Mentálne jiu-jitsu ťa zbaví stresu raz a navždy. Aplikuj tieto overené 3 techniky okamžite

  • Stres je moderný nepriateľ, s ktorým sa musíš naučiť bojovať
  • Techniky mentálneho jiu-jitsu ti pomôžu získať nad ním kontrolu
Bojuj so stresom s mentálny bojovým umením
Ilustračné foto Pexels.com/RDNE, Pexels.com/Olly
  • Stres je moderný nepriateľ, s ktorým sa musíš naučiť bojovať
  • Techniky mentálneho jiu-jitsu ti pomôžu získať nad ním kontrolu

V súčasnej modernej a akčnej dobe, keď je obľuba bojových športov a umení na vzostupe, by sa mohlo zdať, že už máme návod na akýkoľvek boj. Existujú mnohé techniky aj novodobá bojová výbava, ľudia vo veľkom sledujú a fandia bojovníkom v MMA až tak, že nás ich znalosti často prekvapia.

Keď však príde na reálny boj proti stresu, môžeme sa cítiť bezmocne, akoby sme stáli v ringu proti profesionálovi. Stres však naozajstný profesionál je a prekvapí nás, aj keď to najmenej čakáme.

Má totižto veľké a často neférové výhody – nepozná váhové kategórie, nehrá podľa pravidiel a zaručene ho nezaujíma ani časový limit boja či počet kôl. Zložiť tak vie hocikoho, nezáleží ani na množstve svalov. Proti jeho nebezpečnému pravému háku našťastie existujú aj rôzne bojové techniky.

Poznaj svojho nepriateľa

Stres je v dnešnej dobe pre našu psychiku tým najväčším nepriateľom. Počas života sa mu nik nevyhne, ani keď sa akokoľvek snaží. Číha za každým rohom a každou ďalšou skúsenosťou. Ani totálna izolácia od sveta ti proti nemu zrejme nepomôže. To ale nevadí, stres je prirodzená reakcia organizmu na podnety.

Využiješ ho aj pri riešení mnohých problémov, ako sa hovorí „niekto funguje najlepšie pod tlakom“. Aktivuje sa pri ňom podobný systém ako pri strachu: boj alebo útek, uvádzajú odborníci z PsychCentral. Ten v podstate určí aj smer a účel tvojho stresu.

„Stres je korením života; absencia stresu je smrť.“Hans Selye

Bez ohľadu na jeho smerovanie, každá jedna takáto situácia si vyžaduje psychickú námahu. Závisiac od konkrétneho životného eventu môže byť aj stresor malý a jednoducho zvládnuteľný, no môže sa stať aj to, že ťa prekvapí svojím nákladom a ocitneš sa na dne svojich síl. Vzniknúť tak ľahko môže podľa odborníkov z Genesis Medical:

  • úzkosť
  • podráždenosť
  • depresia
  • bolesti hlavy
  • nespavosť
  • iné vážne fyzické alebo psychické príznaky

Nepriaznivé účinky stresu má podľa odborníkov na svedomí nadmerne tvorený kortizol, adrenalín a noradrenalín. Prejdú celým telom a vyvolajú fyzické príznaky – zrýchlený tep, zvýšený tlak aj žalúdočné problémy.

Dlhodobo zvýšené hladiny kortizolu môžu dokonca priviesť problémy s obezitou aj pamäťou. Potlačiť môže aj náš imunitný systém. Zabíja aj neuróny v hipokampe, ktorý pomáha pri učení a tvorbe spomienok. Upozorňujú preto najmä na trvácnosť stresu, ktorá môže zdravie ohroziť.

„Zvyčajne nával kortizolu pripraví telo na boj alebo útek a potom hladiny kortizolu klesnú, keď sa hormón z tela odstráni. Avšak pri dlhodobom alebo chronickom strese hladiny kortizolu zostávajú zvýšené, čo spôsobuje vážne negatívne účinky,“ uvádza odborník Donald Altman.

Číha za každým rohom

Pre lepšiu orientáciu v tom, aké existujú stresové situácie sa môžeš pozrieť aj na vedcami identifikovaných 10 najväčších životných stresorov:

  1. Úmrtie manžela/manželky,
  2. rozvod,
  3. oddelenie v manželstve,
  4. samota vo väznici a inej inštitúcii,
  5. úmrtie blízkeho rodinného príslušníka,
  6. zranenie alebo choroba,
  7. vstup do manželstva,
  8. strata zamestnania,
  9. zmierenie v manželstve,
  10. odchod do dôchodku.

Aj keď tieto stresory sú identifikované pre 21. storočie, rýchle posuny v životnom štýle aj mentalite vytvárajú priestor pre úplne nové a menej poznané druhy. Ich vážnosť však netreba brať na ľahkú váhu. Reč je o stresujúcom prostredí neustále aktívneho online priestoru.

V ňom vidia odborníci ako stresujúcu najmä kyberšikanu v pracovnom aj školskom prostredí. Doba sociálnych sietí tak predstavuje isté riziko pre mnohé skupiny ľudí, najmä tínedžerov a mladých dospelých.

Výsledky prieskumu Americkej psychologickej asociácie z roku 2023 hovoria o najväčšom stresore moderného sveta, ktorým sú financie a finančné ťažkosti. Obrana proti dlhodobému stresu akéhokoľvek druhu si podľa nich ale žiada viac než jednoduché prečkanie a adaptáciu.

Vyžaduje si doslova bojové umenie – tu prichádzajú na rad techniky jiu-jitsu.

Stres v práci
zdroj: Pexels.com/Shvetsa

Stres nemá šancu

„Čo má spoločné jiu-jitsu s psychikou?“ povieš si vnútri, možno aj nahlas. Viac, než by sa na prvý pohľad zdalo.

Techniky jiu-jitsu pochádzajú podľa jiu-jitsu Academy z rovnomenného bojového športu pôvodom z Brazílie. Sústreďuje sa najmä na boj na zemi a využíva rôzne znehybňujúce techniky, ktoré súpera donútia vzdať sa. Aj fyzicky slabší bojovník dokáže takýmto spôsobom poraziť silnejšieho protivníka.

Rovnako ako na žinenke v telocvični, náš úhlavný nepriateľ stres, nás môže „položiť na zem“. Dôležité však je nestratiť pokoj a kontrolu, sústrediť sa a krok po kroku získať nad situáciou kontrolu. Len tak znehybníme a porazíme tohto novodobého „arch enemy“, veľakrát aj zo zeme.

Priprav sa, bude to boj

Ako som už spomínal v úvode, pri tomto zápase idú pravidlá trošku bokom, stres totižto nehrá fér. Nebudeme si preto pri príprave nasádzať rukavice a zrejme ani búšiť do mechu. Zistiť ale musíme, čo na strese nás požiera zaživa.

Podľa najväčšieho priekopníka v oblasti výskumu stresu, Hansa Selye, nás nelikviduje stres. Práve naopak, ide iba o našu reakciu na vzniknutý stres a spôsob, akým ho uchopíme.

V tejto ideológii spočíva podľa Donalda Altmana aj tajomná technika jeho mentálneho jiu-jitsu, pri ktorej sa aj stres zapotí.

Bojuj so stresom s mentálny bojovým umením
zdroj: Pexels.com/RDNE

Ak budeš mať pocit, že stres je mimo tvojho dosahu, pravdepodobne sa ocitneš ako ryba na suchu. Stratený a bezmocný budeš lapať po dychu. No práve vo chvíli, keď si uvedomíš, že z tejto tiesne existuje cesta von, začnú sa veci meniť k lepšiemu. Aj more či jazero bude zrazu len na jeden malý krôčik.

Pre najlepší efekt je dobré si podľa autora tieto metódy vyskúšať už počas čítania. Predstav si preto najväčší stres, aký by ťa mohol stretnúť v aktuálnom období (alebo pokojne aj ten, čo práve prežívaš).

Pri jednotlivých krokoch sa zamysli, ako vplývajú na tvoju situáciu a ako ti môžu pomôcť pri návrate k normálu. Pre návrat k normálu však treba niečo spraviť, sám od seba nepríde. Pomôže ti ale toto mentálne jiu-jitsu. Pozostáva z troch základných krokov.

Bojový pohľad

Bežný a zaužívaný spôsob pohľadu na tvoje denné problémy nemusí stačiť. Niečo na ňom asi aj tak správne nie je, ak ti pôsobí nadpriemerný stres, no nie?

Tento nový pohľad spočíva najmä v tom, že stresové a záťažové situácie vidíš inak ako ostatní. Každý sa chce stresu zbaviť čo najskôr, nikto ho nechce mať veľa, no keď už sa ti nakopil, musíš sa s ním vysporiadať.

Brať tieto situácie môžeš ako výzvy či míľniky, ktoré ťa dovedú k novým cieľom a sprostredkujú hodnotné skúsenosti. Cháp stres ako perfektnú príležitosť učiť sa a dozvedieť sa niečo o sebe, objav svoje skryté silné stránky, ale aj spôsoby, ako takéto obdobie prekonať.

Predstav si aj jednoduchý príklad: Čelíš výpovedi, ktorá na teba pôsobí nadmerne zaťažujúco a s bežným postojom by bol stres a smútok tvojím spoločníkom na najbližšie týždne. Pozrieť sa naň môžeš ako na príležitosť k hľadaniu svojej pravej cesty, objaveniu potenciálu, získaniu času na všetky záľuby, ktoré boli zanedbávané a koniec-koncov, aj nájdeniu tej správnej práce, kolektívu a smerovania.

Mier na slabé miesta

Každý má slabiny, stres nie je výnimkou. Dobrá muška môže aj pri zaťažení robiť zázraky a postupne nepriateľa nadobro oslabiť.

Protivníka sa úplne nezbavíš hneď, jeho silu ale môžeš zmierniť kedykoľvek si zmyslíš. Zamyslieť sa môžeš nad tým, čo by bolo potrebné urobiť, aby si znížil negatívne dopady stresu na tvoje prežívanie. Vždy totižto aj podľa odborníkov existujú časti stresu, ktoré môžeme ovplyvniť.

Jiu-jitsu
zdroj: Pexels.com/RDNE

Ak ti napríklad nedajú spať mnohé nakopené povinnosti a nevybavené záležitosti, môžeš s nimi bojovať postupne. Pri boji v plnej sile by to najskôr znamenalo tvoju prehru. Oslabiť však aj takýto stres môžeš postupným a systematickým bojom, keď budeš „mieriť na slabé miesta“.

Tým môže v prípade takéhoto stresu byť večerné usporiadanie myšlienok a ich prenesenie na papier, tvorba to-do listu s postupným plnením jednotlivých úloh. Zamyslieť sa môžeš aj nad tým, že požiadaš o pomoc pri plnení povinností blízkych či kolegov. Krok za krokom sa stres odhalí, zníži a ty mu dáš poriadny knockout.

Mysli na koniec zápasu

Vnímať stres by sme v najlepšom prípade mali ako prechodný stav, ktorý sa skôr či neskôr zmení a zápas sa skončí. Drvivá väčšina stresových situácií je totižto len dočasná. Niekedy už len vedomie, že tvoj stres skončí tiež, pomôže k úľave.

Dokonca aj tie najväčšie stresujúce výzvy, ako sú podľa inventára stresu prepustenie z práce, rozvod, svadba či odchod do dôchodku, raz pominú a zostanú po nich len spomienky či cenné životné skúsenosti.

Jiu-jitsu bojová technika
zdroj: Pexels.com/RDNE

Celoživotný tréning

Sme v závere a tvoj jiu-jitsu mentálny tréning je ukončený. Vyzerá tvoj stres o niečo lepšie? Úprimne v to verím.

Ak aj nie, odborníci odporúčajú nechať stresu čas a skúsiť dychové cvičenia plné hlbokého dýchania aspoň po dobu 1 minúty. Najjednoduchším je dýchanie v systéme 4-7-8. To znamená 4 sekundy nádychu, 7 sekúnd zadržaného dychu a 8 sekúnd vydychovania. Uvoľnenie sa dostaví čochvíľa.

Na záver je dobré si uvedomiť, že rovnako ako pri fyzických bojových umeniach, aj pri mentálnom jiu-jitsu platí, že cvik robí majstra. Tréning boja so stresom si vyžaduje trpezlivosť a pravidelné opakovanie. Nečakaj, že výsledky sa dostavia okamžite, ale aj malé pokroky ti môžu priniesť veľkú úľavu.

Rovnaké techniky, ktoré si sa naučil, môžeš postupne aplikovať do každodenného života – či už čelíš náročným pracovným povinnostiam, vzťahovým problémom alebo jednoducho hektickému dňu. S každým úspešne zvládnutým stresovým momentom sa tvoj „bojový reflex“ stane prirodzenejším, a čoskoro budeš vedieť poraziť aj tie najväčšie výzvy s ľahkosťou.

Takže ak sa nabudúce ocitneš zoči-voči stresu, vyskúšaj svoju novú mentálnu techniku jiu-jitsu – aj ty môžeš vyhrať tento zápas.

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: Psych Central/Sian Ferguson, Kendra Kubala PsyD., Genesis Medical Scheme, Stress.com/The Holmes-Rahe Life Stress Inventory, APA.org, Pacdeff.com/Selye Hans/What is stress, Jiu-Jitsu Academy, Psychologytoday.com/Donald Altman

Najnovšie videá

Trendové videá