Mestské lúky naozaj fungujú. Príkladom sú české mestá, do ktorých sa vrátili motýle aj kvety
- Vďaka mestskej lúke sa do Ostravy vrátili niektoré druhy motýľov a kvetov
- Lúky sa vysádzajú už aj v Leviciach, Pezinku či v Bratislave
- Zadržiavajú vlahu a poskytujú útočisko prospešným druhom hmyzu
- Vďaka mestskej lúke sa do Ostravy vrátili niektoré druhy motýľov a kvetov
- Lúky sa vysádzajú už aj v Leviciach, Pezinku či v Bratislave
- Zadržiavajú vlahu a poskytujú útočisko prospešným druhom hmyzu
Do trendu vysádzania mestských lúk sa zapojilo mnoho českých miest, kde sú už dokonca vidieť prvé výsledky. Ako informoval Rozhlas Ostrava, vďaka novej lúčnej ploche sa do mesta opäť vrátili niektoré druhy motýľov a rastlín. Podľa obyvateľov je vzácne pozorovať ich v tejto lokalite, kde sa znovu vyskytli po rokoch vymiznutia. Podobné výsledky pozorujú aj v Bruntále.
„Videl som tu veľa motýlov, čo tu predtým ani neboli. A na konci Komenského sadu v Přívoze vo veľkom množstve. A vidieť dnes motýľa v týchto miestach je skoro zázrak,“ vyjadril sa jeden z obyvateľov Ostravy. Lúka sa rozprestiera v ostravskom Centrálnom parku a pochvaľuje si ju vedenie mesta aj jeho obyvatelia.
Vplyvom globálneho otepľovania teploty v mestách neúprosne stúpajú a rozhorúčený betón spôsobuje ich obyvateľom vážne problémy. Betónové džungle sa musia zmeniť, ak nemá byť život pre ľudí v mestách utrpením. Práve preto sa mnohé oblasti rozhodli vysádzať stále viac zelene a už to nie sú iba trávniky či dreviny, ale aj mestské lúky, ktoré sa vo veľkom vysádzajú aj na Slovensku.
Lúky majú hneď niekoľko benefitov a podľa britského biológa Davea Goulsona poskytujú ideálne útočisko pre dôležité druhy hmyzu a zadržiavajú vlahu. Založiť si kvetinovú lúku nie je žiaden problém a vyžaduje takmer nulovú starostlivosť. Lúčne plochy prinášajú tiež do miest mnohé druhy rastlín, aké by si tu inak nenašiel. Prospešné sú hlavne rôzne bylinky či liečivé rastliny.
Keďže sa lúky kosia v úplne inom režime ako klasické trávniky, aby Čechom neprerástli cez hlavu, vysadili špeciálny druh trávy s názvom kokrhel, ktorý pomáha potláčať vysoké trávy. Na Slovensku nájdeš takéto lúky v Leviciach, v Pezinku, v bratislavskej mestskej časti Ružinov a magistrát hlavného mesta sa zaviazal, že vysadí šesťdesiat lúčnych plôch po celej Bratislave.
Mnoho ľudí je toho názoru, že hmyz je skrátka otravnou záležitosťou, ktorá by nemala existovať. Pritom si však vôbec neuvedomujú, ako je nás život na ňom prakticky úplne závislý. Vďaka hmyzu, ktorý opeľuje rastliny, máme potravu a plodiny.
Ak by vymrel hmyz, vymreli by aj vtáci a iné živočíchy, čo sa ním živia. „Väčšina nášho jedla je závislá na hmyze. Ak zmizne hmyz, zmizne aj veľa cicavcov a vtáctva. Bez hmyzu by sa rozpadol celý svet. Bez opeľovania by vyhynuli takmer všetky rastliny“ vyjadril sa profesor ekológie a evolučnej biológie z Univerzity v Arizone Goggy Davidowitz pre portál Live Science.
Po úspechu českých lúk môžeme len dúfať, že podobná správa čaká aj slovenské mestá a lúky budú jedným z kľúčov k vytvoreniu ekologických miest.
Zdroj: Rozhlas Ostrava, Live Science