Medzikontinentálnu strelu sme vypálili ako varovanie, tvrdí KĽDR. Vedia zasiahnuť pôdu USA
- Severná Kórea vypálila do Japonského mora najmenej jednu balistickú raketu
- Pchjongjang vlani uskutočnil rekordný počet testov zbraní
- Severná Kórea vypálila do Japonského mora najmenej jednu balistickú raketu
- Pchjongjang vlani uskutočnil rekordný počet testov zbraní
Severná Kórea v sobotu vypálila do Japonského mora pri východnom pobreží Kórejského polostrova najmenej jednu bližšie nešpecifikovanú balistickú raketu. Informovala o tom juhokórejská armáda. TASR správu prevzala z agentúr AFP a Jonhap.
Severná Kórea vypálila balistickú raketu do mora
Juhokórejské ozbrojené sily nespresnili, o aký druh balistickej strely išlo ani odkiaľ presne letela. Jonhap pripomína, že KĽDR naposledy vypálila balistickú raketu krátkeho doletu 1. januára.
Severná Kórea nešpecifikovanú balistickú raketu vypálila len deň po tom, čo jej predstavitelia pohrozili „bezprecedentne“ silnou reakciou na nadchádzajúce spoločné vojenské cvičenia Spojených štátov a Južnej Kórey, ktoré označili za prípravu na vojnu.
Toto varovanie prišlo niekoľko dní pred simulačným cvičením plánovaným na budúci týždeň, ktoré sa uskutoční vo Washingtone formou rokovaní o odozve na prípadné použitie jadrových zbraní zo strany KĽDR.
Spojené štáty aj Južná Kórea popreli akékoľvek obvinenia o tom, že spoločné simulačné manévre by mali byť prípravou na útok na Severnú Kóreu.
Agentúra AFP pripomína, že Pchjongjang vlani uskutočnil rekordný počet testov zbraní a balistických striel, ktoré by mali byť schopné potenciálne zasiahnuť nielen Južnú Kóreu, ale aj Spojené štáty.
Ako varovanie, letela 66 minút
Severná Kórea v nedeľu oznámila, že medzikontinentálnu balistickú strelu vypálila ako varovanie pre Spojené štáty a Južnú Kóreu, pričom uviedla, že úspešné „nečakané“ cvičenie demonštrovalo „schopnosť Pchjongjangu uskutočniť fatálny jadrový protiútok“. TASR informuje na základe správy od agentúry AFP.
Severokórejský vodca Kim Čong-un nariadil v sobotu o 8.00 h miestneho času (00.00 h SEČ) „nečakané cvičenie odpaľovania rakety“ a z letiska v Pchjongjangu bola popoludní vypálená raketa Hwasong-15 – zbraň prvýkrát otestovaná v roku 2017, uviedla severokórejská tlačová agentúra KCNA.
Juhokórejská armáda uviedla, že v sobotu o 17.22 h miestneho času (09.22 h SEČ) zaznamenala štart medzikontinentálnej balistickej strely, ktorá podľa Japonska letela 66 minút a dopadla do výlučnej ekonomickej zóny Japonska. Ich analýza naznačuje, že bola schopná zasiahnuť pevninu Spojených štátov.
Severokórejské vedenie test privítalo a vyhlásilo, že ukázal „skutočnú vojnovú schopnosť medzikontinentálnych balistických striel, ktoré sú pripravené na silný protiútok,“ uviedla KCNA. Severná Kórea raketu vypálila len deň po tom, čo jej predstavitelia pohrozili „bezprecedentne“ silnou reakciou na nadchádzajúce spoločné vojenské cvičenia Spojených štátov a Južnej Kórey, ktoré označili za prípravu na vojnu. Spojené štáty aj Južná Kórea popreli akékoľvek obvinenia o tom, že spoločné simulačné manévre by mali byť prípravou na útok na Severnú Kóreu.
V marci sa majú konať jarné manévre v Južnej Kórei
„Ak Washington a Soul zrealizujú uvedené cvičenia podľa plánu, budú čeliť bezprecedentne trvalým a silným protiakciám,“ uvádza sa vo vyhlásení hovorcu severokórejského ministerstva zahraničných vecí, ktoré zverejnili v piatok štátne médiá.
Pozorovatelia podľa agentúry DPA tieto hrozby Severnej Kórey považujú za znak možnej novej série raketových testov alebo nového jadrového testu.
AFP píše, že za vlády juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola sa Soul usiluje verejnosť presvedčiť o záväzku Spojených štátov odstrašiť KĽDR, ktorá sa vlani vyhlásila za jadrovú veľmoc a vykonala rekordný počet testov svojich zbraní.
Agresívne vyhlásenie Severnej Kórey odráža významnosť týchto cvičení, povedal pre AFP profesor Jang Mu-džin z Univerzity severokórejských štúdií v Soule. Ako priblížil, budú totiž dôležitým kritériom, čo sa týka rozsahu zapojenia amerického jadrového arzenálu do jadrového zastrašovania Severnej Kórey.
V marci sa majú zase konať jarné manévre v Južnej Kórei. Spojené štáty aj Južná Kórea popreli akékoľvek obvinenia o tom, že spoločné simulačné manévre by mali byť prípravou na útok na Severnú Kóreu.
Potravinová kríza sa v Severnej Kórei zrejme zhoršila
Južná Kórea predpokladá, že potravinová kríza v susednej Severnej Kórei sa zhoršila. Usudzuje tak aj na základe medializovaných správ o znížení prídelov potravín pre vojakov severokórejskej armády. K tomuto kroku pristúpil Pchjongjang prvýkrát po 20 rokoch, informuje TASR na základe stredajšej správy agentúry Reuters.
Severná Kórea tým fakticky priznala vážny nedostatok potravín, uviedlo juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie s odvolaním sa na správu severokórejských štátnych médií zo začiatku februára.
Táto správa sa týkala zvolania zasadnutia ústredného výboru komunistickej strany, ktoré sa bude zaoberať „veľmi dôležitou a naliehavou úlohou stanoviť správnu stratégiu rozvoja poľnohospodárstva“. Zasadnutie sa uskutoční koncom februára.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR