Michal zachytáva Bratislavu z novej perspektívy: Zdvihni pohľad od mobilu a skúmaj fasády, ľudí, situácie
- Dôverne známe mesto, úplne iný pohľad
- Michal Jenčo sprevádza Bratislavou inak, než turistické brožúrky
- Dôverne známe mesto, úplne iný pohľad
- Michal Jenčo sprevádza Bratislavou inak, než turistické brožúrky
„Snažím sa vyhýbať notoricky známym perspektívam,“ hovorí zakladateľ instagramového účtu Bratislava_ur_ba_n_stories. „Výhľad na Bratislavský hrad a Most SNP zo Starého mosta je skvelý. Vždy sa tam rád zastavím, ale myslím, že ho dostatočne pokrývajú iné profily na Instagrame.“
Na účte pribúdajú fotky nášho hlavného mesta od decembra roku 2019. Michal Jenčo, ktorý za profilom stojí, hovorí, že jeho konceptom je objavovanie nevšedných záberov a skrytých point v meste.
Ukrytá pointa
Fotografia je koníčkom, ktorému sa Michal venuje od študentských čias: „Som však amatérsky fotograf. Toto vždy zdôrazňujem z úcty k profesionálom, ktorí fotografiu vyštudovali.“ Profesijne sa Bratislavčan venuje oblastiam corporate design, corporate identity, PR a digital marketingu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Zábery tvoria celok často až s krátkym popisom, ktorý fotky sprevádza. Michal hovorí, že názov fotografie dopovie jej pointu. Vypichuje fotku z minulého roka, pri ktorej stojí nápis „Škôlkarská chyba“.
„Niekedy je pointa zrejmá hneď z fotografie, niekedy ju vytvorí až tá titulka,“ konštatuje Michal. Názov každej fotky nájdeš v tomto článku pod ňou.
Na jeho príspevky reagujú najmä ľudia, ktorí majú radi Bratislavu, architektúru, mestskú atmosféru a fotografiu, tvrdí si autor: „Snažím sa prinášať zaujímavé pohľady, súvislosti a momenty z nášho mesta.“ Všetky fotografie, ktoré na profile nájdeš, sú zachytené Michalovým hľadáčikom.
Ikonickým budovám a miestam, ktoré dôverne pozná každý, kto v Bratislave bol, sa však nevyhýba úplne. Inšpirácia totiž číha všade: „Samozrejme, občas sa mi do záberu dostane aj známa budova, avšak len v prípade, ak natrafím na originálny uhol pohľadu alebo situáciu, ktorá ma zaujme.“
Aj napriek tomu, že profil píše svoje začiatky na konci roka 2019, k aktívnemu prispievaniu primäla Michala až pandémia: „V čase, keď sme nemohli cestovať, ani sa kultúrne a spoločensky vyžiť, bola pre mňa prechádzka po meste jednou z mála možností vystúpiť z osobnej zóny bytu.“
Michal spomína na obdobie, keď bolo na Slovensku zakázané prekročiť hranice svojho okresu. „My, Bratislavčania, sme mali výsadu cestovať až po piatich bratislavských okresoch. To som si nemohol nechať ujsť. Ostentatívne som prekračoval hranice našich okresov denne, pešo a fotil som.“
Mesto treba vnímať
Bratislavu považuje za mesto, ktoré je mimoriadne fotogenické. Základnou myšlienkou profilu je prítomnejší a zúčastnenejší život v mestskom priestore, tvrdí Michal.
Svojimi fotografiami a inou perspektívou, ktorú mu Bratislavu ponúka, chce docieliť, aby si ľudia obzreli dobre aj budovu či námestie, ktorým chodia roky a zovšednelo tak.
„Alebo naopak, zájsť do ulice, v ktorej sme nikdy neboli, len preto, lebo ju nemáme po ceste. Čakajúc na električku zdvihnúť na zastávke zrak od mobilu a skúmať fasády, ľudí, situácie.“
Sledovatelia si našli Michala skôr, než by on pátral po nich. Tvrdí, že na začiatku síce využil sponzorované zobrazovanie niektorých svojich fotiek, čo ho stálo pár eur, no neskôr počet followerov stúpal sám s každou novou fotografiou.
„Väčšina mojich známych ani nevie, že túto stránku mám. 99 % sledovateľov bratislava_ur_ba_n_stories vôbec nepoznám.“
S platformou, ktorú sa mu podarilo za mesiace aktívneho prispievania vybudovať, nemá žiadne konkrétne ciele. „Zajtra sa pokúsim ešte niečo zaujímavé odfotiť,“ odpovedal na otázku o plánoch do budúcnosti Michal.
Chce pridávať nové fotografie, kým bude mať inšpiráciu a kým ho to bude baviť, tvrdí.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra