Michaela Musilová hľadá život mimo Zeme: Unikátny projekt spája adrenalín s výskumom na vrcholoch sveta (ROZHOVOR)

  • Michaela zažila rodovú diskrimináciu vo vedeckej sfére
  • Jej projekt študuje potenciálne iný život mimo našej planéty
  • Vedecký výskum spája s adrenalínom
Michaela a jej výskumný projekt jediný svojho druhu na svete
Michaela a jej výskumný projekt jediný svojho druhu na svete Michaela Musilová
  • Michaela zažila rodovú diskrimináciu vo vedeckej sfére
  • Jej projekt študuje potenciálne iný život mimo našej planéty
  • Vedecký výskum spája s adrenalínom

Slovenská vedkyňa vymyslela projekt jediný svojho druhu na svete. Dr. Michaela Musilová chce vystúpiť na sedem najvyšších vrcholov sveta a pritom robiť nevšedné vedecké výskumy spolu s tímom. Odvážna Slovenka sa pustila do štúdie, kde chce zistiť, aké sú limity života na Zemi, a hľadať potenciálne iný život mimo našej planéty.

Žena vo vede

Počas svojej kariéry musela čeliť množstvu diskriminácie a obťažovaniu. „Musela som v mužskom kolektíve dokazovať, že naozaj na to mám a že som lepšia ako moji mužskí kolegovia, len aby si ma všimli a podporili.“

Boli to dôvody, prečo odišla z rôznych popredných prác, ktoré mala. Hoci to boli vysoké pracovné pozície, podmienky pre Michaelu ako pre ženu neboli vôbec spravodlivé.

  • Ako sa pripravuje Michaela na náročné expedície?
  • Aké prekvapivé objavy urobila slovenská vedkyňa?
  • Do akých nepríjemných situácií ju dostali mužskí kolegovia na pracovisku?
  • Akú spoluprácu má slovenská vedkyňa s NASA?

V súčasnosti pracuješ na jedinečnom výskumnom projekte s názvom Astro Seven Summits. Ide o svetovo prvý projekt, ktorý spája výstup na sedem vrcholov sveta. Povieš nám o tom viac, čo presne tento výskum zahŕňa?

Projekt Astro Seven Summits alebo po slovensky Astro Koruna Zeme je to prvý projekt svojho druhu na svete, ktorý spája výskum najvyššieho vrcholu každého kontinentu. Ide o sedem kontinentov, lebo Ameriku rozdeľujeme na dva separátne kontinenty: Severná Amerika a Južná Amerika.

Samotný projekt je unikátny tým, že po prvýkrát na každom z týchto vrcholov vediem viacero výskumných, vzdelávacích a popularizačných aktivít.

Čo sa týka výskumu, sústredím sa najmä na výskum extrémofilov. Sú to organizmy, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach. Bavíme sa o veľmi studených teplotách, o možnostiach prežiť v nízkych tlakoch s veľmi malým množstvom živín.

Extrémofily nájdeme aj v iných končinách sveta, napríklad vo veľmi horúcich podmienkach. V hĺbkach oceánov dokážu prežiť aj v simulovaných marťanských podmienkach atď. A preto ich vlastne študujeme, lebo chceme zistiť, aké sú limity života na Zemi, a tak vieme hľadať potenciálne iný život mimo našej planét, kde sú podobné podmienky.

Hľadáme život podobný tomu nášmu na Zemi, na iných planétach, ako napríklad na Marse, kde vieme, že v určitých častiach Marsu sú podmienky, v ktorých by mohol prežiť život taký, ako ho poznáme my.

Okrem toho by sme taký život mohli nájsť aj na ľadových mesiacov Jupitera, Saturnu alebo v iných končinách našej slnečnej sústavy aj mimo nej. V rámci projektu Astro Koruna Zeme zbieram vzorky pre NASA a rôzne univerzity po celom svete, vrátane aj Univerzity Komenského v Bratislave, ako aj Masarykovej Univerzite.

Okrem toho v rámci výskumu študujeme vplyv klimatických zmien a ľudskej činnosti na životné prostredie po celom svete.

Popritom sa venujem aj vzdelávacím a popularizačných aktivitám, aby som mohla mladých ľudí z celého sveta, hlavne zo Slovenska, zapojiť priamo do svojho výskumu a pomôcť im realizovať sa.

Môžu vďaka tomu rozšíriť ich obzory, ak by sa chceli stať vedcami, inžiniermi a podobne. Ale zároveň im to dáva príležitosť otestovať ich rôzne nápady, keď vymyslia nejaké experimenty, ktoré realizujem počas týchto expedícií.

Čo sa týka popularizácie, prispievam na sociálne siete rôznymi náučnými videami, cez ktoré sa snažím ľudí naučiť niečo o svojom výskume, čo som tam všetko našla a čo som sa ja z toho naučila.

Natáčam aj dokumentárny film počas každej expedície. Už vyšiel prvý, ktorý sa volá Hakuna Matata Kilimandžáro o mojej prvej expedícii na najvyšší vrchol Afriky a teraz pripravujem druhý film o druhej expedícii na najvyšší vrchol Južnej Ameriky, Aconcagua.

Ktoré vrcholy si už zdolala?

Mojím cieľom nie je vyslovene vyjsť na najvyššie vrchy každého kontinentu, aj keď je to, samozrejme, skvelý bonus, taká čerešnička na torte. Aj keď sa mi občas nepodarí vyjsť až na samotný vrchol, tak mi to projekt nijakým spôsobom neovplyvní, keďže výskumnú časť expedície môžem viesť naďalej.

Aby som ale odpovedala na tvoju otázku, vyšla som na vrchol Kilimandžára, najvyšší vrchol Afriky, v septembri 2022. Potom minulý rok v decembri som skoro vyliezla na vrchol Aconcaguy, na najvyšší vrchol Južnej Ameriky. Podarilo sa nám s tímom vyjsť do výšky približne 6 200 m.

My sme sa, žiaľ, museli pred vrcholom otočiť kvôli zdravotným problémom nášho člena v tíme.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Tento článok je dostupný členom
Startitup PREMIUM
Najvýhodnejšie
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá