Meta svoj názov vraj arogantne ukradla, majiteľ pôvodnej značky spoločnosť žaluje

  • Majiteľ firmy META sa súdi s materskou spoločnosťou Facebooku
  • Tvrdí, že trademark Meta využíval už dlho pred nimi
  • Nejde o ojedinelý prípad
logo spoločnosti meta a socha bohyne spravodlivosti
Unsplash/Dima Solomin, Tingey Injury Law Firm
  • Majiteľ firmy META sa súdi s materskou spoločnosťou Facebooku
  • Tvrdí, že trademark Meta využíval už dlho pred nimi
  • Nejde o ojedinelý prípad

Spoločnosť Facebook tak trochu prekvapila svet, keď minulý rok ohlásila zmenu svojho už ikonického názvu na „Meta“. Za rebrandingom však stáli jasné dôvody a nikto rozhodnutie spoločnosti už ďalej nerozoberal. Až na pôvodnú spoločnosť META, ktorá tvrdí, že technologický gigant jej bez akéhokoľvek varovania názov jednoducho ukradol.

Väčšia ryba

Firma nesúca názov META existovala podľa CNBC už vyše 10 rokov. Jej majiteľ Justin Bolognino tvrdí, že ohlásenie Facebooku o zmene názvu bolo preňho ako „zlý sen“. „Bolo to ako dívať sa na film, bolo to surreálne,“ vyjadril sa.

Jeho neporovnateľne menšia spoločnosť začala operovať už 12 rokov dozadu a venovala sa vytváraniu „mnohozmyslových zážitkov“ za využitia technológie virtuálnej reality, napríklad na festivaloch či iných podujatiach.

Na trhu bol už podľa jeho slov dobre zabehnutý až do momentu, kedy mu jeho firemnú značku prevzala materská spoločnosť Facebooku či Instagramu.

Služby, ktoré ponúkame, sú drasticky podobné,“ vyjadril sa pre CNBC sklamaný majiteľ. „Keď od nás Facebook ukradol našu značku, úplne to zdecimovalo firmu.“ Podobný scenár by vraj „neprial ani svojmu najhoršiemu nepriateľovi“.

Súdny proces nikam nevedie

Bolognino sa rozhodol proti Mete bojovať súdnou cestou. Spor sa už ťahá 8 mesiacov, no zatiaľ sa nepriblížil k žiadnemu výsledku. Pôvodná META žiada od súčasnej Mety peňažnú kompenzáciu, keďže podľa slov majiteľa medzinárodný gigant „úplne zvrátil 12 rokov budovania hodnotnej a cool značky“.

„Mala až takú hodnotu, že sa ju jedna z najväčších spoločností na svete rozhodla ukradnúť,“ myslí si.

Problém v zdieľaní rovnakého mena s takou veľkou značkou ako Meta je v tom, že pri snahe o propagáciu menšej značky väčšina teoretických záujemcov ponuku nesprávne vyhodnotí ako ponuku od Facebooku, o ktorú už záujem nemusia prejaviť.

mark zuckerberg facebook interview
zdroj: YouTube/Tim Ferriss

Dyan Finguerra-DuCharmeová, právnička bojujúca v súdnom procese v mene spoločnosti META, tvrdí, že tento problém je v justícii už dobre známy a nesie názov „spätný zmätok“.

Stáva sa to, keď na trhu existuje oveľa menší hráč ako títo korporační giganti, ktorí si úplne arogantne pomyslia, že značku využijú aj napriek tomu, že daná menšia firma už existovala pred nimi,“ vysvetľuje.

Situácia však zatiaľ vyzerá beznádejne, aj napriek tomu, že META má k dispozícii tisícky „stránok s informáciami“, ktoré potvrdzujú, že značku vlastnili už pred nástupom Facebooku.

DuCharmeová vraj spoločnosť Meta kontaktovala takmer okamžite po ohlásení o zmene mena a dokonca ich varovala, že narúšajú duševné vlastníctvo jej klienta.

Meta však stále odmieta reagovať na akékoľvek z týchto obvinení.

Nebol jediný

Jessica Litmanová, profesorka práva na Univerzite mesta Chicago, však tvrdí, že META má relatívne dobré šance uspieť v tomto súdnom procese. „Ide o úplne racionálne a podložené tvrdenie, je dosť možné, že sa im podarí zotrvať,“ tvrdí.

META totižto zaregistrovala svoj trademark už v roku 2017, a teda má reálny legálny podklad k svojim požiadavkám. Litmanová zároveň tvrdí, že Zuckerbergova spoločnosť by mala byť opatrná v postupovaní pri tomto súdnom procese.

meta facebook logo
zdroj: Unsplash/Dima Solomin

Existuje totižto väčšie množstvo firiem, ktoré v rôznych formách zdieľajú názov Meta. Jednou z nich je aj firma Meta Company, vystupujúca ešte v prípade z roku 2021.

Právnych zástupcov Facebooku obvinil z „naháňania“ jeho spoločnosti už mesiace predtým, ako bol ohlásený rebranding na značku „Meta“, píše portál BusinessToday.

Keď sa im nepodarilo nás odkúpiť, rozhodli sa nás mediálne pochovať,“ tvrdí v oficiálnom vyjadrení, ktoré ďalej cituje Exchange4Media. „Meta ukradla našu firmu a naše živobytie tým, že sa premenovala,“ vyjadril sa údajný majiteľ menšej spoločnosti Nate Skulic.

V tomto prípade však neboli okolnosti také jasné, ako tomu bolo pri vyššie spomínanej spoločnosti META. Trademark bol v registri síce zapísaný od roku 2016, no Meta Company nemalo žiadnu prítomnosť na internete či sociálnych médiách a všetky profily, zastupujúce túto spoločnosť, vznikli až po uznesení obvinenia.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: CNBC, Business Today, Exchange4Media

Najnovšie videá

Trendové videá