Memorandum o zahraničnej politike: „Ficova politika je dvojtvárna a nemá s tými dokumentmi nič spoločné,“ udrel expert
- Fico, Pellegrini a Žiga podpísali memorandum o zahraničnopolitickom smerovaní Slovenska
- Politológovia Štefančík a Koziak na to majú jasný názor
- Fico, Pellegrini a Žiga podpísali memorandum o zahraničnopolitickom smerovaní Slovenska
- Politológovia Štefančík a Koziak na to majú jasný názor
Len pred pár dňami premiér Robert Fico (Smer-SD), prezident Peter Pellegrini a podpredseda NR SR poverený výkonom právomocí predsedu NR SR Peter Žiga podpísali memorandum o zahraničnopolitickom smerovaní Slovenska.
Okrem toho, že v ňom avizovali to, že Slovenská republika je zodpovedným a spoľahlivým členským štátom Európskej únie či NATO, deklarovali aj naše pôsobenie na všetky 4 svetové strany a suverénnu politiku. Čo to pre Slovensko znamená v praxi? Zmení sa naše zahraničnopolitické nastavenie? Približujeme sa k Orbánovmu Maďarsku?
Štefančík: Ficova politika je dvojtvárna a nemá s tými dokumentmi nič spoločné
„Nie je to žiadna novinka, toto Smer prezentuje už roky a myslím si, že to slúži len ako ospravedlnenie na to, aby mali bližšie vzťahy aj s Ruskom a autoritárskym režimom Vladimira Putina. To, že by Slovensko robilo nejakú politiku na juh alebo sever je viac-menej nezmysel,“ hovorí pre Startitup politológ Radoslav Štefančík.
„Treba povedať, akú dvojtvárnu politiku Robert Fico, resp. jeho minister zahraničných vecí robí. Že na jednej strane je tam zadefinované naše členstvo v EÚ a NATO, na druhej strane, keď sa pozriete na tie výroky, ktoré smerujú k voličom Smeru o tom, že v ‚Kyjeve nie je vojna a že Ukrajina je skorumpovaný štát pod vplyvom USA‘, tak je to dvojtvárna politika a nemá to s tými dokumentmi nič spoločné,“ myslí si expert.
Podobne to vníma vo vzťahu k EÚ a NATO. „Ak hovoríme o našom členstve a integrácii, tak by sme mali zdieľať hodnoty EÚ. To, ako Robert Fico prezentuje svoju politiku k EÚ, tak sa niekedy pýtam, či sme naozaj plnohodnotnou súčasťou EÚ, či vyznávame tie isté hodnoty alebo stojíme niekde úplne inde? Lebo pokiaľ sme hodnotovo niekde úplne inde, tak by sme tam ani vôbec nemali byť,“ konštatuje Štefančík.
Podľa politológa a pedagóga Tomáša Koziaka „formálna deklarácia má nejaký význam, ale len obmedzený a dôležitá je prax“. Tvrdí, že niektoré veci sa v zahraničnej politike vylučujú. „Nemôžete byť súčasne priateľ aj nepriateľ. Rusko nás nazvalo nepriateľom, zahraničná politika Slovenska je schizofrenická,“ tvrdí odborník.
Koziak: Fico na stretnutiach so západnými predstaviteľmi vyzdvihuje neochvejný postoj Slovenska k EÚ a NATO, doma ich očierňuje
Môže byť naše zahraničnopolitické smerovanie smerom k našim západným partnerom v ohrození? Podľa Štefančíka už je ohrozené je.
„Pozrime sa na to, kto každý prišiel na oslavy výročia SNP, že tam neboli takí zástupcovia, ktorí chodili v minulosti. Konferencia Globsec sa odsťahovala do Prahy, napriek tomu, že minulý rok tu bol napríklad francúzsky prezident Macron. Renomé Slovenska už bolo poškodené, bude sa naprávať veľmi ťažko, ale nemyslím si, že hrozí niečo ako vystúpenie z EÚ,“ analyzuje Štefančík.
„Keď Robert Fico napríklad príde na stretnutie so západnými predstaviteľmi, tak vyzdvihuje, akí sme skvelí partneri a náš neochvejný postoj k EÚ a NATO. Na druhej strane, pred domácim publikom NATO a EÚ očierňuje, nadáva na ňu a Rusko je tou krajinou, s ktorou by sme podľa neho mali rozvíjať vzťahy,“ myslí si Koziak.
Približujeme sa k Orbánovmu Maďarsku? „Aj Orbán nakoniec schváli, na čom sa dohodnú ostatné členské štáty EÚ, ale útoky tejto vlády na mimovládne organizácie či médiá korešpondujú s politikou Viktora Orbána. Čakám, kedy začnú útočiť na univerzity,“ tvrdí Štefančík.
Podľa Koziaka sa z hľadiska vnútornej politiky určite približujeme. V prípade zahraničnej podľa neho tiež nemáme príliš ďaleko od postojov Orbána. „Je možné, že budeme ‚troublemakerom‘ v rámci EÚ, tiež je možné, že na nás EÚ uvalí sankcie za nedostatky v oblasti právneho štátu či okliešťovaní slobôd médií,“ uzatvára Koziak.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: Youtube/Startitup