Mierová misia OSN pod paľbou: Osem rakúskych vojakov utrpelo zranenia
- Pri raketovom útoku na základňu mierových síl OSN utrpelo zranenia 8 rakúskych vojakov
- Incident vyvolal okamžitú reakciu Rakúska
- Pri raketovom útoku na základňu mierových síl OSN utrpelo zranenia 8 rakúskych vojakov
- Incident vyvolal okamžitú reakciu Rakúska
Mierová misia OSN v Libanone čelila ďalšiemu násilnému incidentu. Pri raketovom útoku na základňu UNIFIL v meste Nákúra utrpelo zranenia osem rakúskych vojakov. Projektil, ktorý podľa vyjadrenia UNIFIL priletel zo severného smeru, zasiahol objekt v blízkosti izraelských hraníc.
Rakúske ministerstvo obrany incident rázne odsúdilo a žiada jeho dôkladné vyšetrenie. Zranení príslušníci mierových síl nepotrebovali bezprostrednú lekársku starostlivosť.
Za útok je pravdepodobne zodpovedné hnutie Hi*balláh
Od roku 1978 pôsobí v izraelsko-libanonskom pohraničí mierová misia UNIFIL, ktorá v súčasnosti zahŕňa viac ako 10-tisíc vojakov z vyše 50 krajín. Rakúsky kontingent predstavuje približne 180 príslušníkov.
Za útok je pravdepodobne zodpovedné militantné hnutie Hi*balláh alebo s ním spriaznená organizácia. Izraelská strana obviňuje Hi*balláh, že využíva príslušníkov UNIFIL ako „ľudské štíty“. Podľa izraelských úradov sa vojaci UNIFIL stali „rukojemníkmi Hi*balláh“, pretože OSN odmieta ich stiahnutie z južného Libanonu.
V minulosti však dochádzalo aj k incidentom z opačnej strany. UNIFIL kritizoval izraelskú armádu za úmyselné útoky na pozície mierových jednotiek v južnom Libanone. Medzinárodné spoločenstvo tieto akcie označilo za porušovanie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN a vyzvalo Izrael na ich okamžité zastavenie.
Hi*balláh má nového vodcu
Libanonská militantná organizácia Hi*balláh má nového vodcu. Stal sa ním 71-ročný šejk Naím Kásim, dlhoročný zástupca predchádzajúceho lídra Hasana Nasralláha. Ten zahynul koncom septembra pri izraelskom vzdušnom útoku v Bejrúte.
Kásim nie je v organizácii žiadnym nováčikom. Patrí k jej zakladajúcim členom z roku 1982, keď Hi*balláh vznikol ako odpoveď na vtedajšiu izraelskú inváziu do Libanonu. Predtým sa angažoval ako šiitský aktivista a neskôr sa stal hlavným hovorcom hnutia, zodpovedným za komunikáciu so zahraničnými médiami a riadenie volebných kampaní od roku 1992. Po boku zosnulého Nasralláha stál viac než tri desaťročia ako jeho najbližší spolupracovník.
Kásimovo vymenovanie však sprevádzajú napäté reakcie. Izraelský minister obrany Joav Galant poslal varovný odkaz, keď na sociálnych sieťach označil jeho pozíciu za dočasné vymenovanie a v hebrejčine dodal: „Odpočítavanie sa začalo.“
Podľa libanonského denníka L’Orient-Le Jour ide o jasnú hrozbu, naznačujúcu možný osud podobný predchádzajúcim lídrom Hi*balláhu. Kásimov predchodca Hasan Nasralláh zahynul pri izraelskom útoku v septembri, zatiaľ čo jeho predpokladaný nástupca Hášim Safí ad-Dín prišiel o život minulý týždeň počas izraelského náletu. Dokonca aj v roku 1992 zahynul vtedajší vodca Abbás Músawí pri útoku izraelského vrtuľníka – práve on rok predtým vymenoval Kásima za svojho zástupcu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SITA