

K nepriateľskému tónu sa pridal aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorého cituje CNN: „Samozrejme ide o súčasť blokády.“ Ďalší ruskí úradníci sa vyhrážali odvetnými opatreniami.

https://twitter.com/BorderReiverReb/status/1538530988569071617

Ústredie ruskej baltickej flotily

Čo je vlastne Kaliningrad? Ide o územie, ktoré je ruskou exklávou, ktorá leží medzi Litvou na severe a Poľskom na juhu, pričom od Moskvy je vzdialené asi 1 300 kilometrov.

CNN uvádza, že v apríli 1945 ho dobyli sovietske vojská od nacistického Nemecka a následne sa stal súčasťou sovietskeho územia v dôsledku Postupimskej dohody. V roku 1946 bol premenovaný z nemeckého Königsberg.

Hoci v Kaliningrade žije iba asi pol milióna obyvateľov, ako píše The Guardian, pre Rusko ide o mimoriadne dôležité územie. Bloomberg poukazuje na to, že tam sídli Baltská flotila Ruskej federácie, sú tam rozmiestnené balistické strely Iskander a pravdepodobne aj nukleárne zbrane, čo však Moskva odmietla potvrdiť. Napríklad Iskander je schopný niesť jadrové hlavice. 

Financial Times vyzdvihuje, že Kaliningrad je zdrojom napätia medzi Ruskom a Európou, odkedy pobaltské štáty v roku 1991 vyhlásili nezávislosť od Sovietskeho zväzu a ponechali ho bez priamej pozemnej cesty do Moskvy.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, BBC, Meduza, Euronews, Financial Times, The Guardian, Bloomberg

Najnovšie videá

Trendové videá