Miešať vakcíny proti COVID-u nie je najlepšie riešenie, ukazuje štúdia. Vedľajšie účinky sa môžu ešte zhoršiť

  • Triaška, bolesť hlavy či enormná únava, toto sú časté vedľajšie účinky vakcín proti ochoreniu COVID-19
  • Nová štúdia však odhalila, že možným miešaním týchto vakcín sa tieto nepríjemné prejavy môžu ešte zhoršiť
vakcina
TASR/AP, /Emrah Gurel
  • Triaška, bolesť hlavy či enormná únava, toto sú časté vedľajšie účinky vakcín proti ochoreniu COVID-19
  • Nová štúdia však odhalila, že možným miešaním týchto vakcín sa tieto nepríjemné prejavy môžu ešte zhoršiť

Miešanie vakcín proti chorobe COVID -19 od rôznych výrobcov zvyšuje výskyt miernych až stredne závažných vedľajších účinkov. Naznačujú to predbežné výsledky štúdie, o ktorej informovala vo štvrtok agentúra DPA.

Štúdia s názvom Com-Cov, ktorej predbežné výsledky boli zverejnené vo vedeckom časopise The Lancet, sa začala vo februári s cieľom zistiť účinky miešania vakcín od spoločnosti AstraZeneca a konzorcia Pfizer/BioNTech. Bádatelia sledovali dve skupiny ľudí prvej bola podaná najprv AstraZeneca a potom Pfizer/BioNTech, pričom tej druhej najprv Pfizer/BioNTech a potom AstraZeneca. Čas medzi dávkami bol v oboch prípadoch štyri týždne a všetci účastníci mali 50 alebo viac rokov.

Triaška, únava, horúčka či bolesť hlavy

Výskumníci zistili, že u ľudí v oboch skupinách sa po druhej dávke častejšie vyskytli vedľajšie účinky než u tých, čo dostali dve dávky rovnakej vakcíny. Medzi pozorované príznaky patrili triaška, únava, bolesti hlavy a horúčkovité stavy. Tie však rýchlo prešli a výskumníci nespozorovali iné nežiadúce účinky. Je možné, že tieto príznaky sa u mladších osôb budú vyskytovať častejšie, píšu bádatelia.

Ako však poznamenáva DPA, tieto predbežné výsledky sa týkajú len reaktogenicity miešania vakcín, teda ako sa ľudia po očkovaní cítia, a nie imunogenicity, čiže schopnosti vyvolať bunkovú imunitnú odpoveď a tým pádom chrániť pred chorobou.
„Aj keď ide o druhoradú súčasť toho, čo sa prostredníctvom týchto štúdií pokúšame zistiť, je dôležité, aby sme ľudí o týchto údajoch informovali, najmä v čase, keď sa miešanie vakcín zvažuje v niekoľkých krajinách,“ povedal hlavný výskumník štúdie a profesor pediatrie a vakcinológie na Oxfordskej univerzite v Británii Matthew Snape.

Veríš, že očkovanie pomôže a život sa vráti do normálu?

„Výsledky tejto štúdie naznačujú, že miešanie vakcín môže deň po očkovaní viesť k zvýšeniu absencií z práce, čo je potrebné zohľadniť pri plánovaní očkovania zdravotníckych pracovníkov,“ priblížil Snape. Profesor dodal, že počet pozorovaných príznakov sa príliš nelíšil v závislosti od toho, ktorá vakcína bola podaná ako prvá.

Snape dúfa, že údaje o imunogenicite miešania vakcín zverejnia v nadchádzajúcich mesiacoch. Medzitým skúmajú aj to, či skoré a pravidelné užívanie paracetamolu pomáha znížiť výskyt vedľajších účinkov.

Španielske zdravotnícke úrady začali koncom apríla podávať dávky vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech účastníkom vládnou riadenej štúdie, aj mladým ľuďom, ktorí dostali prvú dávku vakcíny od spoločnosti AstraZeneca.
Výskumníci zo španielskeho Inštitútu Karola III. chcú zistiť účinky miešania vakcín od rôznych výrobcov, keďže hľadajú náhradnú druhú dávku – dôvodom je výskyt veľmi zriedkavých krvných zrazenín v mozgu spájaných s očkovacou látkou od AstraZenecy.

Za posledný týždeň zaznamenal ŠÚKL cez 4 000 hlásení

V súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia COVID-19 štátny ústav ku dňu 6. 5. 2021 eviduje 4 196 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je ku dnešnému dňu 244 závažných, čo predstavuje 5,8 % hlásení. 

Celkovo bolo na Slovensku k 7. 5. 2021 podľa údajov NCZI prvou dávkou zaočkovaných 1 164 981 osôb, druhou dávkou 549 768 osôb. 

Vakcína

Počet hlásení

Comirnaty (Pfizer/BioNTech)

1 718 hlásení (104 závažných, z toho 1 úmrtie)

COVID-19 Vaccine Moderna

249 hlásení (15 závažných, z toho 1 úmrtie)

Vaxzevria (AstraZeneca)

2 213 hlásení (125 závažných, z toho 1 úmrtie)

Neuvedený názov (informácie boli dožiadané)

16 hlásení

Najčastejšie reportované vedľajšie účinky boli bolestivosť, opuch alebo začervenanie v mieste aplikácie, opuch a bolesť lymfatických uzlín v podpazuší, triaška, zimnica, horúčka, pocit na odpadnutie, únava, závrat, bolesť hlavy, svalov, kĺbov, zvýšenie pulzu, slabosť, tráviace ťažkosti, návaly tepla.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: TASR, SÚKL

Najnovšie videá

Trendové videá