Meta čelí obrovskej kritike Applu. Vývojárom virtuálneho sveta chce výrazne ubrať z platu
- Pred dvoma rokmi kritizovala spoločnosť Meta Apple
- Dnes kritizuje Apple pre rovnaký problém Metu
- Reč je o pokrytcoch a zlodejoch
- Pred dvoma rokmi kritizovala spoločnosť Meta Apple
- Dnes kritizuje Apple pre rovnaký problém Metu
- Reč je o pokrytcoch a zlodejoch
Dve z najväčších svetových firiem sa ocitli v konflikte záujmov. Pred dvoma rokmi kritizoval Facebook praktiky spojené s maržami z predaja Apple, priklonili sa aj iné platformy a vyústilo to až do súdneho sporu. Dnes jeden z kritikov, Meta, používa podobné praktiky.
Vysoké poplatky a obchádzanie pravidiel
Koncom minulého roka sa odohral sledovaný súdny proces medzi známou vývojárskou spoločnosťou Epic Games a spoločnosťou Apple. Firma Epic Games podala na Apple ešte pred dvoma rokmi 65-stranovú žalobu po tom, ako sa vyostrila situácia s vysokými poplatkami, na ktoré si Apple nárokoval. O výsledku súdneho procesu informoval aj portál Fontech.
Apple vo svojej aplikácii Appstore sprostredkuje používateľom ich zariadení aplikácie od rôznych vývojárov, medzi nimi aj Epic Games. Na toto partnerstvo sa však vzťahuje dohoda o odovzdávaní 30 % zo zisku vývojára poskytovateľovi.
Spoločnosť Epic Games však s takými vysokými poplatkami nesúhlasila a rozhodla sa pre „obídenie pravidiel“. Priamo v aplikácii vývojári vytvorili zabudovaný spôsob platenia, a tým sa vyhli akejkoľvek marži.
Apple sa však konanie vývojárov nepáčilo a reakcia na seba nenechala dlho čakať. Aplikáciu od Epic Games stiahli z Appstoru, na čo opäť reagovala firma Epic Games súdnou žalobou. Na súde sa snažila vývojárska firma dokázať monopolné postavenie spoločnosti Apple.
Súdny proces skončil kompromisom. Súd uznal niektoré kroky spoločnosti za oprávnené a iné nie.
Vyjadrila sa aj Meta
Spoločnosť Meta sa do celého konfliktu zapojila vyjadrením a kritikou Apple. Kritika však nebola zďaleka taká priama. Meta pre svoju sociálnu sieť Facebook pripravila možnosť organizovať platené online udalosti. Cieľom bolo poskytnúť pomoc v ťažkých časoch pandémie aj menším podnikateľom či influencerom.
Problém však tkvel v tom, ako sa spoločnosť Meta rozhodla zasadiť túto zmenu do zariadení Apple, a teda operačného systému iOS. Podľa informácií Reuters sa na zariadeniach iOS mala pri nákupe online vstupeniek zobraziť aj ikonka informujúca používateľa o 30 % zisku spoločnosti Apple z nákupu.
Spoločnosť Apple preto napadla firmu Meta a tvrdila, že ide o zdieľanie irelevantných informácií, na čo reagovala aj Meta. Tá sa podľa vlastných slov snaží len o transparentnosť a týmto spôsobom sa snaží informovať používateľov o tom, kam ich peniaze putujú.
„Teraz viac, ako kedykoľvek predtým, by sme mali mať možnosť pomôcť ľuďom pochopiť, kam vlastne idú peniaze, ktoré poskytnú malým podnikom. Bohužiaľ, Apple odmieta našu snahu o transparentnosť týkajúcu sa ich 30 % dane, ale stále pracujeme na tom, aby sme tieto informácie v rámci aplikácie sprístupnili,“ uviedol Facebook vo vyhlásení.
Zlodej kričí, chyťte zlodeja
Spoločnosť Meta sa aj napriek kritike praktík Apple dopustil podobného „prehrešku“ najnovšie pri spustení hry pre virtuálnu realitu Horizon Worlds pre Oculus VR. Hráči si v tejto hre môžu vytvárať svoje vlastné objekty a efekty. Pre portál CBNC však potvrdila, že z predaja týchto objektov si bude spoločnosť Meta nárokovať až 47,5 %.
Svoje rozhodnutie však obhajuje. Tvrdí, že maržu tvorí 30 % za využitie hardwareu transakcií Meta Quest Store a 17,5 % spadá pod samotnú Horizon Worlds.
Meta si prvú kritiku vyslúžila od obľúbencov NFT. Práve NFT má byť v budúcnosti spôsob, akým majú byť objekty v hre sprostredkované a predávané. Kým však iné platformy obchodujúce s NFT poberajú maržu približne 2 %, poplatky pre spoločnosť Meta predstavujú ohromný násobok bežnej marže.
K situácii sa pre portál MarketWatch vyjadrila aj spoločnosť Apple. „Meta opakovane kritizovala Apple za to, že vývojárom účtuje 30 percent provízií za nákupy v aplikáciách v App Store,“ odpovedal hovorca firmy Fred Sainz.
„Teraz sa snaží tvorcom účtovať výrazne viac, než akákoľvek iná platforma, a ich oznámenie tak odhaľuje aj ich pokrytectvo. Ukazujú, že zatiaľ čo chcú využívať platformu Apple zadarmo, s radosťou berú tvorcom a malým podnikom, ktoré používajú ich vlastnú platformu,“ dodal.
Dohady vravia o snahe zachrániť upadajúcu firmu. Spoločnosti Meta sa hodnota akcií výrazne prepadla a používateľov platformy Facebook naďalej ubúda. Práve prostredníctvom platformy Horizon Worlds sa snažia nalákať stratených používateľov. Spôsob sprostredkovania predaja a kontroverzia spojená s ich predchádzajúcimi vyjadreniami však situácii ani zďaleka nepomáha.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: CZECHCRUNCH, CBNC, Reuters