Metropoly bývalého východného bloku lákajú digitálnych nomádov

  • Digitálni nomádi sú produktívni ľudia, ktorým nevonia klasická korporátna práca. Hľadajú alternatívny spôsob obživy, ktorý si vďaka internetu vedia zabezpečiť kdekoľvek na svete. Dlho boli pre nich najatraktívnejšími mestami Indonézia či Thajsko, no podľa aktuálnych trendov sa zdá, že si obľúbili aj mestá v strednej a východnej Európe.
collage
  • Digitálni nomádi sú produktívni ľudia, ktorým nevonia klasická korporátna práca. Hľadajú alternatívny spôsob obživy, ktorý si vďaka internetu vedia zabezpečiť kdekoľvek na svete. Dlho boli pre nich najatraktívnejšími mestami Indonézia či Thajsko, no podľa aktuálnych trendov sa zdá, že si obľúbili aj mestá v strednej a východnej Európe.

Sieť digitálnych nomádov rastie raketovou rýchlosťou. Novou exotikou pre nomádov z celého sveta sa stali aj európske krajiny bývalého východného bloku, ktoré prešli v posledných rokoch veľkou transformáciou. Sú to moderné európske centrá s nízkymi nákladmi na život. V porovnaní so západnými metropolami, ako Londýn či Paríž, dosahujú porovnateľnú kvalitu života, výborné kultúrne vyžitie a moderný biznis drive. Podľa porovnávača životných nákladov Numbeo pritom často za polovičné sumy. Vo svetovom rebríčku Digital Nomad List sa Budapešť nachádza na čele a Praha obsadila tretiu priečku.

Tento trend potvrdzuje to aj digitálny nomád Allesandro, ktorý je z Talianska a strávil rok v Budapešti. „Bolo pre mňa relatívne ľahké nájsť si job ako help desk assistant, keďže firma hľadala taliansky hovoriacich ľudí. Pracoval som dokonca v tíme so samými Talianmi. Preferoval som part time job, avšak full time by pokojne pokryl životné náklady a život podobný tomu západnému,“ povedal Allesanro. Podľa porovnávača platov Paylab je priemerný hrubý mesačný plat v Budapešti 1 230 eur a v Prahe 1 345 eur. Pre porovnanie v Bratislave sa priemerne zarába 1 400 eur.

pen

Foto: carryology.com

Tallinn  je digitálnym nebom pre e-podnikateľov

Ďalšou významnou destináciou je hlavné mesto Estónska Tallinn, pretože podnikateľom na cestách poskytuje profesionálny digitálny support pre ich business. Estónsko je populárne vďaka e-residency programu, ktorý láka zahraničných podnikateľov, aby si v ich krajine vytvorili virtuálne sídlo. Digitalizácia štátnej a verejnej správy a smart technológie umožňujú efektívne riadiť biznis aj z notebooku na pláži. Umožňujú online daňové priznanie, remote administration online či možnosť zriadiť si účty v niekoľkých cudzích menách naraz.

Marko Kažić je digitálny nomád zo Srbska a žil 3 roky v Európe, Rucku a Ázii. Aj on sa rozhodol zaregistroval svoju firmu Zamphyr v Estónsku. „Benefit je jasný – nižšie dane, prístup na trh EÚ, ale hlavne transparentnosť a bezpečnosť, ktorú e-residency obnáša, čo nemožno povedať o procesoch v Srbsku. Platby kreditnými kartami sú v Srbsku prakticky nemožné a nie je to iba vec meny,“ vysvetlil Marko.

tallinn-reisen

Foto: blick.ch

Porovnaj si svoj plat so štandardom

Aby sa nomádi vedeli lepšie zorientovať v daných reáliách, medzinárodný porovnávač platov Paylab zverejnil priemerné mesačné platy zamestnancov vo vybraných hlavných mestách východnej Európy. Porovnanie ukazuje, že medzi jednotlivými krajinami sú v príjmoch značné rozdiely, a to najmä v Baltských krajinách.

blabla

Zdroje pre Paylab: Slovinsko – Placa.si, Slovensko – Platy.sk, Česká republika – Platy.cz, Maďarsko – Fizetesek.hu, Chorvátsko – MojaPlaca.hr, Estónsko – Palgad.ee, Bosna a Hercegovina – Plata.ba, Litva – Manoalga.lt, Lotyšsko– Algas.lv, Srbsko – InfoPlate.rs

Kto sú digitálni nomádi?

Nomádstvo je vhodné ako sezónny reset aj dlhodobý lifestyle a je alterantívou ku klasickému spôsobu práce. Neznamená to však, že všetci nomádi sú freelanceri. Mnoho z nich pracuje pre domovské korporácie na cestách a zamestnávatelia im vychádzajú v ústrety možnosťou rôznych foriem pracovných úväzkov.

simon_working_train_austria

Foto: neverendingvoyage.com

Niektorým ľuďom tiež vyhovuje nárazová alebo sezónna práca, ktorou si dokážu zabezpečiť živobytie po zvyšok roka, ak potom žijú v krajinách, kde sú nízke životné náklady. Z nomádov tiež vyrastá silná generácia startupistov a e-podnikateľov, ktorí sa organizovane stretávajú na eventoch v rôznych metropolách. Existujú tiež rôzne projekty, ako anpríklad Remote Year, kde môžu digitálni nomádi spoločne za jeden rok precestovať svet a pracujú na diaľku.

Mladá generácia pracujúcich si chce užívať peniaze a život teraz a neodkladá ich na dôchodok. Digitálni nomádi však nie sú iba mladí bez záväzkov, ale aj zrelí ľudia, ktorí potrebovali zmenu, alebo chceli rozbehnúť niečo vlastné. Keď nejakého v meste stretneš a budú sa ťa pýtať na kaviareň s dobrou kávou a wifi, pobudni s ním a určite sa dozvieš veľa zaujímavostí.

Zdroj článku: paylab.com, zdroj titulnej fotografie: neverendingvoyage.com/ecim2016budapest.com

Najnovšie videá

Trendové videá