Michelko pripustil stratu ministerstiev. Koaličnú radu prirovnal k nedohranému zápasu: „Nedávajme účet bez hostinského“

  • Namiesto Andreja Danka poslala SNS do relácie Romana Michelka
  • Diskutoval s Máriou Kolíkovou zo strany SaS
Roman Michelko
Roman Michelko vyhlásil, že koaličná rada skončila timeoutom. (ilustračné foto) Startitup
  • Namiesto Andreja Danka poslala SNS do relácie Romana Michelka
  • Diskutoval s Máriou Kolíkovou zo strany SaS

Štvrtkové rokovanie (6. februára) koaličnej rady neprinieslo podľa poslanca SNS žiadny jasný výsledok. V diskusnej relácii V politike na TA3 to potvrdil poslanec Roman Michelko, ktorý prirovnal rokovanie k nedohratému zápasu, ktorý skončil time-outom. Michelko pritom len zastúpil predsedu strany Andreja Danka, ktorý sa ospravedlnil pre chorobu.

„Máme hodnotiť výsledky zápasu, ktorý nie je dohraný. Nadávajme účet bez hostinského,“ reagoval Michelko obrazne na otázky o výsledkoch koaličného stretnutia, kde sa okrem rekonštrukcie vlády riešila aj účasť Rudolfa Huliaka na rokovaní. Dodal, že nie je v záujme Roberta Fica ísť do predčasných volieb.

V nedeľnej diskusii sa Michelko stretol s poslankyňou Máriou Kolíkovou zo strany Sloboda a Solidarita. Predseda SNS Andrej Danko sa relácie nemohol zúčastniť pre virózu.

Hra o ministerstvá

Poslanec SNS otvorene neprehovoril len o prebiehajúcich koaličných rokovaniach, ale aj o rozdeľovaní rezortov. Nevylúčil možnosť, že jeho strana príde o ministerstvo športu a cestovného ruchu, no naznačil, že existujú rôzne scenáre riešenia.

„Nikoho neteší, ak by prišiel o rezort. Nejde len o to či, ale aj akým spôsobom. Môže byť zdieľané ministerstvo, teda že sa rozdelí, keďže ten rezort má viacero častí. Je to ale extrémne predčasné, výsledok zatiaľ neviem povedať,“ uviedol Michelko v diskusii na TA3. Zdôraznil, že SNS je pripravená na kompromisy a nestavia sa do pozície strany, ktorá by chcela destabilizovať vládu.

Zároveň však pripomenul kľúčovú úlohu SNS pri formovaní súčasnej vlády, čo by podľa neho mali koaliční partneri zohľadniť. V súvislosti s poslancami Radomírom Šalitrošom a Samuelom Migaľom, ktorí sa odčlenili od strany, Michelko naznačil možnosť ich opätovného zapojenia do koaličnej spolupráce.

„Ich reintegrácia nie je vôbec vylúčená, i keď nemyslím, že sa vrátia do strany. Možno si teraz vyhodnocujú, že hrali hru, ktorá im nevyšla. V koalícii je možné s nimi komunikovať a je vôľa sa s nimi dohodnúť. Chceme, pokiaľ to bude možné, vrátiť 79-ku,“ dodal.

Supervolebná schôdza

Michelko tiež naznačil možný prelom v koaličných rokovaniach. Uviedol totiž, že politická dohoda by mohla byť dosiahnutá už v druhej polovici týždňa. Po jej uzavretí by mala nasledovať „supervolebná schôdza“, ktorá by okrem voľby predsedu parlamentu riešila aj obsadenie pozícií v mediálnych radách.

Michelko apeloval na „menej deštruktívnu“ časť opozície, aby rešpektovala dohody z úvodu volebného obdobia a podporila Richarda Rašiho za predsedu parlamentu. Tento apel však narazil na odmietavý postoj KDH, ktorého predseda Milan Majerský takúto podporu vylúčil. Viac sme o tom písali v tomto článku

V diskusii s poslankyňou Máriou Kolíkovou (SaS), ktorá navrhovala predčasné voľby ako riešenie súčasnej situácie, Michelko zdôraznil zodpovednosť koalície. „I keď viem, že útroby vládnutia nie sú vždy úplne pekné,“ poznamenal.

Čo sa týka obsadenia mediálnych rád, Michelko potvrdil existenciu predbežnej koaličnej dohody. Špecificky spomenul, že Daniel Krajcer nebude medzi kandidátmi Hlasu do Rady RTVS, keďže jeho nominácia narážala na odpor zo strany SNS, Smeru aj časti poslancov Hlasu. Otázka obsadenia Súdnej rady však podľa jeho slov zostáva zatiaľ otvorená.

Vyhrážky sudcovi

Napätá výmena názorov sa odohrala aj pri citlivej téme justície a vyšetrovania korupčných káuz. Michelko vystúpil s kontroverznými vyjadreniami na adresu sudcu Najvyššieho súdu Juraja Klimenta. Bez predloženia dôkazov naznačil existenciu údajného „komplotu“ pri prideľovaní citlivých prípadov zo Špecializovaného trestného súdu Klimentovmu trestnému senátu.

Svoje vystúpenie sprevádzal vyhrážkami, že sudca by „nemal dobre spávať“ a naznačil možné následky horšie než „vyzlečenie z talára“. Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v reakcii presmerovala diskusiu na dopady novely Trestného zákona.

Poukázala na konkrétne prípady, ako napríklad kauzu Lemikon, kde podľa nej novela efektívne zastavuje vyšetrovanie významných korupčných prípadov. „Ako sa na to môžu pozerať investori, keď vidia, že po tom, čo sa dostane k moci oligarchická klika, prestane platiť zákon?“ položila kritickú otázku.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: TA3, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá