Mexiko „pod paľbou“ Trumpa: Krajina tento týždeň zabavila rekordné množstvo omamnej látky

  • Mexická vláda pod Trumpovou paľbou
  • Táto akcia ukázala silný tlak USA aj nové stratégie boja proti kartelom
  • Mexická vláda pod Trumpovou paľbou
  • Táto akcia ukázala silný tlak USA aj nové stratégie boja proti kartelom

Donald Trump, novozvolený prezident USA, opäť ukázal, že jeho rétorika a politický tlak dokážu priniesť konkrétne výsledky. Mexické bezpečnostné sily tento týždeň podľa New York Times zaistili viac ako tonu fen**nylu, čo predstavuje najväčšie zabavenie syntetických opi**dov v histórii krajiny.

Táto operácia prišla v čase, keď Trump hrozí vysokými clami na mexický export, ak vláda nezačne dôrazne bojovať proti dro*ám a migrantom. Pod jeho tlakom sa nová mexická prezidentka Claudia Sheinbaum pustila do rozsiahlej kampane proti dro*ám a násiliu.

Úspech tejto operácie, ktorá zhabala fen**nyl v hodnote 400 miliónov dolárov, má pre Mexiko politický aj strategický význam. Analytici tvrdia, že tieto kroky sú nevyhnutné, ak chce Mexiko zlepšiť svoje vzťahy s Trumpovou administratívou a posilniť bezpečnosť v krajine.

Narkos pod paľbou: Nové stratégie mexickej vlády

Mexiko čelí nebývalej výzve v boji proti kartelom, ktoré ovládajú výrobu a distribúciu fen**nylu. Len tento týždeň bolo v štáte Sinaloa, domove mocného Sinaloaského kartelu, zaistených 1 100 kilogramov fen**nylu a ďalšie chemikálie potrebné na jeho výrobu. V inej akcii zatkli dvoch mužov, ktorí viedli bunku špecializujúcu sa na produkciu a pašovanie tejto smrtiacej dro*y.

Sheinbaum, ktorá v októbri nastúpila do funkcie, sľubuje tvrdší prístup než jej predchodca López Obrador, známy svojou politikou „objatia namiesto guliek“. Od jej nástupu zatkli viac ako 5 300 ľudí a zhabali takmer 58 ton dr*g. Bezpečnostní analytici zdôrazňujú, že tieto kroky majú nielen znížiť násilie, ale aj posilniť vyjednávaciu pozíciu Mexika voči Trumpovej administratíve.

Trumpove ostré vyjadrenia a hrozby clami prinútili Mexiko k rýchlejším krokom proti kartelom a migrácii. Prezidentka Sheinbaum však zdôrazňuje potrebu medzinárodnej spolupráce na zastavenie dodávok chemikálií z Ázie. Spojené štáty a Mexiko čelia spoločnému nepriateľovi – narastajúcej industrializácii výroby fen**nylu, ktorá ohrozuje milióny životov.

Fotografie zlodejov v bratislavskej predajni

Mexická vláda vie, že ak kartely dokážu kompletne ovládnuť produkciu fen**nylu, stane sa boj proti tejto dro*e ešte náročnejším. Napriek tomu však ostáva otázne, či budú tieto kroky stačiť na zastavenie mocných kriminálnych organizácií a uspokojenie Trumpových požiadaviek.

Chemici v službách dro*ovej výroby

Súčasne s policajnými zásahmi kartely vylepšujú svoje metódy a rozširujú svoje operácie. Sinaloaský kartel sa podľa reportáže New York Times zameral na získavanie študentov chémie z univerzít. Títo mladí ľudia sú lákaní na vysoké platy a príležitosť zlepšiť chemické procesy, ktoré robia fen**nyl silnejším a návykovejším.

Kartel tak skúša syntetizovať vlastné chemické prekurzory, čím by sa oslobodil od závislosti na dodávkach z Číny. Hoci študenti často čelia nebezpečenstvu a morálnym dilemám, ponuka peňazí je neodolateľná. Niektorí sa na univerzitu hlásia len kvôli tomu. 

Napríklad druhák na univerzite v Sinaloe, ktorý sa stal „kuchárom“ fen**nylu, dostáva dvojnásobok priemerného platu chemika v Mexiku. Rekrutéri kartelu vyhľadávajú „talentovaných a diskrétnych“ študentov, pričom niekedy dokonca platia ich školné. 

K rozmachu dr*gy prispieva aj Čína

Fen**nyl sa podľa agentúry Reuters stáva bodom napätia aj medzi USA a Čínou. Prezident Trump plánuje uvaliť nové clá na čínsky export, ak Peking nezvýši svoju snahu kontrolovať výrobu chemických prekurzorov, ktoré sa pri výrobe fen**nylu používajú. Tento krok však riskuje oslabenie obmedzenej spolupráce medzi oboma veľmocami.

V roku 2024 Čína rozšírila zoznam regulovaných chemikálií a zvýšila dohľad nad ich distribúciou. To nasledovalo po stretnutí prezidenta Bidena s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom. Napriek tomu odborníci varujú, že čínski producenti stále dokážu vyvíjať nové, neregulované prekurzory, čím obchádzajú existujúce zákony.

Trumpov prístup však čelí aj kritike. Niektorí odborníci tvrdia, že clá môžu viac uškodiť ako pomôcť, pretože by mohli narušiť krehkú spoluprácu v oblasti boja proti dro*ám. Navyše, Peking dlhodobo používa otázku fen**nylu ako nástroj na vyjednávanie, pričom poskytuje pomoc len výmenou za ústupky.

Fen**nyl tak už nie je len zdravotnou krízou, ale aj diplomatickou zbraňou, ktorá odhaľuje hlboké nezhody medzi týmito dvoma mocnosťami. Ako sa Trumpova administratíva pripravuje na nový mandát, svet sleduje, či sa tento prístup ukáže ako účinný, alebo či prinesie nové výzvy v globálnom boji proti dro*ám.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: New York Times, New York Times, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá