Mestám a obciam zhasína nádej. Sme obeťami zlých rozhodnutí vlády, tvrdia samosprávy
- Verejné osvetlenie chce v pondelok na protest vypnúť viac ako polovica samospráv
- Chcú upozorniť na alarmujúcu situáciu s neriešením cien energií
- Verejné osvetlenie chce v pondelok na protest vypnúť viac ako polovica samospráv
- Chcú upozorniť na alarmujúcu situáciu s neriešením cien energií
Na protest sa chystá verejné osvetlenie dňa 30. januára vypnúť zatiaľ viac ako polovica samospráv po celom Slovensku. Pre agentúru TASR to potvrdil ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.
Zapojené mestá a obce majú demonštratívne zhasnúť verejné osvetlenie na polhodinu od 19.00 h. Protestnou iniciatívou s názvom „Mestám a obciam zhasína nádej“ chcú upozorniť, že situácia s neriešením cien energií pre samosprávy má mimoriadne vážne a negatívne dosahy na plnenie mnohých ich základných úloh.
Na okraji priepasti
„Mestá a obce nie sú autormi problémov. Sú obeťami zlých rozhodnutí vlády a to, čo v tomto období najviac potrebujeme, je rýchla a efektívna pomoc od vlády,“ vyhlásili samosprávy.
Očakávajú, že vláda predstaví také riešenia, ktoré pomôžu samosprávam s vysokými účtami za jeseň a zimu minulého roka. Rovnako priblíži aj pomoc v tomto roku s tým, že nezabudne ani na samosprávy, ktoré využívajú biomasu, pelety či drevoštiepku.
„Očakávame, že pomoc nebude formou refundácie, lebo od mnohých samospráv na pokraji priepasti nemôžeme očakávať, že si zoberú úvery a potom budú čakať na ich preplatenie od štátu,“ podotkol ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS.
Združenie pripomína, aby sa na pomoc nezabudlo na ďalší rok, v ktorom samosprávy budú dostávať ročné zúčtovanie za tento rok. „Lebo ani toto nemusí byť o zvládnuteľnej finančnej výške,“ podotkli zo združenia.
Vláda samosprávam deklarovala pomoc s energokrízou. Od 1. januára do 31. marca má byť cena elektrickej energie pre samosprávy zastropovaná na úrovni 199 eur za megawatthodinu a pri plyne na úrovni 99 eur za megawatthodinu. Pri nákladoch nad strop pri elektrine a plyne má 80 percent z toho preplatiť štát.
So zástupcami samospráv sa v uplynulých dňoch stretol dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman. Informoval ich, že pomoc pôjde cez schému, ktorá fungovala už vlani v decembri. O prvé kompenzácie za január bude možné požiadať v priebehu februára.
Úsporné opatrenia
Viaceré obce v Prešovskom kraji museli pre zvýšené platby za energie zaviesť úsporné opatrenia. Zvlášť pre menšie samosprávy je to podľa ich slov ťažká situácia.
„Zvýšenie cien energií sa v našej malej obci s 325 obyvateľmi dotkne výrazne všetkých obyvateľov aj zamestnancov obce,“ uviedla pre TASR starostka obce Veľký Slivník v okrese Prešov Jana Sabolová s tým, že museli zvýšiť dane a poplatky približne o 30 percent.
Energie v obci šetria od začiatku minulého roka obmedzením vykurovania v nevyužívaných budovách. Plánujú tiež znížiť energetickú náročnosť budovy materskej školy, na čo získali dotáciu, a rovnako vymeniť svietidlá verejného osvetlenia za úsporné LED osvetlenie.
Obec hospodári ročne s rozpočtom približne 180 000 eur, čo postačuje na pokrytie miezd, odvodov a prevádzky obecných budov a priestranstiev. „Neostáva nám na žiadne investičné aktivity. Je to ťažká situácia,“ skonštatovala Sabolová.
Zdroj: TASR