Merkelová: Očkovať sa budeme niekoľko rokov a ak vakcíny nebudú fungovať proti mutáciám, môžeme začať odznova
- Nemecká kancelárka Angela Merkelová nemá príliš povzbudivé správy
- Merkelová uviedla, že možno sa budeme musieť očkovať proti koronavírusu až niekoľko rokov
- Ak vakcíny nebudú fungovať proti mutáciám, budeme musieť „začať odznova“
- Merkelová verí, že do konca leta zaočkuje väčšinu obyvateľov Nemecka. Pomôcť môže aj navýšená výrobná kapacita BioNTechu
- Nemecká kancelárka Angela Merkelová nemá príliš povzbudivé správy
- Merkelová uviedla, že možno sa budeme musieť očkovať proti koronavírusu až niekoľko rokov
- Ak vakcíny nebudú fungovať proti mutáciám, budeme musieť „začať odznova“
- Merkelová verí, že do konca leta zaočkuje väčšinu obyvateľov Nemecka. Pomôcť môže aj navýšená výrobná kapacita BioNTechu
Nemecká kancelárka Angela Merkelová nemá príliš povzbudivé správy. Po videokonferencii s predstaviteľmi nemeckých spolkových krajín, predstaviteľmi EÚ a zástupcami výrobcov vakcín sa vyjadrila k situácii s očkovaním proti koronavírusu.
Portál DW uvádza, že Merkelová sa vyslovila aj k novým mutáciám koronavírusu, ktoré spôsobujú obavy pre zníženú účinnosť vakcín. Nemecká kancelárka uviedla, že ak vakcíny nebudú fungovať na varianty vírusu, potom môžeme „začať odznova“.
Merkelová povedala, že očkovacie látky proti koronavírusu budú pravdepodobne potrebné „na mnoho ďalších rokov“. „Je to podobné ako s chrípkovou vakcínou, kde sa zakaždým preočkujete proti novej mutácii vírusu,“ uviedla Merkelová v Berlíne.
Naďalej plánujú zaočkovať väčšinu občanov do konca leta
Nemecká kancelárka stále verí, že do konca leta by mohol byť zaočkovaný každý nemecký občan, ktorý o to prejaví záujem. „Tvrdenie, že do konca tretieho štvrťroka budeme schopní ponúknuť každému občanovi očkovanie, sa dá zachovať,“ uviedla kancelárka.
Podľa Merkelovej by mohla byť dodávka vakcín splnená na konci tretieho štvrťroka. Platilo by to dokonca aj vtedy, ak by dovtedy neboli schválené ďalšie vakcíny, teda okrem už schválených od spoločností BioNTech/Pfizer, Moderna a AstraZeneca.
Nemecká kancelárka vkladá nádej aj do vakcín od Johnson&Johnson (J&J), ktorej tretia fáza testovania sa minulý týždeň ukončila alebo nemeckej CureVac, ktorej testovanie v tretej fáze stále prebieha.
Vakcína od Johnson&Johnson dosiahla priemernú účinnosť 66 %, no účinnosť sa líšila podľa územia a jeho zasiahnutia variantmi koronavírusu. Napríklad v USA dosiahla 72 %, no v Južnej Afrike len 57 %. Podľa J&J je ich vakcína na 100 % účinná pred prevenciou úmrtí a hospitalizácií.
Za spomalením sú dobré dôvody
Merkelová obhajovala pomalý postup Európskej únie pri obstarávaní vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2, informovali agentúry AFP a DPA.
„Myslím si však, že za tým spomalením sú dobré dôvody,“ povedala Merkelová. Výrobné kapacity sú v Európe v porovnaní v USA podľa nej obmedzené a EÚ dlho rokuje so spoločnosťami, ktoré dodávajú vakcíny, aj o otázkach zodpovednosti.
Rokovania o dodávkach sa podľa Merkelovej slov predlžujú z dôvodu záväzkov, ktoré EÚ od spoločností dodávajúcich vakcíny vyžaduje. EÚ podľa nej nechce obetovať ochranu dát ako Izrael, ktorý údaje o svojej očkovacej kampani ponúkol výmenou za dávky vakcíny od spoločností BioNTech/Pfizer.
BioNTech navýši výrobnú kapacitu
Dobré správy naopak prichádzajú od nemeckej farmaceutickej firmy BioNTech, ktorá plánuje v roku 2021 navýšiť výrobu vakcín proti novému koronavírusu až o viac než 50 percent. Oproti pôvodne plánovanému množstvu 1,3 miliardy dávok chce spoločnosť vyrobiť až dve miliardy, informovala agentúra DPA.
„Sme na dobrej ceste rozšíriť naše výrobné kapacity,“ ohlásila v pondelok spoločnosť BionTech so sídlom v meste Mainz. Uviedla tiež, že ukončila potrebné úpravy vo svojom výrobnom závode v meste Puurs v Belgicku, takže je pripravená dodať Európskej únii sľúbené množstvo vakcíny, ktorú vyvinula spoločne s americkou firmou Pfizer.
Konzorcium Pfizer/BioNTech navýši dodávku vakcín, aby zabezpečilo dodržanie zmluvných záväzkov s EÚ v prvom štvrťroku 2021. V druhom štvrťroku chcú následne distribuovať do 75 miliónov dávok vakcíny.
Zdroje: DW, TASR