Mesačný plat za röntgen. Severokórejské nemocnice už nie sú zadarmo, začali zverejňovať cenníky
- KĽDR podľa viacerých zdrojov už svojim občanom negarantuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť
- Nemocnice vyvesili cenníky za vyšetrenia aj lieky

- KĽDR podľa viacerých zdrojov už svojim občanom negarantuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť
- Nemocnice vyvesili cenníky za vyšetrenia aj lieky
Zákon komunistickej Severnej Kórey o verejnom zdraví stanovuje, že štát poskytuje kompletnú a komplexnú bezplatnú starostlivosť. Realita ukazuje niečo iné, uvádza portál Radio Free Asia (RFA). Pacienti si lieky a iné výdavky majú platiť z vlastného vrecka.
Zdroje RFA tvrdia, že nemocnice v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) najnovšie zobrazujú ceny vyšetrení a rôznych zdravotných úkonov priamo v nemocniciach.
Potvrdzuje to aj nedávny prieskum odpovedí o zdravotnej starostlivosti od Severokórejčanov, ktorým sa podarilo uniknúť z najizolovanejšej krajiny sveta.
Spoplatnené majú byť aj konzultácie
„Nemocnice v provincii nedávno zmenili svoje názvy a začali v budovách zobrazovať zdravotné poplatky,“ uviedol prvý zdroj RFA z provincie Hamgjongbukto, ktorý z bezpečnostných dôvodov požiadal o anonymitu: „Poplatky sú vyvesené na viditeľnom mieste na recepcii.“
Ďalej tiež hovorí, že nemocnice začali účtovať poplatky za ošetrenie vo februári a že mnohí obyvatelia boli „dosť šokovaní“. Obyvatelia boli v minulosti zvyknutí aspoň na bezplatné konzultácie, aj keď si museli platiť lieky.
Zdroj z provincie Hamgjongbukto, ktorá leží na severovýchode krajiny, uviedol, že od jesene 2024 začali nemocnice meniť svoje názvy z „ľudových nemocníc“ na názvy podľa okresu alebo mesta a začali zverejňovať náklady na liečbu.
Penicilín za cenu takmer mesačného platu
Poplatky sú uvedené na recepcii nemocnice, napríklad 5 000 wonov (25 až 50 centov) za registráciu, 5 000 wonov za konzultáciu, 20 000 wonov (1 až 2 doláre) za röntgenové vyšetrenie a 50 000 wonov (2,50 až 5 dolárov) za lekárske osvedčenia,
Podľa ďalšieho zdroja z provincie Severný Pchjongang, nemocnice zverejňujú aj ceny liekov vrátane liekov proti bolesti a antibiotika v rozmedzí od 200 wonov (1 až 2 centy) za tabletu aspirínu po 8 000 wonov (40 až 80 centov) za penicilín.
Zistiť, aký je priemerný plat v KĽDR, nie je jednoduché, pretože krajina nezverejňuje spoľahlivé ekonomické štatistiky. Odhady však podľa agentúry AP naznačujú, že oficiálne mesačné platy sú extrémne nízke, často menej než 1 dolár mesačne. Priemerný severokórejský pracovník tak zarába zarába 2 000 až 5 000 wonov mesačne.
Šedá ekonomika
V štátnych supermarketoch v Pchjongčchangu sa vajcia v roku 2024 predávali za približne 200 severokórejských wonov (KPW). Na čiernom trhu však môžu byť ceny podstatne vyššie, pričom správy uvádzajú, že jedno vajce môže stáť okolo 1 500 KPW, napísal portál Daily North Korea. V Severnej Kórei sú vajcia luxusnou potravinou, ktorú si bežný človek nemôže dovoliť. Ryža, základná potravina, stojí 6 000 až 7 000 wonov za kilogram.
Ako si teda severokórejský robotník zarobí na živobytie? V Severnej Kórei funguje dvojitý systém – oficiálna ekonomika a tieňová ekonomika, ktorá je pre mnohých hlavný zdroj obživy. Preto, aj keď sú zamestnaní, často sa venujú inej práci, napríklad práci na čiernom trhu alebo ako pouliční predavači.
Informácie od utečencov
Teoreticky má Severná Kórea bezplatnú zdravotnú starostlivosť, ale jej schopnosť poskytovať ju bola desaťročia obmedzovaná chronickým nedostatkom, ktorý sa prehĺbil po páde bývalého Sovietskeho zväzu a dotáciách, ktoré ponúkal, a potom koncom 90. rokov hladomor. Neoficiálne dôkazy naznačujú všadeprítomný nedostatok základného vybavenia, ako je elektrina na klinikách a nemocniciach.
Nezávislý výskum o severokórejskom systéme zdravotnej starostlivosti založený na odpovediach Severokórejčanov, ktorí utiekli do Južnej Kórey, publikovaný v roku 2020, v skutočnosti naznačuje, že hotové výdavky na zdravotné služby sú už roky rozšírené, dokonca aj na lekárske konzultácie. Viac ako 80 percent z 383 respondentov vo výskume uviedlo, že zaplatili za lieky a zdravotnícky materiál.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Radio Free Asia, Daily North Korea, AP, conflictandhealth.biomedcentr