Mesto Bratislava plánuje tvrdý boj proti komárom. Obyvatelia dostanú špeciálne tablety
- Bratislava ponúka obyvateľom BTI tablety
- Pomôžu bojovať proti komárom
- Vyzdvihnúť si ich môže na magistráte každý
- Bratislava ponúka obyvateľom BTI tablety
- Pomôžu bojovať proti komárom
- Vyzdvihnúť si ich môže na magistráte každý
Prichádza leto a s ním nevyhnutne aj všade prítomné a otravné komáre. Uši režúci zvuk a nepríjemné štípance nie sú pre nikoho tou súčasťou letného obdobia, na ktorú by sa tešili.
Špeciálny problém predstavujú napríklad pre záhradkárov, ktorým sa larvy komárov môžu premnožiť v záhradných jazierkach. Mesto Bratislava preto prichádza s vychytávkou, ktorá by mohla mnohým zjednodušiť život.
Tablety pre občanov
Ako informuje mesto prostredníctvom sociálnej siete Facebook, obyvatelia majú teraz možnosť získať BTI tablety, ktoré by mali tento nepríjemný problém odstrániť.
„Komáre sa liahnu často aj na dvoroch a záhradkách – teda tam, kde zasiahnuť nemôžeme. Preto sme spravili možné aj nemožné na to, aby boli tablety BTI autorizované pre domácnosti a aby ste tak mohli ochrániť svoju záhradu,“ píše sa v príspevku.
Larvicídy BTI sú prostriedkom, ktorý by mal efektívne vyhubiť 100 % lariev komárov v akejkoľvek vodnej nádrži. Jedna tableta larvicídu vystačí na 50 litrov vody a jej efekty by sa mali dostaviť už do 24 hodín.
„Larvicíd BTI je pritom selektívny – efektívne ničí larvy komárov, no pre ostatné živočích a rastliny je neškodný,“ dopĺňa mesto. Ako vyplýva z príspevku, tablety sú pre občanov zadarmo a stačí si ich iba prísť vyzdvihnúť na magistráte na Primaciálnom námestí 1 na Službách občanom.
Rady mesta
Rovnako by mal byť larvicíd distribuovaný na všetkých miestnych úradoch mestských častí, s výnimkou Petržalky. Stránka mesta zároveň ponúka niekoľko ďalších rád v spojitosti s larvami komárov. V prípade, že samička komára nakládla vajíčka do niektorej z menších náhradných nádob, je vhodné z nej vodu vyliať.
„To je najefektívnejšie riešenie. Pretože v suchej nádobe sa larvy nevyliahnu. Realita je taká, že jedna samička vám aj do malých nádobiek s vodou môže za krátku chvíľku naklásť až 200 vajíčok. Počas teplých dní sa voda v malých nádobách rýchlo zohreje a larvy sa o to rýchlejšie vyvinú na dospelé komáre,“ uvádza sa v príspevku.
BTI mesto zároveň neodporúča obyvateľom, ktorí v jazierkach chovajú ryby či žaby. „Tie sú prirodzenými predátormi lariev komárov a problém prirodzene vyriešia aj bez použitia tabliet. Preto tablety v zarybnenom rybníku odporúčame využiť iba v situácii, keď sa to vo vašom jazierku hmýri skutočne veľkým množstvom lariev komárov,“ dodáva mesto.
Bratislava zasahuje pravidelne
Bratislava v aktuálnom roku proti larvám komárov zasahovala prvýkrát v polovici marca na Vajnorských jazerách, informovala TASR.
„Teraz je už sezóna zásahov v plnom prúde, zasahujeme vo všetkých mestských častiach hlavného mesta,“ potvrdil koordinátor regulácie komárov na bratislavskom magistráte Michal Stano s tým, že mesto doteraz zrealizovalo už vyše 60 zásahov a skontrolovalo viac ako 2 600 potenciálnych liahnísk.
Na veľkých a ťažko dostupných územiach, ako je záplavové pásmo Moravy, pomáha vrtuľník. V rovnakom čase bude vykonávať zásah BTI helikoptérou na svojom území aj rakúska strana, čím sa zvýši efektivita daného zásahu.
Na menších plochách môže samospráva využívať aj postreky pomocou dronov, najčastejšie sa však biologický prípravok aplikuje pozemne. „Pri správnom načasovaní a koncentrácii je úspešnosť zásahu maximalizovaná,“ zdôraznil Stano.
Cieľom mesta nie je zahubiť všetky komáre, čo prakticky nie je ani možné vzhľadom na územia, ktoré sú v najvyššom pásme ochrany, záhradkárske osady, lesy či vodohospodárske ochranné pásma, kde nemožno zasahovať.
Aplikácia tam, kde to možné je, má zabrániť premnoženiu komárov. Zásahy bude samospráva realizovať až do októbra.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Bratislava - Hlavné mesto SR, TASR