Meno novej čínskej lietadlovej lode nemôže byť už menej nápadné. Prečo je jej spustenie veľká vec?

  • Čína spustila svoju tretiu lietadlovú loď Fujian
  • Ide o najmodernejšiu loď čínskeho námorníctva
  • Disponuje katapultom, zaujímavé je aj jej meno
AC china 2
TASR/AP, Li Gang
  • Čína spustila svoju tretiu lietadlovú loď Fujian
  • Ide o najmodernejšiu loď čínskeho námorníctva
  • Disponuje katapultom, zaujímavé je aj jej meno

Čína v uplynulých dňoch spustila na hladinu svoju tretiu lietadlovú loď, ktorú nazvala ako Fujian (v slovenčine Fu-ťien). Ide o najmodernejšiu lietadlovú loď, ktorou Peking disponuje, zároveň je to prvá loď s elektromagnetickým katapultom.

Fu-ťien má byť odpoveďou na americké lode triedy Ford a na námornú rivalitu medzi týmito dvoma veľmocami. Čína už teraz počtom lodí prevyšuje americké námorníctvo.

„Je to dosť významný krok vpred,“ povedal pre CNN Matthew Funaiole odborník na Čínu z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS). „Skutočne sa zaviazali vybudovať nosný program a naďalej posúvajú hranice toho, čo dokážu.“

S katapultom, no poháňaný parou 

Veľkým pokrokom je už zmienený katapult. Predchádzajúce lode Liaoning a Shandong, ktoré sú pôvodom zo Sovietskeho zväzu, majú zastaraný systém v podobe jednoduchého skokanského mostíka.

Elektromagnetické alebo parné katapulty používa aj väčšina amerických lietadlových lodí. Zariadenie skracuje dĺžku dráhy potrebnej na vzlet, pričom umožňuje aj vzlet ťažkým lietadlám, ktoré pri štarte potrebujú dlhšiu dráhu. Vzletová dráha na lietadlových lodiach je výrazne obmedzená.

Počet lietadlových lodí jednotlivých krajín 

  • Brazília – 1           
  • Čína – 3  
  • Francúzsko – 1    
  • India – 1 
  • Taliansko – 2       
  • Rusko – 1
  • Španielsko – 1     
  • Thajsko – 1           
  • Veľká Británia – 2
  • Spojené štáty – 11

Číňania tak budú môcť štartovať aj lietadla s väčším množstvom zbraní.

Výhodou je aj väčší výtlak lode, ktorý je 80-tisíc ton, čo je až o 20-tisíc ton viac ako ostatné dve lietadlové lode.

Na svojej palube má niesť odľahčenú verziu stíhacieho lietadlá J-15, ktorá je konštrukčne podobná ruskému Su-33. Týmito lietadlami disponujú aj predchádzajúce dve lietadlové lode. Problematická je ale ich hmotnosť, ktorá činí 17 ton, uvádza First Post.

AC china
zdroj: TARS/AP, CCTV

Loď je poháňaná konvenčnou parou, na rozdiel od amerických lodí, ktoré sú všetky poháňané jadrovými zdrojmi. Predpokladá sa, že ďalšia lietadlová loď, ktorú bude chcieť Čína postaviť, už bude poháňaná jadrom.

Poháňanie parou má určité obmedzenia. Loď kvôli tomu nebude schopná preplávať také vzdialenosti, ako keby bola poháňaná jadrom. Analytici ale tvrdia, že to Číne zatiaľ veľmi neprekáža, keďže sa momentálne zameriava na blízke oblasti.

Pomenovaný po provincii v blízkosti Taiwanu 

Čína pomenováva svoje lietadlové lode podľa svojich pobrežných provincií, pričom Liaoning je na severovýchode a Shandong na východe. Nový názov Fu-ťien tiež čosi naznačuje, odvodený je od provincie na juhovýchode, ktorá je najbližšou provinciou Taiwanu.

Oddeľuje ich úžina, ktorá je v najužšom bode široká menej ako 128 kilometrov.

Práve Taiwan si komunistická vláda nárokuje a tvrdí, že ide o jej odštiepeneckú provinciu. Demokratickú vládu Peking označuje za separatistickú. Taiwan ale fakticky nebol provinciou Číny.

AC china 3
zdroj: TASR/AP, Maxar Technologies

Oba štáty vznikli po občianskej vojne v roku 1949, v dôsledku ktorej sa komunisti dostali k moci v pevninskej Číne a nacionalisti vedení generálom Čankajškom ušli na Taiwan.

Už viackrát sa predstavitelia Číny vyjadrili, že sa nebránia ani možnosti prevziať ostrov násilím. Čínsky minister obrany Wej Feng-cehe uviedol, že Čína bude za Taiwan „bojovať až do samého konca“.

Prednedávnom americký prezident Joe Biden uviedol, že Spojené štáty sú odhodlané brániť ostrovný štát v prípade, že by ho Čína napadla. Biely dom ale vzápätí toto tvrdenie „poopravil“ a uviedol, že na stratégii jednotnej Číny sa nič nezmenilo.

Rivalita Spojených štátov a jej spojencov (Austrália, Veľká Británia) sa prejavuje hlavne v Indopacifickom regióne a hlavne na mori.

Najväčšie námorníctvo sveta

Čínske námorníctvo je už teraz najväčšie na svete. Pentagón vo svojej správe o Čínskej armáde uvádza, že má 355 lodí a ponoriek, z toho 145 sa odhaduje ako bojových.

Tento údaj nezahŕňa 85 hliadkových plavidiel, ktoré nesú protilodné riadené strely (ASCM). Očakáva sa, že toto číslo bude v budúcnosti len rásť, pričom ministerstvo obrany predpokladá, že čínska flotila sa do roku 2030 rozrastie na 460 lodí.

„Cieľom čínskej ľudovej oslobodzovacia armády je vybudovať ‚silné a modernizované námorné sily‘, ktoré budú stále modernejšou a flexibilnejšou silou, zameranou na nahradenie svojich predchádzajúcich generácií platforiem, ktoré mali obmedzené schopnosti v prospech väčších moderných viacúčelových strojov,“ uvádza správa ministerstva obrany.

Okrem toho má Čína aj najväčšiu stálu armádu na svete a tretie najväčšie letectvo.

Fu-ťien môže ďalej posilniť kapacity čínskeho námorníctva, pričom prakticky bude slúžiť ako plávajúca základňa. Bude však trvať dlhší čas, pravdepodobne roky, kým nová lietadlová loď vstúpi do služby. Čakajú ju ešte mnohé záťažové či navigačné testy.

Aj v takom prípade a pri vyššom počte lodí sa nemusí vyrovnať americkému námorníctvu, ktoré má za sebou roky praxe, pričom jednotlivé časti námorníctva fungujú ako švajčiarske hodinky.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, First Post

Najnovšie videá

Trendové videá