Megazáťah v Sobranciach: Najväčšia nelegálna výrobňa cigariet sa maskovala za hydináreň

  • V rámci akcie Plavec zadržali 20 ľudí
  • Fabrika bola schopná vyprodukovať viac ako milión cigariet denne
  • Na spoločnosť majú prepojenia známe mená
Plavec
Zadržaní počas akcie Plavec SIU/FS
  • V rámci akcie Plavec zadržali 20 ľudí
  • Fabrika bola schopná vyprodukovať viac ako milión cigariet denne
  • Na spoločnosť majú prepojenia známe mená

Riaditeľ finančnej správy Jiří Žežulka a šéf kriminálneho úradu finančnej správy Peter Grinč dnes informovali o najväčšom zásahu orgánov činných v trestnom konaní od roku 2018 voči nelegálnym výrobcom cigariet. V putách ozbrojených príslušníkov skončilo pri akcii s krycím názvom Plavec 20 ľudí.

V areáli hydinovej farmy pri Sobranciach od začiatku októbra nelegálne vyrobili takmer 24 miliónov kusov cigariet rôznych značiek. Tým pašeráci spôsobili škodu na spotrebnej dani presahujúcu 6 miliónov eur. Podľa finančnej správy boli robotníci schopní vyprodukovať viac ako milión kusov cigariet za jeden deň. Tie mali ďalej distribuovať na európsky trh.

Prezident finančnej správy Jiří Žežulka v pondelok na tlačovke upresnil, že v putách skončilo 17 obsluhovačov linky, no podľa jeho slov išlo o profesionálov s trestnou minulosťou. Zároveň 100 ozbrojených mužov z kriminálneho úradu zatklo troch ľudí zo stredného manažmentu nelegálneho biznisu.

Vedenie čierneho obchodu, ako aj hlavný boss, ktorý pravdepodobne pochádza z Bulharska, je stále na slobode. Všetci zadržaní sú stíhaní väzobne. V prípade dokázania viny im hrozí až 8 rokov za mrežami.

Plavec, cigarety, pašeráci
zdroj: SIU/Barbora Plávalová

Výrobná linka bola podľa riaditeľa finančnej správy v prevádzke od začiatku októbra. A tak iba mesiac a pol od jej spustenia zaistili páchateľov. Rýchly zásah špeciálneho komanda bol podľa Žežulku možný aj podľa informácií, ktoré získali z nemenovaného zdroja.

V rámci akcie Plavec príslušníci finančnej správy a kriminálneho úradu vykonali viaceré prehliadky nebytových priestorov, rôznych priemyselných areálov, ale aj domovú prehliadku v Košiciach.

Okrem cigariet vo fabrike, ktorá mala slúžiť na chov kurčiat, policajti objavili viac ako 32-tisíc kilogramov tabaku, kompletné výrobné linky na jeho spracovanie, mobilné telefóny, motorové vozidlá, SIM karty či rušičky GPS signálov.

Jiří Žežulka, Peter Grinč, Plavec
zdroj: SIU/Barbora Pláalová

Finančníci obdobnú akciu datujú na február minulého roka. Tá niesla názov Čierny panter a v rámci nej odhalili podobnú výrobňu v Lučenci, no ani zďaleka nie takýchto rozmerov.

„Tím, ktorý operuje na východe Slovenska, patrí medzi najlepšie,“ skonštatoval Jiří Žežulka s tým, že tam pašeráci majú vhodné podmienky najmä vďaka blízkosti ukrajinských hraníc.

Na michalovskú pavučinu chovateľov poukazoval ešte v októbri michalovský aktivista a neúspešný kandidát na primátora Milan Kaplán. „Poďme ale späť k chovu brojlerov. Začiatok tohto podnikania sa datuje na rok 2015, keď na farme Žabany spoločnosť Agro Arsol, s.r.o., ktorej bol v tom čase konateľom a majiteľom JUDr. Gabriel Šoltés, začal chov brojlerových kurčiat,“ napísal v svojom blogu.

„Budovy znáškových hál v areáli sú pritom dodnes v jeho osobnom vlastníctve. Základným problémom tohto chovu je, že haly sú určené na odchov kuričiek, resp. nosníc. Štafetu tohto chovu po prepise firmy na spol. Chicken Meals, s.r.o., prebrali v podstate osoby, ktoré nie je možné skontaktovať a sú z Maďarska. Táto spoločnosť prebrala tento biznis aj so všetkými dlhmi a dodnes prevádzkuje daný chov na farmách v Žabanoch, Topoľanoch a Úbreži,“ doplnil.

Podľa Kaplánových slov dnes už bývalý majiteľ a konateľ spoločnosti Chicken Meals, s.r.o., Rudolf Ballasch pochádza Humenného. V minulosti bol registrovaný vo viac ako 80 firmách podobne ako Gabriel Šoltés. Chicken Meals podľa Finastatu dlží finančnej správe viac ako 23-tisíc eur. 

V roku 2020 boli Šoltés s Ballaschom a tiež Ľubomírom Dzurjom ml. vzatí do vyšetrovacej väzby pre podozrenie z rozsiahlej trestnej činnosti, kde je dnes spis v štádiu podania obžaloby na súd. Obvineným hrozí okrem odňatia slobody aj prepadnutie majetku.

Občiansky aktivista v súvislosti s nelegálnou fabrikou v statuse na Facebooku spomína aj na jeho nedávne podpálenie auta.

„Ja chcem aj takto poďakovať mnohým policajtom a členom finančnej správy, ktorí sa na tomto prípade podieľali a dlhodobo ho sledovali a taktiež za pomoc z BA po podpálení môjho auta, nebudem menovať, oni už budú vedieť a verím, že Vaša práca nezostane len pri tejto razii,“ píše aktívny poslanec Košického kraja s tým, že zo statusu nie je zrejmé, či by podpálenie Kaplánovho auta mohlo súvisieť s nelegálnou fabrikou. 

Zdroje: Denník N, Finstat 

Najnovšie videá

Trendové videá