Miesto, kde voda vzdoruje gravitácii. Pevnosť Alhambra láka tisícky turistov
- Pre milovníkov Španielska máme tip na skvelý výlet
- Uvidíš tu masívne záhrady a kúpele
- Za pozornosť stojí aj historický systém vody
- Pre milovníkov Španielska máme tip na skvelý výlet
- Uvidíš tu masívne záhrady a kúpele
- Za pozornosť stojí aj historický systém vody
Snáď každý milovník Španielska pozná palác Alhambra, ktorý sa nachádza v Granade. Ide o palácový komplex z 13. storočia a okrem pevností tu nájdeš záhrady, ktoré v minulosti slúžili ako letné sídlo.
Na prvý pohľad ide o obyčajný palác, ktorý sa rozkladá na kopci Sabica. To, čo robí tento komplex rozhodne pozoruhodným, sú vodné kanály a fontány, ktoré uvidíš na každom kroku. Ako uvádza BBC, nejde o obyčajné prúdy vody.
Najbližšia rieka sa totiž nachádza niekoľko kilometrov od palácu. To by síce nebol taký problém, keby sa daná rieka nenachádzala nízko pod komplexom. Nech už to znie akokoľvek, voda v Alhambre vzdoruje gravitácii.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Pre Islam je voda pôvodom života
Ide o približne 1 000 rokov starý systém hydrauliky, nad ktorým si mnohí odborníci lámu hlavu ešte aj dnes. Avšak zdá sa, že ľudia si v minulosti vedeli poradiť so všeličím. Prišli aj na to, ako oklamať gravitáciu.
Po tisícročia vyrastali veľké mestá na brehoch riek, jazier a na pobreží morí. To platilo aj pre veľké kráľovstvo Granada. Pre islamských vládcov, ktorí ovládali toto a ďalšie časti Španielska takmer 800 rokov, zohrávala voda podstatnú funkciu.
Nebolo to však len kvôli prežitiu, ale aj pre náboženské a estetické účely. „V islame je voda pôvodom života, je symbolom čistoty a pôsobí ako čistička tela aj duše; je považovaná za zbožnú,“ povedal Rocío Díaz Jiménez, generálny riaditeľ Správnej rady Alhambry pre BBC.
Inak to nie je ani v prípade Alhambry. Voda sa pre tento palác stala základným prvkom jeho existencie. Dnes za to môžeme vďačiť vtedajším Nasridom – moslimskej dynastii, ktorá z toho územia spravila hlavné mesto maurského majetku.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Práve táto dynastia musela vyriešiť problém s vodou. V opačnom prípade by bol komplex neobývateľný a Nasridovia sa tohto bohatstva za žiadnu cenu nechceli vzdať. Jadrom ich inovácie sa stal vodný kanál Acequia Real.
Zdroj vody by bol. Ako ju však dostať 6 kilometrov ďaleko, následne do kopca do ich prepracovaného komplexu dvorov, záhrad a kúpeľných domov? Práve na toto prišli Nasridovia a vďaka ich objavu sa palác Alhambra stal obývateľný.
Masívne kúpele či nádherné záhrady
Toľko z okienka dejepisu. Podstatnejší je spôsob, ktorým voda na červený kopec Sabica prúdi dodnes. Moslimská dynastia postavila priehradu, vďaka ktorej odklonila rieku proti prúdu a zvyšok nechali na samotnú silu rieky.
Tá totiž vodu posúvala pozdĺž svahu smerom na kopec. Nasridovia tento účinok ešte posilnili pridaním vodným kolies, vďaka čomu sa voda bola schopná dostať do dokonale prepletenej sieti potrubí.
Postupom času sa zavlažovací systém paláca rozšíril. Postavili sa ďalšie vodné kolesá a pridali sa cisterny na zachytávanie dažďovej vody, ktoré vo veľkej miere pomohli zavlažovaniu záhrad, uvádza HotelVista.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Vďaka tejto nadčasovej inovácii sa dnes palác môže pýšiť množstvom fontán a nechýbajú tu záhrady plné rôznych rastlín. Okrem toho tu vznikli aj masívne kúpele, ktoré sa stali ústredným prvkom architektúry.
Dokonca aj v 21. prvom storočí, so všetkými našimi modernými technológiami, sa od týchto vodných systémov môžeme veľa naučiť. Ako informuje BBC, viac ako 1 000 rokov starý počin robí na inžinierov dojem aj dnes.
Aj program UNESCO poznamenal, že „moderná vodná technológia je zaviazaná dedičstvu vodných záhrad a kúpeľných domov“. Kedysi sa z nich tešili len bohatí a mocní, no dnes je palác Alhambra cenovo dostupným a praktickým zážitkom pre väčšinu ľudí.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: BBC, HotelVista