Meteorológ varuje Európu pred úplným kolapsom. Takto vyzerá mapa „mŕtvych zón“
- Pri eutrofizácii ide o proces, ktorý mení rovnováhy živín prostredia
- Môže mať vážne dopady na ekosystémy
- Pri eutrofizácii ide o proces, ktorý mení rovnováhy živín prostredia
- Môže mať vážne dopady na ekosystémy
Jáchym Březina, meteorológ z Českého hydrometeorologického ústavu, varuje svet pred vážnym problémom, ktorý si ale môžeme spôsobiť sami. Na sociálnej sieti X (predtým známej ako Twitter) upozornil na takzvanú eutrofizáciu, ktorá obohacuje vodu o živiny.
Našou činnosťou však môže dôjsť k indukovanej eutrofizácii a tá zvyšuje obsah živín a spôsobuje nemalé problémy.
Pri eutrofizácii ide o proces, ktorý mení rovnováhy živín prostredia, a môže tak mať vážne dopady na ekosystémy. Podľa meteorológa Březinu si na problém zarábajú sami ľudia. Ukázal, kde je situácia najhoršia a podľa priloženej mapy má na poriadny problém „nachystané“ aj Európa.
„Pri zvýšení obsahu živín začnú vodné organizmy, ako sú riasy a najmä sinice, veľmi rýchlo rásť na úkor iných druhov,“ upozornil meteorológ na portáli Infoviz.cz. „Masívny rozvoj vodného kvetu vedie k spotrebe kyslíka, ktorá je navyše zvýšená pri rozklade mŕtvej biomasy samotných rias a siníc. V extrémnych prípadoch môžu vzniknúť až anoxické podmienky,“ doplnil.
Nedostatok kyslíka okrem toho môže viesť k úhynu živých organizmov. „Tým sa narušia potravinové reťazce a dochádza k strate biodiverzity. Vodný kvet produkuje do vody mnoho látok, ktoré môžu znemožniť jej užívanie v úpravniach pitnej vody, na rekreáciu, a navyše niektoré látky sú samy toxické,“ píše meteorológ.
Březina poukázal na to, že ide priamo o globálny problém, ktorý zasahuje do sladkovodného, morského a terestického ekosystému. Zhoršuje to totiž kvalitu vody a znemožňuje tak ľuďom využívať ju. Meteorológ zverejnil mapu takzvaných „mŕtvych zón“, kde upozornil na stav vôd z roku 2008, ktoré sú chudobné na rozpustený kyslík, a tak v nich nemôžu prežívať vodné organizmy.
1/2 Víte, co je to eutrofizace a proč je to problém? Vysvětlíme si v nové infografice.#eutrofizace #voda pic.twitter.com/ahkmSsBH3Z
— Jáchym Brzezina (@Jachym) March 18, 2024
Meteorológ hovorí, že existuje šanca na záchranu, a to regulácia zdrojov živín. Podľa neho je potrebné zamerať sa na „zmeny v použití hnojív a bránenie ich odstránenia z polí lepším zaobchádzaním s pôdou, terciálnym čistením a chemickým zrážaním na čistiarni odpadových vôd“.
Klimatická zmena oslabuje globálnu bezpečnosť
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg zdôraznil v nedeľu potrebu bojovať proti globálnemu otepľovaniu. Klimatická zmena podľa neho znásobuje krízy s dôsledkami pre globálnu bezpečnosť, informuje TASR podľa agentúry AFP.
Stoltenberg sa vyjadril v Baku na tlačovej konferencii s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom, ktorého krajina bohatá na energetické zdroje bude v novembri hostiť tohtoročnú klimatickú konferenciu OSN (COP29).
„Výzvou je, že svet potrebuje energiu, no súčasne musíme bojovať proti globálnemu otepľovaniu,“ povedal šéf NATO. „Musíme zosúladiť potrebu energie a životné prostredie,“ zdôraznil s tým, že zmena klímy má dosah na bezpečnosť a teda aj NATO.
„Zmena klímy znásobuje krízu a vidíme jej dôsledky po celom svete,“ podotkol Stoltenberg.
Vyzdvihol tiež Azerbajdžan za dôležitú úlohu pri dodávkach zemného plynu kľúčovým spojencom v NATO, ako aj za investovanie do alternatívnych energetických zdrojov.
Zdroje: TN nova, infoviz, X/Jachym Brezina, NASA/earthobservatory, TASR