Michelko o konci RTVS: „Absolútna väčšina ľudí, ktorí sú tam dnes, tam ostane. Verejnoprávnosť sa vráti“

  • RTVS je zrušená
  • Poslanec Roman Michelko prehovoril pre Startitup
Roman Michelko, Martina Šimkovičová
Startitup/Gabriel Bezuška, TASR/Martin Baumann
  • RTVS je zrušená
  • Poslanec Roman Michelko prehovoril pre Startitup

Je rozhodnuté, vo štvrtok (20.6.) parlament rozhodol o kontroverznom návrhu, vďaka ktorému od 1. júla skončí RTVS vo forme, v akej ju doteraz Slováci poznali. Za návrh hlasoval 78 poslancov. Po novom vznikne Slovenská televízia a rozhlas (STVR).

Návrh si vyslúžil kritiku opozície, ktorá pred hlasovaním opustila sálu. „Ďakujem vám za schválenie zákona, je škoda, že niektorí z vás sa nedokázali na zámery zákona pozerať objektívne,“ vyhlásila po schválení ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS). 

Startitup sa pár hodín pred hlasovaním stretol s poslancom Romanom Michelkom (nominant SNS), ktorý v strane pôsobí ako šéf mediálneho a kultúrneho výboru. Politik nám porozprával o detailoch rušenia RTVS. 

Michelko: STVR bude objektívna, vyvážená a nestranná

Podľa Michelka je hlavným dôvodom zrušenia RTVS „nespokojnosť s tým, že je to aktivistická televízia“.

„Podľa nás stratila atribúty verejnoprávnosti, nestrannosti, objektivity a vyváženosti. Sú tam mnohí novinári, ktorí robia nadprácu. Kvalita a dramaturgia niektorých relácií, ktoré naozaj nemajú verejnoprávny charakter. Je tam veľa vecí plus menší dôraz na pôvodnú tvorbu a veľa otáznikov ohľadom externého prostredia,“ tvrdí pre Startitup Michelko.

Roman Michelko
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Čo sa očakáva od nového zákona? „Že sa vráti verejnoprávnosť, že STVR bude objektívna, vyvážená a nestranná a že bude vyrábať veľa programov vo verejnom záujme, že dá celé spektrum všetkých relevantných informácií a že sa bude diskutovať a hľadať pravda, nie postulovať,“ myslí si národniar.

Ako sa má zabezpečiť nezávislosť a sloboda slova po zrušení RTVS? „Zodpovednosť za to budú mať rady, ktoré vyberú parlament a ministerstvo. Títo ľudia budú plne zodpovední za to, kto bude v manažmente a, samozrejme, budú pod obrovskou verejnou kontrolou. Pretože všetky projekty kandidátov na generálneho riaditeľa budú streamované,“ vysvetľuje poslanec.

Michelko nevylučuje, že na niektoré posty prídu noví ľudia

Ako plánujú riešiť obavy zamestnancov a spolupracovníkov, ktorí štrajkovali za slobodu slova? „Zrejme sú pod takou ideológiou, že niekoho nepresvedčím, ale verím, že ho presvedčí proces verejného vypočutia prezentácie projektov a že nový riaditeľ bude dostatočne kompetentný a upokojí obavy. Je naivné si myslieť, že je možné zo dňa na deň nájsť napríklad 70 ľudí v spravodajstve,“ hovorí Roman Michelko.

„Absolútna väčšina ľudí, ktorí sú tam dnes, tak tam ostanú, len sa zmení manažment a možno top manažment. Teda šéf televízie a možno tí najvýznamnejší ľudia ako programový riaditeľ spravodajstva a publicistiky a podobne. Jasne sa vykolíkujú pravidlá, čo je prístupné pre verejnoprávne médiá a čo je už ťažký aktivizmus. A v tom prípade nevylučujem, že na niektoré posty prídu aj noví ľudia,“ uzatvára politik. Viac sa dozvieš v našom videu.

Ako sme ťa informovali, z nového návrhu bola vypustená možnosť odvolať riaditeľa bez udania dôvodu a preformuloval sa aj názov verejnoprávnej inštitúcie. Zamestnanci RTVS však nesúhlasili ani s týmto novým návrhom. „Vedenie RTVS konštatuje, že napriek mnohým výzvam na konštruktívny dialóg a riešenie situácie sa súčasná vláda rozhodla pre účelovú zmenu vedenú snahou ovládnuť verejnoprávne médium,“ vyjadrili sa pracovníci RTVS.

Terajšie vedenie končí

Hoci riaditeľ verejnoprávnej inštitúcie nebude môcť byť odvolaný bez udania dôvodu, schválením nového návrhu zákona parlamentom končí terajšie vedenie. Po novom by mala Etická komisia posudzovať správanie zamestnancov a spolupracovníkov televízie a rozhlasu. Manažment RTVS to však považuje za účelovú zmenu, ktorá je v rozpore s legislatívou.

Podľa ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej má nový zákon vytvoriť kvalitné legislatívne prostredie, zastaviť zadlžovanie verejnoprávneho vysielania a zabezpečiť finančnú konsolidáciu média.

„Návrhom sa do vysielania vracia osobitá identita verejnoprávnych médií pri dodržaní plurality, princípov demokracie a slobodnej tvorby,“ uviedla Šimkovičová v závere diskusie v parlamente k zmenám v RTVS.

Zdroj: Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá